Światowa premiera Nowego eActrosa
 

M

Mercedes-Benz Trucks świętuje światową premierę swojego ciężarowego eActrosa z akumulatorowym napędem elektrycznym, przeznaczonego do eksploatacji w ciężkim transporcie dystrybucyjnym. Prezentując swój pierwszy produkowany seryjnie elektryczny samochód ciężarowy z gwiazdą na masce, Mercedes-Benz Trucks rozpoczyna nową epokę oraz podkreśla swoje zdecydowane zaangażowanie w drogowy transport towarowy o lokalnie neutralnym bilansie emisji dwutlenku węgla. Seryjny model eActrosa ma być produkowany w Wörth am Rhein począwszy od jesieni 2021 r. W rozwoju modelu seryjnego wykorzystano wnioski wypływające z eksploatacji „innowacyjnej floty eActrosów”, uruchomionej w 2018 r., oraz intensywnego dialogu z klientami. Ponadto w wyposażeniu standardowym uwzględniono również sprawdzone rozwiązania, takie jak system MirrorCam i Multimedia Cockpit Interactive. Obecnie eActros jest już gotowy, aby wesprzeć klientów Mercedes-Benz Trucks na drodze do osiągnięcia neutralności CO2 w usługach transportowych.

Czytaj więcej

 

 


 

MAN jeszcze bardziej efektywny i ekonomiczny

 

W

W ciągu pierwszego roku obecności na rynku w całej Europie pojazdy ciężarowe MAN nowej generacji potwierdziły zarówno w codziennej eksploatacji, jak i w trakcie przejazdów testowych przeprowadzanych przez redakcje pism branżowych, doskonałą efektywność pod względem zużycia paliwa. W stosunku do poprzedniej wersji, nowe pojazdy MAN zużywają do 8,2% oleju napędowego mniej. Dodatkowe rozwiązania służące poprawie ekonomiki paliwowej, na przykład: nowy system dynamicznej adaptacji momentu obrotowego, obniżanie liczby obrotów podczas jazdy na luzie, udoskonalenia aerodynamiczne oraz zastosowanie 12-biegowej skrzyni biegów MAN TipMatic, pozwalają na zmniejszenie zużycia paliwa o kolejne 3,7%.Jednostki napędowe samochodów MAN spełniają jednocześnie surowe wymagania nowej normy  spalinowej Euro 6e.

Czytaj więcej

 

 


 

Wydajność wyprzedzająca przyszłość, czyli nowe DAFy XF, XG i Xg⁺

F

Firma DAF poświęciła wiele wysiłku na opracowanie możliwie najlepszej aerodynamiki nowych pojazdów, która pozwoliła uzyskać połączenie atrakcyjnego wyglądu zewnętrznego z optymalnymi promieniami przejścia przodu w boki kabiny, a stożkowaty kształt zewnętrzny wraz z uszczelnioną bryłą pojazdu umożliwiły uzyskanie idealnego przepływu powietrza. Wyprofilowana przednia szyba, eliptyczne panele narożne, opływowe osłony słupka A, płyta dolna ze zintegrowaną owiewką powietrza i unikatowa konstrukcja owiewek w nadkolach zapewniają doskonałą aerodynamikę, podobnie jak opcjonalne kamery, które zastosowano zamiast lusterek. Równie ważne są liczne modyfikacje w celu uzyskania optymalnego przepływu strugi powietrza w komorze silnika i pod podłogą kabiny. Wszystko to pozwoliło uzyskać aż o 19% lepszą aerodynamikę, co przekłada się na nawet 6,3% z 10% całkowitego obniżenia zużycia paliwa.

Czytaj więcej

 

 

 


 
 
Relacja z Master Truck Show 2021 
 

J

Jak co roku, przedostatni weekend lipca należał w naszym kraju do Zlotu Master Truck - imprezy, która na trwałe zagościła w kalendarzach wielu zawodowych kierowców, menadżerów flot jak i pasjonatów motoryzacji ciężarowej. Na potwierdzenie tego jest chociażby fakt, iż tegoroczna siedemnasta edycja  okazała się rekordowa pod względem ilości prezentowanych aut. Było ich ponad 1200. Na zlocie mogliśmy zobaczyć kilka znanych już ciężarówek, ale były też bardzo ciekawe pojazdy premierowe. Nie zabrakło także stref tematycznych, akcji charytatywnych i mnóstwa innych atrakcji. 

Czytaj więcej

 

 


 

Kto sprzedaje najwięcej pojazdów użytkowych w 2021 roku?

 

O

Od początku 2021 r. zarejestrowano 16 068 samochody ciężarowe pow. 3,5t. Wzrost wyniósł 97,5%. W całej grupie znalazło się 12 461 ciągników i ich liczebność zwiększyła się porównaniu z poziomem w 2020r. o 6 858 szt. (+122%). Wśród nich na czele niezachwianie jest DAF z liczbą 3 277 rejestracji (+118%). Nieznacznie stracił udział w rynku ( -0,6 pkt. proc.) Za nim marka SCANIA (2 254 szt. +128%) zwiększyła udział o 0,4 pkt. proc. i miała ponad 18% rynku. Na trzecim miejscu jest MERCEDES-BENZ po rejestracji 2 046 szt. (+224%; ponad 16% udz.) zyskało 5,1 pkt. proc. udziału. Z podobnym rezultatem na czwartym uplasowało się VOLVO(1 967; +86%) po spadku o 3 pkt. proc. z sytuacją rok wcześniej. Osiągnął blisko prawie 16% udz. Pierwszą piątkę zamknął MAN z ponad 14% udziałem (1 861 ; +103%). W tym samym czasie br. wydano 3 607 kompletnych lub skompletowanych podwozi (+42%; +1 073 szt.). Wśród nich liderem został MAN (713 szt. 20% udz.) i vice liderem MERCEDES-BENZ (653 szt.; 18% udz.). Na trzeciej pozycji IVECO (526 szt. i 16% udz.). Całkiem blisko na czwarte miejsce przesunęła się w tej kategorii marka DAF (510) a na piątej jest teraz SCANIA (505).

Czytaj więcej

 

 


 

Kosztowne manipulacje czasem pracy


 

W

We wtorek (20 lipca), na krajowej „siódemce” w miejscowości Spytkowice koło Nowego Targu patrol ITD zatrzymał do rutynowej kontroli ciężarówkę należącą do bułgarskiej firmy transportowej. Zestawem przewożono 21,5 tony ładunku z Turcji do Polski. Do tachografu cyfrowego podłączone było urządzenie służące do fałszowania jego zapisów. Kierowca mógł w trakcie jazdy rejestrować swój rzekomy odpoczynek. Inspektorzy ujawnili, że kierowca używał niedozwolonego wyłącznika tachografu podczas przejazdu przez Bułgarię. Stwierdzili również, że dwukrotnie w ciągu ostatniego miesiąca skrócił czas dziennego i tygodniowego odpoczynku. Natomiast  przedsiębiorca nie pobierał danych z karty kierowcy od prawie roku.Tachograf i jego instalację doprowadzono do stanu zgodnego z przepisami w uprawnionym serwisie. Przewoźnik zapłacił za wykonane prace w serwisie. Grozi mu kara finansowa za stwierdzone naruszenia. Wobec niego wszczęto postępowanie administracyjne. Kierowcę ukarano mandatem.
Czytaj więcej

 

 


 

wydanie lipiec 2021 07/2021 (100)

 

Nowe IVECO S-WAY 
 

F

Firma IVECO zaprezentowała w czerwcu tego roku nowy szosowy samochód ciężarowy IVECO S-WAY. Prezentację dla sieci sprzedaży oraz prasy motoryzacyjnej zorganizowano w formie wydarzenia cyfrowego, transmitowanego na platformie IVECO Live Channel. Samochody z nowej gamy zaprojektowano z myślą o zapewnieniu niższych kosztów posiadania i wysokiej produktywności dla właściciela floty. Nowy IVECO S-WAY kontynuuje sukcesy, jakie pojazdy z tej gamy odnoszą od czasu ich premiery w 2019 r. Cieszą się one wyjątkową popularnością wśród kierowców ze względu na wysoki poziom komfortu. 13-litrowe silniki o mocy 490 KM połączono z nowymi tylnymi osiami jednostopniowymi o zmniejszonych oporach wewnętrznych. Przełożenia tylnej osi w pojazdach z oponami o standardowym profilu mogą być wydłużone do 2,31:1. Umożliwia to znaczne obniżenie prędkości obrotowej, a tym samym poprawę wydajności na długich trasach. 

Czytaj więcej

 

 


 

Nowy model GAZell NN już w sprzedaży

 

P

Ponad 50 zmian konstrukcyjnych i technologicznych ukierunkowanych na bezpieczeństwo, niezawodności oraz niskie koszty użytkowania, to podstawowe cechy najnowszego GAZa Gazell NN. Model zaprezentowany we wrześniu zeszłego roku na targach Comtrans, właśnie wchodzi na polski rynek i już na pierwszy rzut oka może stać się tańszą, ale wcale nie gorszą alternatywą dla znanych i uznanych marek rodem z Włoch, Niemiec, czy Francji. Elektroniczny program stabilizacji toru jazdy (ESP), asystent hamowania awaryjnego (BAS), elektroniczny rozdział siły hamowania (EBD) kontrola trakcji (TCS), czy asystent ruszania pod górę (HSA) to jedne z wielu systemów bezpieczeństwa jakie znalazły się w tym samochodzie. Dodatkowo producent wyposażył Gazellę w trzy radary, pięć kamer i osiem czujników, dzięki którym być może w niedalekiej przyszłości pojazd będzie mógł poruszać się autonomicznie.

Czytaj więcej

 

 


 

Nowa generacja pojazdów DAF - XF, XG i Xg⁺

D

 DAF wysoko podnosi poprzeczkę wprowadzając całkowicie nową generację pojazdów ciężarowych. Nowe modele pojazdów XF, XG i XG+ oferują bezkompromisową jakość, 10% redukcję zużycia paliwa, kompleksową gamę rozwiązań z zakresu pasywnego i aktywnego bezpieczeństwa oraz najwyższy poziom komfortu. Produkcja nowej generacji pojazdów ciężarowych DAF ruszy w październiku 2021.DAF jest pierwszym europejskim producentem samochodów ciężarowych, który wprowadził nową generację pojazdów o bardzo atrakcyjnej i dynamicznej sylwetce, wykorzystując dodatkową przestrzeń, jaką dają zmienione przepisy. Rewolucyjna nowa generacja modeli XF, XG i XG+  łączy w sobie  wydajność, bezpieczeństwo i komfort kierowcy.

Czytaj więcej

 

 


 
 
Actros L z bliska
 

N

Nowatorskie rozwiązania, takie jak Multimedia Cockpit, MirrorCam, zautomatyzowane funkcje jazdy i zaawansowane systemy bezpieczeństwa sprawiają, że Actros doskonale spełnia rosnące wymogi drogowego transportu towarowego oraz zapewnia kierowcy stałe wsparcie w wykonywaniu zadań. Po tym, jak Mercedes-Benz Trucks w 2021 r. wprowadził na rynek już dwa nowe modele ciężarówek – zaprojektowanego pod kątem wysokiej funkcjonalności Actrosa F oraz limitowany model Actrosa Edition 2 – teraz dołączył do nich Actros L, największy i najbardziej luksusowy pojazd w cieszącym się powodzeniem typoszeregu. Ten ciężki samochód ciężarowy z konwencjonalnym napędem wysokoprężnym można zamawiać w całej Europie od 1 lipca 2021 r., a jego produkcja rozpocznie się w listopadzie 2021 r.

Czytaj więcej

 

 


 

Polscy przewoźnicy: 1,3 mln naruszeń,122 mln zł potencjalnych kar

 

W

W 2020 roku inspektorzy GITD stwierdzili ponad 65 tys. przypadków naruszeń ustawy o transporcie drogowym. Blisko połowa z nich dotyczyła nieprawidłowości związanych z przestrzeganiem przez kierowców czasu pracy, a 35 proc. stanowiły błędy w używaniu urządzeń rejestrujących. – Rozliczenia czasu pracy, których dokonujemy wskazują, że w samym 2020 roku zawodowi kierowcy obsługiwani przez Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców dokonali ponad 1,3 mln potencjalnych naruszeń, z czego ponad 1,1 mln to bardzo poważne naruszenia. Kluczowe w ich uniknięciu jest regularne szkolenie pracowników transportu – komentuje Piotr Dajema, ekspert do spraw wdrożeń i szkoleń OCRK, Grupa INELO.

Czytaj więcej

 

 


 

Światowa premiera eActrosa

30

30 czerwca Mercedes-Benz Trucks świętował światową premierę swojego eActrosa z akumulatorowym napędem elektrycznym, przeznaczonego do eksploatacji w ciężkim transporcie dystrybucyjnym. Prezentując ten pierwszy produkowany seryjnie elektryczny samochód ciężarowy z gwiazdą na masce, Mercedes-Benz Trucks rozpoczyna nową erę oraz podkreśla swoje zdecydowane zaangażowanie w drogowy transport towarowy o lokalnie neutralnym bilansie emisji dwutlenku węgla. Światowa premiera cyfrowa była transmitowana w Internecie. Seryjny model eActrosa zaprezentują Karin Rådström, członek zarządu Daimler Truck AG, odpowiedzialna za segment Mercedes-Benz Trucks, oraz Andreas von Wallfeld, szef sprzedaży i marketingu Mercedes-Benz Trucks. Podczas tego wydarzenia zaprezentowali oni zarówno szczegóły techniczne pojazdu, jak i związane z eActrosem usługi cyfrowe wraz z ofertą doradczą dla klientów.

Czytaj więcej

 

 


 
wydanie czerwiec 2021 06/2021 (099) 
 
Daimler Trucks testuje napęd na ogniwa paliwowe
 

E

Elektryfikując swoje ciężarówki przeznaczone do różnorodnych i wymagających zadań w transporcie dalekobieżnym, Daimler Trucks stawia na wodorowe ogniwa paliwowe. Celem jest uzyskanie zasięgów co najmniej do tysiąca kilometrów bez konieczności dodatkowego tankowania. Już pod koniec kwietnia producent samochodów ciężarowych rozpoczął intensywne testy pierwszego udoskonalonego prototypu swojej ciężarówki Mercedes-Benz GenH2 Truck, zaprezentowanej w 2020 roku. To przełomowy krok na drodze do jej produkcji seryjnej. Konstruktorzy z Daimler Trucks poddają ten pojazd z napędem na ogniwa paliwowe wnikliwej analizie. W ramach szeroko zakrojonej serii testów, podczas których zarówno pojazdowi, jak i jego podzespołom stawiane są najwyższe wymagania, skupiono się m.in. na ciągłości użytkowania, wpływom zmiennych warunków pogodowych i drogowych oraz na różnych manewrach drogowych.
Czytaj więcej

 

 


 

20 000. zabudowa KH-KIPPER z siłownikiem NUMMI

 

KH

KH-KIPPER ma powody do świętowania. Oddaną w ubiegłym roku do użytku nową halę produkcyjną opuściła 20-tysięczna sztuka produkcji w historii firmy. Trójstronna zabudowa na 4-osiowym podwoziu już niedługo weźmie udział w corocznej imprezie MAN Trucknology Roadshow organizowanej przez centralę niemieckiego producenta. Samochody z zabudowami KH-KIPPER, przyczepy, naczepy i hakowce pracują w każdej szerokości geograficznej: od leżącego u wybrzeży Madagaskaru Mauritiusa po arktyczny Svalbard i od słonecznego Chile po mroźny Daleki Wschód Rosji. Łącznie w ponad 60 krajach na całym świecie. Nic więc dziwnego, że każdy komponent użyty do produkcji zabudów KH-Kipper musi spełniać najwyższe kryteria jakości. Nie dziwi więc zastosowanie w jubileuszowej konstrukcji pojedynczego siłownika podskrzyniowego NUMMI SUT.

Czytaj więcej

 

 


 

Volvo Trucks i unikatowe dźwięki 

Z

 

Zgodnie z wymogiem wchodzącym w życie 1 lipca 2021 r., wszystkie nowy pojazdy elektryczne na terytorium Unii Europejskiej mają emitować dźwięk o określonym natężeniu, gdy poruszają się z prędkością mniejszą niż 20 km/h. Wymagany poziom natężenia dźwięku ma być tym wyższy, im większa jest prędkość jazdy i przy 20 km/h wynosić co najmniej 56 decybeli. Podobny przepis obowiązuje w Stanach Zjednoczonych, gdzie prędkością graniczną jest 30 km/h. Jeżeli pojazd jest zbyt cichy, należy wyposażyć go w zewnętrzny akustyczny system ostrzegawczy (AVAS).

Czytaj więcej

 

 


 
 
TMS nie tylko dla gigantów spedycyjnych
 

J

Jak podkreślali w raporcie eksperci PwC, polska branża TSL musi być gotowa na kolejne wyzwania związane ze zmianami prawa (m.in. pakiet mobilności) i te związane z cyfryzacją transportu. Digitalizacja sektora transportu i logistyki już trwa, a w perspektywie najbliższych lat będzie znacznie przyspieszać. Dlaczego? Firmy dostrzegają, że wpływa korzystnie na wzrost przychodów firm, ograniczanie kosztów, a także poprawę jakości usług dla klientów. Z perspektywy spedytorów najważniejsze podstawowe technologie dotyczą zarządzania transportem (TMS). Zaawansowane systemy oparte na telematyce będą naturalnym rozwinięciem rozwiązań wdrażanych w obszarze digitalizacji - choć na początku mogą wydawać się niedostępne dla mniejszych przewoźników. Celem takich inwestycji jest przede wszystkim zwiększenie rentowności, szybka wymiana informacji i możliwość dokładnego śledzenia towaru.

Czytaj więcej

 

 


 

Grupa Wielton odbudowuje sprzedaż 

 

P

Pandemia COVID-19 odcisnęła swoje piętno na wynikach 2020 r., ale rok bieżący jest okresem silnej odbudowy rynków i rosnącego popytu na produkty Grupy Wielton. Skokowe wzrosty sprzedaży na większości rynków, na których obecna jest Grupa, zostały wypracowane pomimo wciąż trwającej trzeciej fali pandemii. Jest to wynik łagodzenia restrykcji przez rządowe programy wsparcia w krajach europejskich oraz efekt odłożonego popytu przeniesionego z miesięcy 2020 roku, w których rynek transportowy uległ największemu spowolnieniu.Europejski rynek przyczep i naczep uległ w 2021 r. znacznemu ożywieniu. Wyraźnie widoczne jest także zwiększenie popytu na produkty Grupy Wielton, które przełożyło się na wzrost sprzedaży na większości rynków naszej działalności w Q1 br. Systematyczny wzrost zamówień i satysfakcjonujący poziom backlogu napawa nas optymizmem na kolejne okresy. Stopniowo i konsekwentnie realizujemy także nasze plany roczne, a wyniki pierwszego kwartału zarówno na poziomie wolumenowym, przychodowym, jak i operacyjnym potwierdzają, że z każdym miesiącem zbliżamy się do wyznaczonego celu. – powiedział Mariusz Golec, CEO i I wiceprezes Grupy Wielton.

Czytaj więcej

 

 


 

Za ciężki transport międzynarodowy

W

W środę (19 maja) na krajowej „ósemce” koło dawnego przejścia granicznego w Budzisku inspektorzy ITD zatrzymali do kontroli zestaw należący do litewskiego przedsiębiorcy. Ciężarówką przewożono materiały budowlane i papier z Austrii na Litwę. Ciężarówka z towarem ważyła 45,7 tony zamiast dopuszczalnych 40 ton. Taki tonaż spowodował również przekroczenie maksymalnego nacisku pojedynczej osi napędowej samochodu ciężarowego na drogę o pół tony. Nacisk wynosił bowiem 12 ton zamiast dopuszczalnych 11,5 ton. O 2,2 tony przekroczony był też dozwolony nacisk na drogę potrójnej osi naczepy. W okazanych początkowo dokumentach przewozowych informacje na temat masy ładunku okazały się nieprawdziwe. Dopiero po zważeniu ciężarówki kierujący przedstawił inspektorom inne dokumenty przewozowe, które odpowiadały jej rzeczywistej masie całkowitej.
Czytaj więcej

 

 

 


wydanie maj 2021 05/2021 (098)

 

Ciężarówki Renault w nowych odsłonach
 

W

W 2021 roku Renault Trucks zmienia wygląd zewnętrzny swoich pojazdów, nadając im bardziej „asertywny” styl, w szczególności w odniesieniu do reflektorów, które zostały zmniejszone w celu zwiększenia lakierowanej dolnej części powierzchni nadwozia. Nowy grill o strukturze plastra miodu uzupełnia bardziej nowoczesną i elegancką stylistykę Renault Trucks 2021. Pojazdy wyposażone są w nową, regulowaną w trzech osiach kolumnę kierownicy, co pozwala kierowcy ustawić pozycję idealnie, dostosowaną do jego potrzeb. Dzięki temu kierowca może przyjąć pozycję, która najbardziej mu odpowiada, dostosowaną do jego typu budowy, wymagań trasy lub osobistych preferencji. 
 
Czytaj więcej

 

 


 

Ukaranie przewoźnika - czy zawsze zgodne z prawem?

 

N

Notorycznie zdarza się, że organy wszczynają postępowanie w przedmiocie nałożenia kary na przewoźnika w związku z niedopełnieniem wymogów wskazanych w przepisach ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (dalej: „ustawa o SENT”), pomimo, że od momentu dokonania kontroli do dnia wszczęcia postępowania upływa kilka a nawet kilkanaście miesięcy. Takie postępowanie wzbudziło wątpliwości przewoźników. Wątpliwości budzi również samo brzmienie ustawy o SENT. W dniu 17 grudnia 2020 r. został wydany precedensowy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie prowadzonej pod sygnaturą akt VI SA/Wa 917/20. Postępowanie toczyło się w wyniku skargi złożonej przez przewoźnika, w której zaskarżył on decyzję, na mocy której nałożono na niego karę pieniężną w wysokości 2.000 zł.  


Czytaj więcej

 

 


 

Po 20 latach od opracowania skrzyni biegów I-Shift

G

 
Gdy w 2001 r. na rynek weszła pierwsza generacja I-Shift, Volvo Trucks  potwierdziło swoje przekonanie o tym, że skrzynie biegów wykorzystujące sprzęgło cierne są najbardziej efektywnym rozwiązaniem dla systemu automatycznej zmiany biegów. Od tego czasu na całym świecie sprzedano ponad milion samochodów ciężarowych z technologią I-Shift. Obecnie skrzynia biegów I-Shift stanowi standardowe wyposażenie wszystkich wersji pojazdów Volvo FH, FH16, FM i FMX. Jako system zautomatyzowany, I-Shift sprzyja ograniczaniu zużycia paliwa – i tym samym oddziaływania na środowisko naturalne – a także poprawie bezpieczeństwa i właściwości jezdnych w rezultacie zredukowanej emisji hałasu i drgań oraz mniejszego fizycznego obciążenia kierowcy.
 
Czytaj więcej

 

 


 
 
Nowy IVECO T‑WAY
 

I

IVECO uzupełnia gamę IVECO WAY o nowy terenowy samochód ciężarowy, zaprojektowany do wykonywania najtrudniejszych zadań transportowych w najbardziej ekstremalnych warunkach, jako następca legendarnego modelu TRAKKER. IVECO T‑WAY, bo tak się on nazywa, został zaprojektowany jako samochód oferujący wysokie osiągi w każdej misji terenowej. Pojazd wyróżnia się dzielnością terenową i wytrzymałością. Po poprzednikach odziedziczył legendarną solidność wynikającą z zastosowania wzmocnionego stalowego podwozia składającego się z ramy o grubości profili 10 mm, wytrzymującej najwyższy w segmencie moment zginający 177 kNm. Przednia oś ma nośność do 9 ton, a w celu maksymalizacji siły i osiągów w tylnej osi standardowo zastosowano zwolnice w piastach kół. Nowy wzmocniony układ tylnego zawieszenia z podwójnymi osiami optymalizuje masę pojazdu i poprawia dzielność w terenie, dzięki większemu prześwitowi poprzecznemu i kątowi zejścia.
Czytaj więcej

 

 


 

Raport sprzedaży pojazdów użytkowych od początku roku 2021

 

O

Od początku 2021 roku przybyło 7 775 nowych pojazdów użytkowych o DMC pow. 3,5t. co oznacza wzrost o 52,4% r/r. W grupie samochodów ciężarowych rejestracji przybyło więcej o 58,6% w porównaniu z rezultatem w tym samym okresie 2020 r. a w grupie autobusów ubyło o 21,7%. Od początku 2021 r. sprowadzono 9 455 używanych pojazdów użytkowych (+32%; +2 307 szt.), w tej liczbie znalazło się 8 937 samochodów ciężarowych (+40%; +2 529 szt.) i 518 autobusów (-30%; -222 szt.). Wszystkich sprowadzonych używanych pojazdów było ponad 1/5 więcej niż zarejestrowano w tym czasie nowych. Od początku 2021 r. zarejestrowano 7 468 samochodów ciężarowych pow. 3,5t. Wzrost wyniósł 58,6%. W całej grupie znalazło się 5 758 ciągników i ich liczebność zwiększyła się porównaniu z poziomem w 2020 r. o 2 299 szt. (+66,5%). Wśród nich na czele niezachwianie jest DAF z liczbą 1 596 rejestracji (+74%). Zwiększył udział w tym okresie o 1,2 pkt. proc. do prawie 28%. Za nim marka VOLVO (1 122 szt. +53%) straciła udział o 1,7 pkt. proc. i przekroczyła 19% rynku. Na trzecim miejscu z bardzo zbliżonym rezultatem jest SCANIA po rejestracji 1 116 szt. (+83%; 19% udz.). Zabrakło jej do 2 stopnia podium 6. wydanych pojazdów. Z większym dystansem od pierwszej trójki na czwartym uplasował się MERCEDES-BENZ (731; +92%)
Czytaj więcej

 

 


 

Wybór dobrej spedycji nie jest łatwy. Co się liczy?

S

Spedycja to jeden z ważnych elementów łańcucha dostaw i każdy przedstawiciel branży TSL wie, że prawidłowe zorganizowanie, a także dopilnowanie przewozu nie jest łatwym zadaniem. Jak wynika z raportu TLP, pandemia Covid-19 nie oszczędza mniejszych i krajowych firm spedycyjnych. Zleceniodawcy wolą współpracować z międzynarodowymi spedytorami, którzy dysponują rozwiniętą siatką transportową. Co powinni zrobić lokalni spedytorzy, żeby pozostać atrakcyjnymi w oczach, zarówno potencjalnych klientów jak i podwykonawców? Komentuje Tomasz Czyż, ekspert GBox, Grupa INELO. Z perspektywy klienta wybór dobrej spedycji nie jest łatwy. Często w poszukiwaniu takiej, która zapewni terminowe przewozy i zdejmie z niego problemy wynikające z organizacji transportu jest gotowy kilkukrotnie zmieniać partnera biznesowego, a w najlepszym wypadku spędzać z nim wiele godzin przy stole negocjacyjnym. Poprzeczka została zawieszona wysoko. Jak więc dostawca usług spedycyjnych może utrzymać w oczach klienta atrakcyjność i przekonać go, żeby nie rezygnował ze współpracy? Eksperci INELO wskazują na dwa główne punkty.
Czytaj więcej

 

 

 

 

wydanie kwiecień 2021 04/2021 (097)

 

Ewolucja Renault Trucks T, C i K w 2021 r. ujawniona w Euro Truck Simulator 2
 

W

W 2021 r. nastąpi rozwój w gamie pojazdów Renault Trucks dla transportu długody-stansowego (T) i pojazdów budowlanych (C i K) pod względem komfortu, bezpieczeństwa i efektywności. Po raz pierwszy w sektorze pojazdów ciężkich, francuski producent zaprezentuje swoje pojazdy ciężarowe w grze wideo Euro Truck Simulator 2 i zaoferuje wirtualne wrażenia z jazdy. Renault Trucks oferuje swoim fanom nowe, innowacyjne i interaktywne doświadczenie. 6 kwietnia 2021 r. producent zaprezentuje ewolucję Renault Trucks T w 2021 r. w Euro Truck Simulator 2, grze wideo symulującej jazdę ciężarówką. Projekt zewnętrzny, pozycja kierowcy i układ kabiny zostaną ulepszone, a wszystko będzie można przetestować wirtualnie.
 
Czytaj więcej

 

 


 

Volvo Trucks Polska wprowadza do kraju pierwsze w pełni elektryczne pojazdy ciężarowe.

 

N

Na zorganizowanym w minionym miesiącu spotkaniu w siedzibie Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, firma Volvo Trucks ujawniła szczegóły dotyczące planów rozwoju elektrobilności w Polsce. Obecnie każdy klient, który jest zainteresowany elektryczną ciężarówką w swojej flocie na terenie Polski, może nabyć taki samochód. Już w maju tego roku pierwszy samochód Volvo Trucks Volvo FE elektryczne, trzy osiowe podwozie do dystrybucji miejskiej, trafi na nasze drogi. Na naszych ulicach Warszawy zobaczymy ten samochód w czerwcu. Na zorganizowanym w dniu 4 marca spotkaniu w siedzibie Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, firma Volvo Trucks ujawniła szczegóły dotyczące planów rozwoju elektrobilności w Polsce. Obecnie każdy klient, który jest zainteresowany elektryczną ciężarówką w swojej flocie na terenie Polski, może nabyć taki samochód. Już w maju tego roku pierwszy samochód Volvo Trucks Volvo FE elektryczne, trzy osiowe podwozie do dystrybucji miejskiej, trafi na nasze drogi. Na naszych ulicach Warszawy zobaczymy ten samochód w czerwcu.


Czytaj więcej

 


 

Eco-driving w ciężarówce – jak zaoszczędzić nawet 80 tysięcy rocznie?

P

 
Paliwo to temat, który budzi wiele emocji w branży transportowej. Nic dziwnego, w  końcu stanowi średnio 30% kosztów każdego przewoźnika, a im więcej pojazdów, tym większa skala kosztów. Elementem nieodłącznie związanym z paliwem jest Ecodriving – pojęcie, które zagościło na stałe w branżowym słowniku. Ecodriving wbrew pozorom jest dziedziną bardzo rozbudowaną i niezmiennie dąży do jednego – ograniczenia kosztów i  poprawy rentowności. Moduł Eco-driving PRO, dostępny dla zestawów GBox, jest nowym punktem na mapie produktów i usług Grupy Inelo, którego podstawowym założeniem jest wymuszenie zmiany w podejściu do ekonomiki jazdy, poprzez zwiększenie świadomości w obszarach, które generują zbędne koszty.
 
Czytaj więcej

 

 


 

 
Szkoda w międzynarodowym transporcie drogowym. Jak się bronić.
 

Cz

Często zdarza się, że przesyłka ulega w trakcie przewozu zniszczeniu lub uszkodzeniu. W konsekwencji może zdarzyć się, że to spedytor bądź też przewoźnik będzie odpowiedzialny za powstałą szkodę. Problem pojawia się jednak wówczas, gdy postępowanie sądowe – zgodnie z działaniami poszkodowanego – ma toczyć się w innym kraju niż teren Rzeczpospolitej Polskiej. Są jednak sposoby, aby temu zaradzić. 
Czytaj więcej

 

 


 

2021 rok jubileuszy w Daimler Trucks

 

G

Gdy w 1896 r. Gottlieb Daimler prezentował swoją pierwszą ciężarówkę, stojącą jeszcze na drewnianych kołach w żelaznych obręczach, świat na ten pojazd nie czekał. W Niemczech nie znalazł się nabywca, a w Anglii, gdzie w końcu pojazd znalazł klienta, członek jego załogi musiał wówczas biec przed pojazdem z czerwoną flagą, ostrzegając innych uczestników ruchu drogowego. A jednak Phoenix, bo tak nazwano ten wehikuł z umieszczonym z tyłu dwucylindrowym silnikiem o pojemności skokowej 1,06 l i mocy 4 KM, był iskrą inicjującą bezprecedensową historię sukcesu w transporcie towarowym. Rok 2021 jest dla Daimler Trucks rokiem szczególnym – związanym potrójnym jubileuszem. W 1896 r. Gottlieb Daimler zaprezentował pierwszy samochód ciężarowy. W 1946 r. przez bezdroża przedzierał się pierwszy prototypowy Unimog. Wreszcie w 1996 r. pojawił się prototyp pierwszej nowoczesnej ciężarówki – Mercedes-Benz Actros.
 
Czytaj więcej

 

 


 

DAF mimo pandemii umocnił swoją pozycję w 2020 roku

W

W 2020 roku firma DAF wyprodukowała ponad 37 600 pojazdów ciężarowych serii CF i XF oraz prawie 9000 egzemplarzy modelu LF. „Popyt na pojazdy ciężarowe w Europie poprawił się w drugiej połowie roku i odzwierciedlał stan gospodarki krajów europejskich” — twierdzi Harry Wolters, Prezes Zarządu DAF Trucks. „Szacuje się, że odbudowa europejskiego rynku pojazdów ciężarowych kontynuowana będzie w 2021 roku, a sprzedaż wyniesie 250 000–280 000 egzemplarzy. Jesteśmy gotowi na dalszy rozwój, dostarczając naszym klientom pojazdy o najwyższej jakości wykonania, bardzo niskim zużyciu paliwa i najwyższym poziomie komfortu kierowcy”. DAF Trucks Polska zakończyła rok 2020 poprawą wyników we wszystkich segmentach rynku. Po raz 16. z rzędu marka DAF stała się najchętniej kupowaną marką ciężkich ciągników siodłowych w Polsce osiągając 26,3% udziału w rynku, co oznacza wzrost o 2,1 punktu procentowego w porównaniu z rokiem 2019.
 
Czytaj więcej

 

 


 
 
 
TGX Individual Lion S z bliska
 

MAN TGX Individual Lion S, zaprojektowany został przez dział projektowania MANa wspólnie z MAN Individual, firmie specjalizującej się w modyfikowaniu pojazdów, wyróżnia się węglowymi aplikacjami na zderzakach i lusterkach oraz czerwonymi akcentami podkreślającymi sylwetkę pojazdu. Ogólnie ciekawego wrażenia dopełniają: chłodnica wykończona czarnym lakierem i chromowanymi listwami na czerwonym tle, dostępny opcjonalnie wspornik dachowy z lampami LED oraz czołowe i boczne wsporniki ze stali szlachetnej, czarne wzornictwo kół i ekskluzywna przesłona słoneczna MAN Individual.Elegancko zaprojektowanej sylwetce pojazdu w pełni dorównuje wnętrze kabiny.

Czytaj więcej

 

 


 

Prąd? Wodór? Wygląda na to, że…TSL stawia na LNG

 

Rosnąca liczba przewoźników decyduje się na inwestycję w paliwa alternatywne. Jest to spowodowane koniecznością przestrzegania coraz bardziej restrykcyjnych norm emisyjności i zapisami, które we Wspólnocie wprowadza European Green Deal. Przedsiębiorcy transportowi mają do wyboru elektryki i gaz. Rzeczywistość pokazuje, że ten drugi napęd jest popularniejszy. Czy LNG wkrótce stanie się wiodącym paliwem w ciężarówkach? O możliwych kierunkach rozwoju paliw alternatywnych w transporcie ciężarowym mówi Marta Staniszewska, ekspert GBox i Inelo. Głównym warunkiem wzrostu popularności LNG jest rozwój infrastruktury punktów tankowania. Prym wiodą w tym zakresie Włosi z kilkoma operatorami oferującymi taki rodzaj paliwa. Według wyliczeń Polskiej Platformy LNG nad Wisłą stacji LNG są zaledwie cztery. . 

Czytaj więcej

 

 


 

F-MAX Blackline i inne nowości Forda

 
F-MAX Blackline to ekskluzywna wersja modelu F-MAX, który będzie wyprodukowany limitowanej edycji 250 sztuk. Każdy pojazd tego typu Ford Trucks opatrzy specjalnym numerem seryjnym i emblematem Blackline Series na drzwiach. Będą one dostępne w specjalnym srebrnym kolorze „księżycowego pyłu”, z niebieskimi i czarnymi wstawkami, a także: czarnymi reflektorami LED, czarnymi kołami i czarnymi obudowami lusterek.  F-MAX Blackline to także nowoczesna stylistyka wnętrza, z siedzeniami i kierownicą obszytymi czarnymi i niebieskimi elementami zdobjącymi oraz dodatkowymi przestronnymi schowkami nad głową. Przednia konsola F-MAX Blackline oraz schowki nad i pod łóżkiem również mają charakterystyczne czarne detale.
Czytaj więcej

 

 


 

 
Rynek leasingu pojazdów ciężarowych w Polsce w roku 2020. Podsumowanie.
 

Bezsprzecznie rok 2020 był trudnym rokiem dla całej branży transportowej w tym także dla firm leasingowych. Finansowanie pojazdów ciężarowych to 17,8% całego rynku leasingu pojazdów samochodowych w Polsce. W segmencie ciężarowym branża zanotowała w początkowej fali pandemii największe spadki dochodzące nawet do 80% rok do roku, a w przypadku trzech pierwszych kwartałów trend wyhamowywał do 39% spadku. Końcówka roku to bezsprzeczne ożywienie nawet o 21%. Na koniec wartość sfinansowanych transakcji zakupów pojazdów ciężarowych w oparciu o leasing to 12,5 miliarda złotych. Dla porównania w roku 2019 wartość ta wynosiła 17 miliardów. Tak słaby wynik to nie tylko pokłosie pandemii i zamknięcia granic, ale także skutek wprowadzenia pakietu mobil-ności w Unii Europejskiej, pogorszenie nastrojów w tym koniunktury w branży transportowej oraz restrykcyjne spoglądanie urzędników w krajach Unii na polskie firmy transportowe. 
Czytaj więcej

 

 


 

DAF mimo kryzysu ma powody do zadowolenia

 

W 2020 roku firma DAF zarejestrowała 37 580 pojazdów ciężarowych spośród łącznej liczby 230 400 egzemplarzy sprzedanych na europejskim rynku pojazdów ciężkich. Pozwoliło to uzyskać udział w rynku na poziomie 16,3% (w 2019 r. wyniósł on 16,2%), a tym samym drugi najlepszy wynik w historii firmy. Łączna sprzedaż w segmencie średnich pojazdów ciężarowych (o masie 6–16 t) wyniosła w Europie 41 400 egzemplarzy, przy udziale DAF w tym rynku na poziomie 9,5% (9,7% w 2019 r.). DAF Trucks Polska zakończyła rok 2020 poprawą wyników we wszystkich segmentach rynku. Po raz 16. z rzędu marka DAF stała się najchętniej kupowaną marką ciężkich ciągników siodłowych w Polsce osiągając 26,3% udziału w rynku, co oznacza wzrost o 2,1 punktu procentowego w porównaniu z rokiem 2019. W segmencie ciężkich podwozi, pomimo większego spadku wolumenu sprzedaży 3-osiowych podwozi do transportu międzynarodowego w porównaniu do ciągników siodłowych, dzięki przyjętej strategii działania DAF Trucks w Polsce zakładającej wzrost udziału w rynku podwozi, DAF osiągnął zwyżkę udziału o 0,5 punktu procentowego do wartości 13,5%.

Czytaj więcej

 

 


 

Nieuczciwe praktyki w międzynarodowym transporcie

Dwa zestawy należące do białoruskiego i rosyjskiego przewoźnika zatrzymał do rutynowej kontroli patrol ITD z Ostrołęki w poniedziałek (15 lutego) na krajowej „ósemce” w Prosienicy koło Ostrowi Mazowieckiej. Przewoziły ładunek z Rosji do Czech oraz z Białorusi do Francji. W jednym przypadku okazane zezwolenie jednorazowe było wypełnione w niewłaściwy sposób. Natomiast w drugim nie przedstawiono do kontroli drogowej wymaganych certyfikatów do zezwolenia wielokrotnego. Z kolei w piątek (12 lutego) na ekspresowej „ósemce” w okolicach Radzymina patrol ITD z Warszawy zatrzymał do rutynowej kontroli ciężarówkę należącą do białoruskiego przewoźnika. Zestawem przewożono ładunek z Uzbekistanu do Niemiec. Kierowca okazał inspektorom do kontroli zezwolenie uprawniające do wykonywania międzynarodowego przewozu drogowego rzeczy w przewozach dwustronnych i tranzytowych. Jednak w dokumencie tym nie było wpisanego państwa rozładunku.

Czytaj więcej

 

 

 

 
 
 
 
Raport sprzedaży pojazdów użytkowych w całym roku 2020
 

W

W 2020 roku przybyło 22 156 nowych pojazdów użytkowych o DMC pow. 3,5t. co oznacza spadek o 28,0% r/r. W całym 2020 roku rynek samochodów ciężarowych o dmc pow. 3,5 t wyniósł 20 671 szt. Na różnicę, jaka dzieli ostatni roczny rezultat od uzyskanego w 2019 roku złożyło się 7 646 szt. Po pierwszej połowie ub.r. skumulowany wynik był niższy o ponad 50% (-51,5%) od uzyskanego rok wcześniej. Następnie spadek stopniowo wyhamował, ale dopiero dwa ostatnie miesiące roku z wysokimi ok. 40% wzrostami zadecydowały o spłyceniu rocznego spadku poniżej 30%. Wśród samochodów najcięższych o DMC od 16t; który stanowi 89% rynku samochodów ciężarowych, od początku 2020 w ogólnym rankingu – pierwszy był DAF (4 326 szt.; 24% udz.) po spadku o 23%. Na drugim miejscu VOLVO (3 416 szt.; 19% udz.) , spadek o 19% a trzecia SCANIA (3 008 szt.; -43% i 16% udz.) która w 2019 r. była druga. Tuż za podium MAN (2 973 szt.; -34%; 16% udz.). Pierwszą piątkę zamknął MERCEDES-BENZ (2 912 szt.; -27% i 16% udz.). Marki w drugiej piątce są bardzo zróżnicowane RENAULT (840), IVECO (620) a dalej FORD TRUCKS (146) ale z najwyższym wzrostem o 564%.

Czytaj więcej

 

 


 

DAF LF Electric z bliska

 

F

Firma DAF Trucks przedstawia model LF Electric — w pełni elektryczny 19-tonowy pojazd do dystrybucji miejskiej. Pojazd wyposażony w najnowocześniejsze technologie ma zasięg do 280 kilometrów. Niedawno DAF jako pierwszy europejski producent pojazdów ciężarowych wprowadziła na rynek w pełni elektryczny ciągnik siodłowy — model CF Electric (masa całkowita zestawu do 37 ton) — przeznaczony głównie do prowadzenia dostaw do supermarketów i transportu między miastami. Niedawno rozszerzyła gamę pojazdów z napędem elektrycznym o model 6×2 CF Electric na podwoziu pod zabudowę ze skrętną osią tylną (masa całkowita pojazdu do 29 ton), który doskonale sprawdza się w zastosowaniach takich jak wywóz odpadów, jednocześnie zapewniając zerowy poziom emisji spalin. Nowy model LF Electric to najnowszy produkt firmy DAF, w którym zastosowano w pełni elektryczny układ napędowy. 

Czytaj więcej

 

 


 

Brexit a firmy transportowe – czyli idzie nowe

W

 
Wyjście Wielkiej Brytanii z UE, czyli tzw. brexit skutkuje licznymi konsekwencjami na gruncie gospodarczym, w tym dla firm transportowych. Zapoznaj się z najważniejszymi zmianami dla transportu. Od 1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania nie jest już członkiem UE, gdyż z dniem 31 grudnia 2020 r. upłynął roczny okres przejściowy opuszczania Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Z tym momentem staje się krajem trzecim w stosunkach w stosunkach z UE, w tym i z Polską. Na początek warto jednak zwrócić uwagę, że decyzja Brytyjczyków, pozornie nieprzemyślana, w rzeczywistości ma głębokie źródło w ich podejściu do UE. Mianowicie, mimo członkostwa we Wspólnocie Europejskiej od 1973 r., Brytyjczycy od samego początku oczekiwali specjalnego statusu. Skutkiem tego był m.in. brak przyjęcia wspólnotowej waluty i pozostanie przy funcie, brak uczestnictwa w strefie Schengen, posiadanie rabatu budżetowego - Wielka Brytania wpłacała do budżetu mniej, niż wynikało z jej poziomu gospodarczego. Mimo zawarcia między Wielka Brytanią a Unią Europejską długo negocjowanej umowy, Brexit ma szerokie konsekwencje dla państw członkowskich UE, jak i dla samych Brytyjczyków na wielu polach gospodarczych – w tym dla branży TSL.
Czytaj więcej

 

 


 

 
Actrosa F i Edition 2 już w sprzedaży
 

N

 Nowy Actros F to model w ofercie samochodów ciężarowych Mercedes-Benz przeznaczony szczególnie dla klientów, którzy poszukują funkcjonalnej ciężarówki, a przy tym nie potrzebują tak bardzo każdej innowacji z Actrosa najnowszej generacji. Chcą przede wszystkim ciężarówki o atrakcyjnym stosunku ceny do jakości, odznaczającej się genami Mercedes-Benz Trucks. Już od teraz klienci z 24 krajów Unii Europejskiej i wybranych krajów spoza Unii mogą zamawiać ten zaprojektowany pod kątem najwyższej funkcjonalności i wydajności model. Jego produkcja rozpocznie się w kwietniu. Można też już składać zamówienia na limitowany do 400 egzemplarzy model specjalny Actros Edition 2. Grupę docelową dla tego pojazdu stanowią kierowcy zawodowi lubiący innowacje oraz przedsiębiorcy osobiście zasiadający za kierownicą, dla których ciężarówka jest domem, są z nią emocjonalnie związani i cenią sobie indywidualny styl oraz wysoki komfort. Model Edition 2 zawdzięcza swój niepowtarzalny charakter nawet 40 dodatkowym elementom wyposażenia wnętrza i nadwozia oraz elementom stylizacyjnym przeniesionym z modelu Edition 1.
Czytaj więcej

 

 


 

Zakup ciężarówki w 2021 roku jakie trendy mogą pojawić się na rynku?

 

P

Przedsiębiorcy transportowi zaczynają coraz lepiej odnajdywać się w pandemicznej rzeczywistości. Idą za tym zakupy nowych ciężarówek. Na co więc powinni przygotować się przewoźnicy, którzy w 2021 chcą doposażyć swoją flotę? Według raportu Trends Transforming The Trucking Industry Outlook in 2021, przygotowanego przez Linchpin oszczędzanie na nowych technologiach przy zakupie pojazdów do przedsiębiorstw transportowych będzie tylko pozornym „ucięciem” kosztów. Tomasz Czyż, ekspert GBox z Grupy INELO podpowiada, jakimi kryteriami powinniśmy kierować się dobierając nowe ciężarówki. Według danych z systemu telematycznego GBox mimo chwilowego spadku przejechanych kilometrów na przełomie marca i kwietnia, reszta roku oraz perspektywy rozwoju na 2021 zachęciły do inwestycji w rozwój floty lub jej wymiany na inną markę. 

Czytaj więcej

 

 


 

Czy 2021 będzie rokiem wynajmu?

H

Hulająca po świecie pandemia i niepewna przyszłość sprawiły, że nie wszyscy wyczekują nowego roku z równym optymizmem. Jednak także na polskim rynku nie brakuje firm, które szybko przystosowały się do nowych warunków, m.in. jeszcze chętniej sięgając po najem terminowy. Czy to oznacza, że kolejny rok będzie rokiem dominacji tej formy finansowania flot? Wiele na to wskazuje... Kiedy zadamy sobie pytanie o podsumowanie mijającego 2020 roku, zapewne najwięcej będzie odpowiedzi pesymistycznych. Pierwsza fala covidowa dosadnie zweryfikowała wiele branż. W konsekwencji właściciele firm, którym udało przetrwać trudny czas, obecnie bardzo ostrożnie podchodzą do wszelkich wydatków I inwestycji.

 

Czytaj więcej

 
 

 
wydanie styczeń 2021 01/2021 (094)
 
 
Renault Trucks rozwija swoją w pełni elektryczną gamę pojazdów
 

P

Pojazdy Renault Trucks Z.E. z napędem w 100% elektrycznym są bezgłośne i pozwalają zachować wysoką jakość powietrza w mieście. Umożliwiają dostęp do obszarów miejskich, nawet tych, na których obowiązują surowe ograniczenia w ruchu.Aby pomóc firmom transportowym przejść na w pełni elektryczne pojazdy Renault Trucks, można je konfigurować w zależności od potrzeb biznesu w zakresie od 3,1 do 26 ton DMC i zasięgu do 400 km. Dla przykładu Renault Trucks D i D Wide Z.E. zostały wyposażone w akumulatory 66 kWh. Akumulatory to jedne z najdroższych części w pojeździe z napędem elektrycznym. Zamiast systematycznie zwiększać maksymalny zasięg operacyjny, Renault Trucks woli oferować swoim klientom zakres, którego faktycznie potrzebują. To rozwiązanie jest dostosowane do rzeczywistych wymagań klientów, utrzymując poziom ładowności i zapewniając zachowanie konkurencyjności firmy.

Czytaj więcej

 

 


 

Karta drogowa relikt przeszłości, czy konieczny dokument?

 

B

Branża TSL nieuchronnie zmierza w kierunku cyfryzacji. Mimo to przedsiębiorcy transportowi nadal posługują się papierowymi kartami drogowymi. Jakie są ich zalety, na co uważać i czy tradycyjne pliki dokumentów mogą zostać zastąpione wydrukami generowanymi za pomocą narzędzi telematycznych? Parkingi, myjnia do cystern, naprawy, dokupywanie narzędzi na stacji benzynowej – to tylko niektóre wydatki, które ponosi w trasie kierowca. Karta drogowa to doskonałe narzędzie do ich spisania i rozliczenia. Oprócz kosztów, w karcie zapisywane są także informacje dotyczące m.in. godziny wyjazdu, załadunku, rozładunku, przekroczenia granicy, konkretnych lokalizacji w kluczowych punktach podróży i czasu pracy kierującego. Na tej podstawie przedsiębiorca transportowy wylicza wysokości delegacji, ryczałtów, rozlicza zlecenia i kontroluje, w jaki sposób realizowane są przewozy w jego firmie.

Czytaj więcej

 

 


 

Jazda „non stop” ukraińskiego kierowcy

Ś

 
Śląscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego na autostradzie A4 przy bramkach w Gliwicach wytypowali do kontroli samochód ciężarowy ukraińskiego przewoźnika. Ukraiński kierowca jechał z ładunkiem z Holandii na Ukrainę. Weryfikacja dokumentów wykazała, że przewoźnik nie posiada zezwolenia na przejazd tranzytowy przez Polskę. Analiza danych z tachografu i karty kierowcy ujawniła, że kierowca w dniu kontroli oraz dzień wcześniej używał karty innego kierowcy. Zsumowanie zapisów z tych dwóch kart dało rzeczywisty obraz czasu pracy ukraińskiego szofera. W ostatnich dwóch dobach jego najdłuższy nieprzerwany postój trwał nieco ponad półtorej godziny. Dzienny okres prowadzenia pojazdu, który nie może przekraczać 10 godzin, u tego kierowcy trwał ponad 22 godziny, a czas jazdy bez stosownej przerwy (limit to 4,5 h) wyniósł ponad 14 godzin. Ile wynosiła łączna suma kar? O tym w najnowszym numerze. 
Czytaj więcej

 

 


 

 
Mercedes-Benz eActros i Mercedes-Benz GenH2 Truck wyróżnione

N

 

Najbardziej innowacyjne ciężarówki przygotowane na elektryczną przyszłość posiadają na masce gwiazdę Mercedesa. Taki jest werdykt renomowanego jury „International Truck of the Year” (IToY), które przyznało prestiżową nagrodę „2021 Truck Innovation Award” dwóm samochodom ciężarowym Mercedes-Benz: eActrosowi z akumulatorowym napędem elektrycznym i koncepcyjnemu GenH2 Truck z napędem na ogniwa paliwowe. Jury IToY, składające się z 25 doświadczonych dziennikarzy z najważniejszych europejskich i południowoafrykańskich mediów branżowych, doceniło również całościowe podejście do kwestii elektromobilności i odpowiednio jasno określoną, długoterminową strategię. Wspomnianą nagrodę w formie cyfrowej odebrali pod koniec listopada bieżącego roku Martin Daum, prezes zarządu Daimler Truck AG i członek zarządu Daimler AG, oraz Sven Ennerst, członek zarządu Daimler Truck AG, odpowiedzialny za rozwój, zakupy i region Chin.

Czytaj więcej

 

 


 

Do walki z patologiami, czyli 16 mobilnych jednostek diagnostycznych w szeregach ITD 

 

R

Rolki, szarpaki hydrauliczne, czytniki EOBD, dymomierze, analizatory spalin, mierniki poziomu dźwięku – m.in. w taki sprzęt kontrolny będzie wyposażona każda z 16 mobilnych jednostek diagnostycznych.Inspekcja realizuje unikatowy w Polsce projekt wzmocnienia potencjału kontrolnego z wykorzystaniem najnowocześniejszych urządzeń pomiarowo-kontrolnych. Funkcjonalność mobilnych jednostek diagnostycznych będzie dostosowana do naszych wymogów i zakresu działalności. Nie jest to rozwiązanie dostępne standardowo na rynku, dlatego wykonawca musi najpierw dostarczyć GITD prototyp, który przejdzie testy pod okiem ekspertów ITD. Wprowadzenie do działań mobilnych jednostek diagnostycznych na taką skalę wpłynie na zwiększenie liczby kontroli oraz ich precyzję. Wykorzystanie tego sprzętu w codziennej pracy inspektorów będzie miało istotne znaczenie dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, zminimalizuje występowanie patologicznych zjawisk ujawnianych wciąż w transporcie drogowym, zapewni uczciwą konkurencję i większą ochronę środowiska naturalnego – podkreśla Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Czytaj więcej

 

 


 

Skomunikowane pojazdy przemysłowe

L

Accenture (NYSE: ACN) i Microsoft (NASDAQ: MSFT) współpracują z CNH Industrial (NYSE: CNHI/MI: CNHI), która firmie z sektora dóbr kapitałowych ma pomóc w zwiększeniu własnych zdolności cyfrowych oraz umożliwić tworzenie „inteligentnych”, skomunikowanych produktów i usług.Program jest integralną częścią inicjatywy CNH Industrial w zakresie transformacji cyfrowej, w ramach której spółka zamierza zwiększyć przychody, zbudować zespół wspomagany przez technologie cyfrowe oraz wzmocnić zrównoważony charakter działalności. Kluczowym elementem pięcioletniej współpracy jest stworzenie globalnej sieci centrów cyfrowych — w Brazylii, Europie, Indiach i Stanach Zjednoczonych — gdzie trzy firmy będą współdziałać w zakresie projektowania i wdrażania usług cyfrowych oraz zarządzania ich świadczeniem. Dzięki tym usługom produkty marek CNH Industrial staną się jeszcze bardziej inteligentne i funkcjonalne, jeszcze bezpieczniejsze i jeszcze bardziej zrównoważone.

Czytaj więcej

 

 


 

 Wydania z 2020 roku.

 


 

 

Jak zadbać o układ pneumatyczny?

O

O czym musi pamiętać każdy użytkownik pojazdu ciężarowego w szczególności w okresie jesienno-zimowym, a mianowicie o tym, iż wszystkie pneumatyczne układy hamulcowe i układy zawieszenia potrzebują czystego, suchego powietrza do prawidłowego, efektywnego i bezpiecznego działania. My przyjrzymy się tym oferowanym przez jedną z czołowych firm produkujących tego typu podzespoły, a jest nią marka Knorr-Bremse. Producent oferuje aktualnie dwa główne typy wkładów osuszających. Są nimi konwencjonalne wkład osuszające, a także wkłady z separatorem cząstek olejowych (OSC).

Czytaj więcej

 

 


 

Volvo Trucks wprowadza na rynek pełną gamę elektrycznych samochodów ciężarowych

W

 
W przyszłym roku przewoźnicy w Europie będą mogli zamawiać całkowicie elektryczne wersje samochodów ciężarowych Volvo o dużej ładowności. Volvo Trucks przeprowadza obecnie testy elektrycznych samochodów ciężarowych o dużej ładowności Volvo FH, Volvo FM i Volvo FMX, które będą używane w transporcie regionalnym i podczas prac budowlanych w miastach Europy. Maksymalna masa zestawu drogowego w przypadku tych pojazdów będzie wynosić do 44 ton. W zależności od konfiguracji akumulatorów możliwy zasięg wyniesie nawet 300 km. Sprzedaż rozpocznie się w przyszłym roku, a produkcja masowa w roku 2022. To oznacza, że począwszy od 2021 r. w Europie będzie dostępna pełna oferta elektrycznych (akumulatorowych) samochodów ciężarowych Volvo Trucks przeznaczonych do transportu dystrybucyjnego, regionalnego, wywozu odpadów i prac budowlanych w miastach.
 
Czytaj wiecej

 

 


 

 
Shell otwiera pierwszą swoją stację LNG w Polsce

O

 
Od dłuższego czasu obserwujemy rosnące zainteresowanie branży transportowej paliwami alternatywnymi. Coraz więcej pojazdów we flotach stanowią te napędzane dla przykładu skroplonym gazem ziemnym LNG, który stanowi obecnie najbardziej optymalną alternatywę dla oleju napędowego. Dzieje się tak z kilku względów. Dwa podstawowe to: ekonomika, czyli redukcja całkowitego kosztu posiadania pojazdu (TCO), z uwagi na niską cenę zakupu paliwa gazowego, i ekologia - zasilanie gazem ziemnym zapewnia emisję cząstek stałych o 99% niższą niż olej napędowy i o 90% niższą emisję No2*. Do tego, w przypadku użycia skroplonego biometanu (bioLNG), gazu o tym samym składzie co LNG, ale wytwarzanego z odpadów organicznych, emisja CO2 jest niższa aż o 95%. Jeśli zestawimy to z parametrami nowoczesnych silników dostosowanych do paliwa LNG, które zapewniają zasięgi pojazdu na poziomie 1600 km na jednym tankowaniu, przy mocy jednostki napędowej sięgającej 460 KM, to widzimy, że tworzenie "zielonych flot" także i w naszym kraju będzie coraz częstsze.
Czytaj więcej

 

 


 

DAF XF i CF w wersji Ultimate

M

Marka DAF wprowadza do swojej oferty pakiet Ultimate, zawierający wiele przydatnych funkcji, które jeszcze bardziej zwiększają wydajność, bezpieczeństwo i komfort pojazdów gamy XF i CF. Pakiet Ultimate zawiera układ zarządzania energią i stopniem naładowania akumulatorów, układ monitorowania ciśnienia w oponach oraz  tempomat przewidujący PCC. W celu zwiększenia widoczności i bezpieczeństwa w skład pakietu wchodzą również reflektory LED i tylne światła LED. Firmy transportowe, które chciałyby pójść o krok dalej i oczekują najwyższej wydajności przy możliwie najniższych kosztach utrzymania, mogą także wybrać rozbudowany pakiet Ultimate+. Obejmuje on DAF Connect — system zarządzania flotą online, który przekazuje w czasie rzeczywistym informacje o pojeździe ciężarowym oraz wynikach pracy kierowcy, a także przyczynia się do większej dyspozycyjności pojazdów, niższych kosztów i optymalnej wydajności logistycznej.
Czytaj więcej

 

 


 

Wywrotka Scania z najwyższym wynikiem w teście porównawczym 

W

Wywrotki Scania XT 8x4 są liderem rynku w Wielkiej Brytanii od dawna. Według redakcji „Commercial Motor”, wiodącego brytyjskiego magazynu branżowego i organizatora testu porównawczego, wywrotka Scania P 410 XT to „niemal idealne połączenie funkcji i formy”. Redakcja magazynu poddała analizie trzy obszary: specyfikację pojazdu, widoczność z kabiny i subiektywne odczucia. Podczas gdy dwie pierwsze kategorie opierają się na faktach i pomiarach, subiektywna punktacja dała dziennikarzom swobodę oceny pojazdów, biorąc pod uwagę ich osobiste preferencje – podobnie, jak robią to właściciele i kierowcy.
Czytaj więcej
 
 
 
 
 
Nowa generacja pojazdów ciężarowych MAN dotrzymuje słowa
Nowa generacja pojazdów ciężarowych MAN

P

Pojazdy ciężarowe MAN nowej generacji cieszą się w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy od ich wprowadzenia na rynek dużym zainteresowaniem. Szczególnie pozytywnie przyjęto rozwiązania skupiające się na kierowcy, wygodnej obsłudze, oszczędnym zużyciu paliwa i bezpieczeństwie oraz na kompleksowym pakiecie starannie dobranym pod kątem potrzeb kierowcy. Teraz, po upływie siedmiu miesięcy od uroczystej prezentacji w hiszpańskim Bilbao, można już stwierdzić, że nowa generacja ciężarówek MAN dotrzymuje słowa.
Czytaj więcej

 

 


 

Nowa oferta leasingowa Ford Trucks PolskaFord Trucks Polska

W

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów i chcąc wspomóc zmagającą się z pandemią koronawirusa branżę transportową, Ford Trucks Polska wspólnie z EFL Grupą Credit Agricole, przygotował specjalną ofertę leasingową, w której nowy ciągnik siodłowy F-MAX można nabyć na specjalnych warunkach. Założenie akcji jest proste, warunki bardzo przystępne, a wszystko po to, aby jak najwięcej podmiotów na rynku mogło skorzystać z preferencyjnej oferty i wymienić część swojej floty na nowsze pojazdy lub rozbudować ją o nowe, niezawodne i ekonomiczne w eksploatacji ciągniki siodłowe F-MAX.

Czytaj Więcej

 

 


 

Serwisowa usługa Renault Trucks Start&Drive Excellence Predict

Serwisowa usługa Renault Trucks

R

 
Renault Trucks ma w swojej ofercie kontrakty serwisowe Start&Drive Excellence Predict, pozwalające na maksymalne skrócenie czasu przestoju pojazdów, a w konsekwencji zwiększenie ich wydajności i jak najdłuższe utrzymanie ich na drodze. Wyprzedzanie potencjalnych problemów to najskuteczniejszy i stosunkowo prosty sposób na utrzymanie floty na drodze. Możliwe staje się opracowanie indywidualnego dla każdego pojazdu modelu predykcyjnego w celu identyfikacji, kiedy wymaga on naprawy przed awarią części. Zapewnia to znaczne korzyści operacyjne, pozwalając flotom i dostawcom usług serwisowych opracować lepsze, bardziej kompleksowe harmonogramy w celu rozwiązania problemów związanych z utrzymaniem stanu technicznego i obsługą, w celu zwiększenia dyspozycyjności samochodu, redukcji kosztów, lepszego planowania cyklu życia pojazdu oraz zwiększenia ogólnej efektywności eksploatacyjnej. 
Czytaj więcej

 

 


 

 
Jazda ekonomiczna to oszczędności rzędu 80 tys. złotych rocznieJazda ekonomiczna to oszczędności rzędu 80 tys. złotych rocznie

B

 
Branża TSL przechodzi w ostatnim czasie bardzo dynamiczną metamorfozę: pakiet mobilności, podwyżki płac minimalnych, czy nadchodzący Brexit. Wszystko to, sprawia, że przedsiębiorcy transportowi zaczynają sięgać po nowe rozwiązania, a cyfryzacją w transporcie drogowym staje się faktem i to potrzebnym do efektywnego zarządzania firmą. W tym kontekście eco drive nabiera jeszcze większego znaczenia – ilość spalanego paliwa na trasie to jeden z najważniejszych elementów przy wyliczaniu rentowności frachtu. Wśród kierowców i przedsiębiorców transportowych pojęcie eco-drivingu jest znane doskonale, jednak czasami „oczywiste” elementy oszczędnej jazdy umykają w codziennych realiach. Dlatego, warto przyjrzeć się eco-drivingowej check-liście. Według Dawida Kochalskiego, eksperta GBox z Grupy INELO 80 tys. zł to kwota, którą możemy zaoszczędzić lub… stracić na paliwie przez 12 miesięcy w przedsiębiorstwie transportowym.
Czytaj więcej

 

 


 

Podsumowanie sprzedaży pojazdów użytkowych w roku 2020

Podsumowanie sprzedaży pojazdów użytkowych w roku 2020

O

Od początku roku przybyło 14 202 nowych pojazdów użytkowych o DMC pow. 3,5t. W ciągu pierwszych trzech kwartałów spadek wynosi 41% w skali roku i systematycznie się zmniejsza - po sierpniu wynosił 44%, po lipcu 47% a po czerwcu blisko 52%. W grupie samochodów ciężarowych rejestracji ubyło o 40,8% w porównaniu z rezultatem w trzech kwartałach ub.r. a w grupie autobusów o 47,8%. Od początku 2020 r. zarejestrowano 13 174 nowe samochody ciężarowe pow. 3,5t. Spadek wyniósł 40,4%. W całej grupie znalazło się 9 088 ciągników i ich liczebność zmniejszyła się porównaniu do analogicznego okresu w 2019r. o 7 216 szt. (-44,3%). Wśród nich na czele jest DAF z liczbą 2 385 rejestracji (-41%) a za nim VOLVO (1 645 -36%). Dalej SCANIA (1566; -56%), i MAN (1425; -46%). Pierwszą piątkę zamknął MERCEDES-BENZ (1 257 ; -48%). W tym samym czasie przybyło 4 086 kompletnych lub skompletowanych podwozi (-29,4%; -1 698 szt.). Wśród nich przoduje MAN (850) tuż za nim, na drugiej pozycji jest MERCEDES-BENZ (803), który wyprzedza markę IVECO (720) i VOLVO (470) oraz DAF (467).
Czytaj więcej

 

 


 

Volvo Trucks świętuje dziesięciolecie swojej obecności w branży budowlanejVolvo Truck

N

Niedawno Volvo Trucks rozpoczęło sprzedaż swojego, jak dotychczas najbardziej wytrzymałego, budowlanego samochodu ciężarowego – nowego Volvo FMX. To już trzecia wersja tego modelu, wyróżniająca się całkowicie nową kabiną, większą ładownością i innowacyjnymi elementami systemu bezpieczeństwa. Dzięki dostępności osi przednich i tylnych osi zespolonych o nośności odpowiednio: do 20 i do 38 ton, pojazd ten jest przygotowany do realizacji najbardziej wymagających zadań transportowych  w wyjątkowo trudnym terenie. Nowe Volvo FMX zostało opracowane z myślą o zastosowaniu w nim przyszłych elektrycznych układów napędowych oraz przystosowane do zasilania HVO – paliwem odnawialnym stanowiącym alternatywę dla kopalnego oleju napędowego.
Czytaj więcej

 

 

wydanie październik 2020 10/2020 (091) 

 

COVID hamulcowy rynku leasingu

P

Pandemia koronawirusa Covid-19 może doprowadzić do największej recesji gospodarczej od lat 30-tych. Ta sytuacja jest destruktywna dla globalnej gospodarki. Za bardzo słabe nastroje wśród firm transportowych odpowiadają pandemia oraz spadające wolumeny przewozowe, jednak to Pakiet Mobilności będzie czynnikiem diametralnie zmieniają-cym zasady funkcjonowania polskich firm transportowych. Związek Polskiego Leasingu przedstawił analizę dotyczącą wpływu Covid-19 na gospodarkę i wyniki branży leasingowej w pierwszej połowie 2020 r. W omawianym czasie firmy leasingowe udzieliły łącznego finansowania na poziomie 29,8 mld zł, przy dynamice rynku -24% r/r. Pozytywna wiadomość płynąca od leasingodawców mówi o dodatnim wyniku całego aktywnego portfela branży na koniec czerwca 2020 r. ( +0,6 % r/r). 
Czytaj więcej

 

 


 

Polska premiera nowych modeli Volvo TrucksVolvo premiera 2020

V

Volvo Trucks Polska zaprezentowało na początku września najnowszą gamę pojazdów Volvo FH, Volvo FH16, Volvo FM i Volvo FMX. To największa w historii firmy premiera. Nowe modele – z gwarancją jeszcze większego komfortu jazdy, bezpieczeństwa i lepszych osiągów – są już w sprzedaży. Samochody zyskują nowy wygląd, w tym reflektory główne LED w kształcie litery V z aktywnymi światłami mijania, nową konstrukcję maskownicy wlotu powietrza oraz komfortową i przestronną kabinę (a w zasadzie pięć rodzajów kabin z różnymi wersjami wykończenia), w której udało się wygospodarować 600 litrów dodatkowej przestrzeni.
Czytaj więcej

 

 


 

Actros F i Edition 2

Actros F i Edition 2

M

 
Mercedes-Benz Trucks rozszerza swój typoszereg Actros o dwa modele –Actrosa F i Actrosa Edition 2. W przypadku Actrosa F Mercedes-Benz Trucks kieruje swoją ofertę głównie do klientów, oczekujących od pojazdu użytkowego z trójramienną gwiazdą przede wszystkim jak największej funkcjonalności, zaś model Actros Edition 2, dostępny również od stycznia 2021, trafia w zapotrzebowanie całkiem innej grupy docelowej – kierowców zawodowych lubiących innowacje i przedsiębiorców osobiście zasiadających za kierownicą, dla których ciężarówka jest domem, i którzy cenią sobie indywidualny styl oraz wysoki komfort. Kierowców Actrosa Edition 2 łączy z tym pojazdem emocjonalna więź; jest on dla nich czymś więcej niż tylko środkiem transportu i narzędziem pracy.
Czytaj więcej

 

 


 

 
Scania jako pierwsza przedstawia gamę zelektryfikowanych pojazdów ciężarowych
Scania electric

S

 
Scania wprowadza na rynek gamę elektrycznych pojazdów ciężarowych. To kluczowy etap w procesie przewodzenia zmianie we wdrażaniu zrównoważonego systemu transportowego. Hybrydy plug-in oraz pojazdy w pełni elektryczne będą wykorzystywane przede wszystkim do pracy w mieście, m.in. w transporcie dystrybucyjnym. To ważny krok w rozwoju firmy Scania, która ma już duże doświadczenie w produkcji pojazdów premium napędzanych olejem napędowym i paliwami odnawialnymi. W nadchodzących latach Scania będzie rozwijać gamę zelektryfikowanych pojazdów z myślą o wszystkich zastosowaniach, także w transporcie dalekodystansowym i budownictwie.
Czytaj więcej

 

 


 

Nowy Arocs.

Mercedes

D

Daimler wprowadza na rynek nowego Arocs, który korzysta między innymi z rozbudowanego systemu Predictive Powertrain Control, sterującego tempomatem i skrzynią biegów. Jest on użyteczny także w ruchu międzymiastowym i zapewnia redukcję zużycia paliwa. Nowa generacja PPC, oprócz systemu lokalizacji pojazdu GPS, korzysta z cyfrowych map drogowych, danych topograficznych oraz informacji o kształcie zakrętów, geometrii skrzyżowań i rond oraz o znakach drogowych. Arocs może więc zawsze wybierać bieg i prędkość umożliwiające ekonomiczną jazdę, nie tylko na zjazdach i podjazdach, ale także na krętych drogach między miastami i miejscowościami, co czyni jazdę nim maksymalnie oszczędną i komfortową. Udoskonalona aerodynamika to zaledwie jedna z pozytywnych cech lusterek MirrorCam. Zastosowanie kamer ma swoje zalety także z punktu widzenia wygody obsługi pojazdu, a przede wszystkim bezpieczeństwa. 
Czytaj więcej

 

 


 

Jakie trendy przyspieszają w branży w czasie pandemii?Trendy transport

W

W języku chińskim kryzys składa się z dwóch znaków. Jeden oznacza niebezpieczeństwo, drugi zaś szansę. Pierwsza połowa 2020 roku stanowiła wyzwanie między innymi dla branży spedycyjno-transportowej oraz sektora logistyki. Mimo utrzymania międzynarodowych łańcuchów dostaw i niemal nieprzerwanej pracy ciężarówek w transporcie transgranicznym UE, przewoźnicy drogowi muszą być gotowi na istotne zmiany w funkcjonowaniu swoich firm w niedalekiej przyszłości. Każda nieprzewidziana i niekorzystna sytuacja ekonomiczna i biznesowa przyspiesza rozwój trendów, które rozpoczęły się już wcześniej. Tak jest właśnie z cyfryzacją sektora TSL, którą branża postrzega jako szansę. Według najnowszych raportów digitalizacja transportu nastąpi szybciej niż przewidywano, a jej motorem napędowym jest walka o konkurencyjność oparta na zbieraniu i analizowaniu danych w czasie rzeczywistym. Coraz większą rolę w tym zakresie będzie odgrywać sztuczna inteligencja.
Czytaj więcej

 

 


wydanie wrzesień 2020 09/2020 (090)

 
 
Pakiet Mobilności już obowiązuje. O czym należy pamiętać?
Pakiet Mobilności

O

Od 20 sierpnia 2020 roku w życie weszły pierwsze regulacje zawarte w Pakiecie Mobilności. 31 lipca dyrektywa została wpisana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Tym samym jest to oficjalny koniec procesu legislacyjnego, zmieniającego oblicze transportu, który formował się już od 3 lat. Nowe przepisy ukazały się ok. 10 dni wcześniej, niż przewidywała to początkowo Komisja Europejska. Jakie są szczegóły zmian, które zaczęły obowiązywać? Na co trzeba uważać? Np. kierowca w każdych 4 tygodniach kalendarzowych (pn.-nd.) będzie zobligowany rozpocząć odpoczynek 45-godzinny w miejscu zamieszkania lub centrum operacyjnym firmy. Jednak w przypadku wykorzystania w trasie dwóch odpoczynków tygodniowych skróconych pod rząd, kierowca będzie musiał wrócić przed kolejnym wymaganym odpoczynkiem tygodniowym, w tym przypadku już regularnym. Tym samym najczęściej przy korzystaniu z odstępstwa dotyczącego wykorzystania dwóch odpoczynków tygodniowych w trasie, kierowca będzie zobligowany do powrotu już po 3 tygodniach.
Czytaj więcej

 

 


 

Najważniejsze pytania na temat Kokpitu Multimedialnego Actrosie Mercedes-BenzNowy kokpit Actross

W

W roku 2018 Mercedes-Benz Trucks zaprezentował w nowym Actrosie stanowisko pracy z kompleksową łącznością sieciową, wyposażone w obsługiwany intuicyjnie Kokpit Multimedialny z kolorowymi wyświetlaczami. Sercem tego tak zwanego „interfejsu człowiek-maszyna” (Human Machine Interface, w skrócie HMI) są tutaj dwa monitory, oferowane już w standardzie, służące kierowcy jako centralne źródło informacji. Funkcje tradycyjnej zintegrowanej tablicy wskaźników przejął kolorowy wyświetlacz główny o wysokiej rozdzielczości – kierowca otrzymuje na nim w czytelnej formie wszystkie informacje dotyczące jazdy i samochodu. Drugi, pomocniczy wyświetlacz znajduje się pośrodku deski rozdzielczej. Prof. dr Uwe Baake, szef działu rozwoju produktów Mercedes-Benz Trucks objaśnia, na czym polega nowatorstwo cyfrowego miejsca pracy w Actrosie z nowym Kokpitem Multimedialnym.
Czytaj więcej

 

 


 

Specyfika kar umownych w branży TSL Kary umowne TSL

W

 
Wykonywanie transportu wiąże się z ryzykiem, bowiem w jego trakcie może dojść do szkody. W wielu przypadkach szkodę jest trudno z góry oszacować, konieczny jest długi i kosztowny proces sądowy. Z tego względu wielu przedsiębiorców w branży TSL posługuje karami umownymi. Stosowanie kar umownych w branży TSL jest zjawiskiem bardzo upowszechnionym. Zlecenia są zwykle jednostronnie przygotowanymi dokumentami, zleceniobiorca rzadko ma możliwość ingerencji w treść zlecenia. Z tego względu kary umowne są wysokie i dotyczą rozmaitych okoliczności, np. karę umowną za brak ważnej polisy OC, brak licencji transportowej, karę za doładunek innego towaru bez zgody zleceniodawcy, karę za opóźnienie w podstawieniu pojazdu pod załadunek lub rozładunek czy karę za zakaz konkurencji. 
Czytaj więcej

 

 


 

Volvo FH z I-Save staje się jeszcze bardziej wydajne
Volvo

O

 
Obecnie wprowadzane na rynek nowe Volvo FH z I-Save może obniżyć koszty spalania paliwa nawet o dziesięć procent. Jest to wynik istotnie lepszy (o trzy punkty procentowe) niż w przypadku poprzedniej generacji. Nowe Volvo FH z I-Save wchodzi w skład nowej europejskiej oferty Volvo Trucks wprowadzonej tej wiosny. I-Save zawiera wiele rozwiązań oszczędzających paliwo, z których najważniejszy jest silnik Volvo D13TC. 13-litrowy silnik z technologią Turbo Compound, wprowadzony na rynek na początku 2019 r., jest silnikiem Volvo zapewniającym najlepszą jak dotąd ekonomikę paliwową. 
Czytaj więcej

 

 


 

Sposoby na rentowne frachty w transporcie drogowym. Fracht

J

Jak podaje Eurostat, od momentu przystąpienia Polski do UE do 2017 r. tonaż ładunków transportowanych przez ciężarówki na polskich tablicach rejestracyjnych zwiększył się ponad sześciokrotnie. Częściej jeździmy na trasach międzynarodowych (64 proc.), niż w kraju. Więcej też wywozimy niż przywozimy, bo na przykład w 2018 roku notowaliśmy aż 72 proc. przewozów eksportowych, 45 proc. to import. Jak polscy przewoźnicy zdobywają frachty? Dlaczego podejmują najwięcej zleceń cargo w Europie? Co powinni zrobić, by utrzymać pozycję lidera na rynku europejskim w 2020 roku?
Czytaj więcej

 

 


 

 
Spirala opóźnionych płatności hamuje polski transport – jak sobie z nią poradzić?

W

Według danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK na koniec III kw. 2019, całkowite przeterminowane zadłużenie firm transportowych wynosiło 1,514 mld zł. Liczba firm transportowych z opóźnionymi o co najmniej 30 dni zaległościami na kwotę minimum 500 zł, wzrosła w ciągu roku o 10,6 proc. Aż 9,1 proc. przedsiębiorstw w tym sektorze ma zaległości w regulowaniu faktur czy spłacie kredytu. To najwyższy odsetek spośród wszystkich sektorów gospodarki. Pierwsza połowa 2020 roku stała pod znakiem pandemii koronawirusa, która przyczyniła się do przestojów w sektorze transportowym, co zapewne nie wpłynie pozytywnie na kondycję transportu. Skąd bierze się tendencja do zadłużenia w tej branży? Jak radzić sobie z egzekwowaniem zaległości od zleceniodawców? Jakie narzędzia mogą nam pomóc? Na te pytania odpowie Tomasz Czyż, ekspert GBOX Grupy 
Czytaj więcej
 
 

 
 
 
 
Zlot niezniszczalny! Relacja z Master Truck 2020

N

Na przekór okolicznościom życia codziennego, kolejna edycja największego zlotu pojazdów użytkowych w naszym kraju – Master Truck Show - odbyła się w przedostatni weekend lipca w Polskiej Nowej Wsi pod Opolem. Tym razem w rygorze sanitarnym, ale z odpowiednim rozmachem, organizatorzy pokazu zrobili wszystko, by gościom imprezy zapewnić maksimum bezpieczeństwa i satysfakcji. I choć zabrakło wielu stoisk dużych wystawców, tak program efektownych pokazów i konkurencji motoryzacyjnych był napięty tak jak zwykle. Same wyniki tegorocznej rywalizacji można okređlić krótko – dominacja marki Scania. O ile w roku 2016 w pierwszej dziesiątce była tylko jedna, tak w latach 2017 i 2018 było ich aż siedem, w 2019 osiem, a w tym dziewięć.  Tylko honor obroniło  Volvo Trucks pojazdem FH500 Nr. 302 T. OSCARSSONS ÅKERI AB  (miejsce 4). 
 
Czytaj więcej

 

 


 

Już 4 września wydarzenie jakich mało

V

Volvo Trucks Polska już 4 września tego roku organizuje bardzo szczególne spotkanie, podczas którego wspólnie ze swoimi partnerami, świętować będzie ogólnopolską premierę nowej gamy pojazdów Volvo FH, Volvo FH16, Volvo FM oraz Volvo FMX. Importer planuje również połączyć premierę nowej gamy swoich pojazdów z III edycją znanych już doskonale Targów Rozwiązań Transportowych 4POLAND, zapewniając gościom obszerny przegląd firm zabudowujących współpracujących z Volvo Trucks oraz szerokiej oferty okołoproduktowej (części, akcesoriów, finansowania, ubezpieczeń itp.). Oprócz prezentacji statycznych, przewidziano także dynamiczne przejazdy testowe na torze z udziałem profesjonalnych instruktorów. 
Czytaj więcej

 

 


 

Światowa premiera w Polsce - czyli Hella Jumbo LED i nie tylko. 

N

 
Nie sposób wyobrazić sobie ładnej stylizacji ciężarówki bez efektownego jej oświetlenia. Od lat jednym z liderów tego segmentu rynku jest firma Hella, której najnowszą ofertę mogliśmy oglądać na lipcowym Zlocie Master Truck. Na swoim stoisku producent przedstawił kilkanaście pozycji produktowych: od świateł obrysowych, zespolonych, świateł dalekosiężnych i najbliższego otoczenia, poprzez lampy robocze, na oświetleniu specjalnym kończąc. To co najważniejsze i co podkreślał w rozmowie z naszą redakcją Marcin Rozner - Dyrektor Marketingu i Zarządzania Produktem Hella Polska, Zlot Master Truck, z uwagi na odwołane inne duże imprezy targowe w Europie, stał się nieoczekiwanie miejscem światowej premiery nowego reflektora świateł drogowych Jumbo Led. Dotychczas żarówkowe reflektory tej serii cieszyły się dużą popularnością wśród kierowców, teraz przyszła więc kolej na ledową wersję „Jumbo". Reflektor ten, tak jak żarówkowy poprzednik, łączy w sobie funkcje świateł pozycyjnych i drogowych. 
Czytaj więcej

 

 


 

Czy Polski Fundusz Rozwoju zabierze Ci pieniądze po przekształceniu? 

P

 
Pandemia COVID-19 wielu osobom pokrzyżowała plany. Nie tylko te osobiste jak wakacje czy śluby, lecz również i biznesowe. Każdy z nas zastanawiał się nad przyszłością i skutkami lockdown'u. Niejeden przedsiębiorca odstąpił od zaplanowanych działań, chcąc zaoszczędzić posiadane środki finansowe na tak zwaną „czarną godzinę". Wśród tych osób są przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, którzy planowali zmienić formę prawną. Wielu przedsiębiorców zastanawia się teraz czy po uzyskaniu subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju (dalej: PFR) zmiana formy prawnej jest możliwa? W niniejszym artykule poświęcimy uwagę przekształceniu w spółkę komandytową. 
Czytaj więcej

 

 


 

10 pytań i odpowiedzi na temat predykcyjnego tempomatu Mercedes-Benz Trucks 

Z

Zużycie paliwa przez ciężkie samochody ciężarowe marki Mercedes-Benz stale się zmniejsza. Nowy Actros na drogach szybkiego ruchu i autostradach zużywa przykładowo nawet o trzy procent paliwa mniej niż jego nadzwyczaj oszczędny poprzednik. W ruchu podmiejskim obniżenie zużycia paliwa sięga nawet pięciu procent. Istotnym czynnikiem tej oszczędności jest optymalizacja sterowania tempomatem, skrzynią biegów i silnikiem poprzez ponowne ulepszenie systemu Predictive Powertrain Control (PPC), czyli systemu predykcyjnej kontroli układu napędowego. Prof. dr Uwe Baake, szef działu rozwoju produktów Mercedes-Benz Trucks, wyjaśnia nam, jak działa ten inteligentny system, jakie ma efekty i jak się go obsługuje.
Czytaj więcej

 

 


 

 
Duże spadki - czyli półroczny raport sprzedaży pojazdów użytkowych w roku 2020

O

Od początku 2020 r. zarejestrowano 8 137 samochodów ciężarowych pow. 3,5t. Spadek wyniósł aż 51,5%. W całej grupie znalazło się 5 603 ciągników i ich liczebność zmniejszyła się porównaniu do analogicznego okresu w 2019 r. o 6 991 szt. (-55,5%). Wśród nich na czele jest DAF z liczbą 1 505 rejestracji (-52%) a za nim VOLVO (1 050; -47%). Dalej SCANIA (989; -68%), i MAN (919; -52%). Pierwszą piątkę zamknął MERCEDES-BENZ (632 ; -65%). W tym samym czasie przybyło 2 534 kompletnych lub skompletowanych podwozi (-39,6%; -1 658 szt.).Wśród nich przoduje MAN (512) tuż za nim, na drugiej pozycji jest MERCEDES-BENZ (499), który wyprzedza markę IVECO (473) i DAF (309) oraz SCANIA (277).

 

Czytaj więcej

 

 


 

wydanie lipiec 2020 07/2020 (088)

 

 
 
Nowa generacja pojazdów MAN już w Polsce
MAN TGX

Z

Z dniem 16.06 br importer MAN w Polsce rozpoczał miesięczny cykl prezentacji nowych pojazdów dla klientów we wszystkich oddziałach MAN Truck & Bus Center w naszym kraju. Będą to indywidualne prezentacje, dające możliwość dokładnego zapoznania się ze wszystkimi nowościami technicznymi pojazdów oraz komfortowego przejazdu w czasie krótkich jazd testowych.Oficjalnej prezentacji nowych pojazdów dokonali Prezes Zarządu MAN Truck & Bus Polska Marc Martinez oraz Bernard Wieruszewski, dyrektor ds. produktu i sprzedaży ciężarówek.
Czytaj więcej

 

 


 

O najczęstszych błędach we wnioskach do PFRWnioski PFR

O

 
O subwencję z Polskiej Fundacji Rozwoju (dalej w artykule: PFR) wnioskować mogą mikro, średnie i duże przedsiębiorstwa, przy czym w zależności od tego jakim przedsiębiorcą jesteś, weryfikacji podlegać będą inne dane. Choć pieniądze przekazywane są wniosku-jącemu niezwykle szybko, to niekiedy przedsiębiorca musi się nieco wysilić, aby uzyskać zawnioskowaną kwotę. W niniejszym artykule uwagę poświęcimy mikroprzedsiębiorcy. Jest to przedsiębiorca, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto nie przekraczający równowartości w złotych 2 mln euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych 2 lat nieprzekraczający równowartości w złotych 2 mln euro.
Czytaj więcej

 

 


 

Polska branża transportowa wraca do równowagibranża transportowa

W

 
Według nowych danych systemu telematycznego GBOX oraz sieci E100 stopniowo zwiększa się liczba kilometrów pokonywanych przez polskich przewoźników na trasach na południe Europy – na przykład w Hiszpanii natężenie ruchu wzrosło do poziomu 77 proc. w porównaniu do marca, gdyż w kwietniu nastąpił znaczący spadek. Notuje się też wyraźny wzrost w tanko-waniu paliwa w Niemczech - w maju nawet do ponad 122 proc. w stosunku do wyników z początku marca 2020 roku. Na wzmożony ruch wskazują także opłaty drogowe. Biznes przewozowy powoli wraca na właściwe tory, o czym może świadczyć między innymi stabilizowanie się wymiany handlowej z naszym sąsia-dem zza Odry, Francją oraz Włochami.
Czytaj więcej

 

 


 

Thermo King wprowadza na rynek agregat Advancer
Agregaty Thermo Kong

S

 
Seria agregatów Thermo King Advancer powstała dzięki dążeniu producenta do wykroczenia poza proces stopniowego udoskonalenia produktu. Firma stworzyła agregat chłodniczy do naczep, wyróżniający się innowacjami dotychczas niespotykanymi na rynku. Dowodem na to są wysokie parametry  A-Series, w tym rozwiązania w zakresie kontroli temperatury, zabezpieczenia ładunku i wysoka wydajność pod względem obniżenia zużycia paliwa. Wszystkie te atuty zapewniają większą niezawodność eksploatacyjną, pomagając klientom osiągnąć znaczne wydłużenie czasu bezawaryjnego działania floty i obniżenie całkowitego kosztu posiadania.
Czytaj więcej

 

 


 

Przyjazne dla użytkownika rozwiązanie do śledzenia naczep Śledzenie naczep

G

Goodyear Proactive Solutions wprowadza rozwiązanie Fleet Tracker, aby wspierać floty i serwisy w sprawniejszym i skuteczniejszym zarządzaniu wszystkimi zasobami, w tym naczepami. Goodyear Fleet Tracker to przyjazna dla użytkownika inteligentna aplikacja, która umożliwia szczegółowe monitorowanie przebiegu w celu ustalenia właściwego czasu na wymianę, pogłębianie lub regenerację opon i wydłużenie ich całkowitego okresu eksploatacji. To zasilane bateryjnie urządzenie umożliwia kierownikom flot śledzenie pojazdów na drodze nawet w odległych lokalizacjach oraz zapewnia pełny przegląd historii podróży każdej wyposażonej w nie naczepy.

Czytaj więcej

 

 


 

Brak kierowców? I co z tego? Cyfryzacja zamiesza na rynku pracy w branży transportowej Brak kierowców

D

Dwieście tysięcy – tylu kierowców zawodowych ma według PwC zabraknąć w Polsce już za dwa lata. Możliwości wsparcia w wyjściu z tej sytuacji branża dostrzega w cyfryzacji. Potwierdza to analiza McKinsey & Company, która wskazuje transport i spedycję jako ten sektor gospodarki, który ma największy potencjał automatyzacji. Ale żeby nie wylać dziecka z kąpielą, już dzisiaj firmy powinny zadbać także o strategię pozyskiwania talentów IT. O tym, że brakuje kierowców zawodowych mówi się od dłuższego czasu. PwC nie tylko szacuje, że do 2022 r. może ich zabraknąć aż 200 tys., ale także zwraca uwagę na wzrost średniej wieku w tej branży.
 
Czytaj więcej

 

 


 

wydanie czerwiec 2020 06/2020 (087)

 

e-Route wydanie czerwiec 2020
 
Volvo Trucks wprowadza na rynek nowe Volvo FMX

F

Firma Volvo Trucks wprowadziła na rynek nowe Volvo FMX z całkowicie nową kabiną, zwiększoną ładownością i innowacyjnymi funkcjami bezpieczeństwa. Dzięki zwiększeniu nośności osi przedniej do 20 ton i 38-tonowej osi zespolonej nowe Volvo FMX sprosta najtrudniejszym warunkom i najbardziej wymagającym zadaniom. Pojazd ma więcej miejsca w kabinie dziennej, a pojemność schowków może wynosić nawet 800 litrów. Obniżona linia drzwi i nowe lusterka wsteczne poprawiły widoczność, którą można polepszyć dodatkowo przez kamerę po stronie pasażera, przesyłającą widok z boku pojazdu na wyświetlacz dodatkowy.
Czytaj więcej

 

 


 

IVECO wyścigowe samochody ciężarowe S‑WAY R

F

 
Firma IVECO rozpoczęła sezon wyścigowy 2020 od oficjalnej prezentacji nowych wyścigowych samochodów ciężarowych IVECO S‑WAY R przygotowanych specjalnie dla Team Hahn Racing i Team Schwabentruck. Wydarzenie zorganizowano w sobotę 16 maja 2020 r. na torze testowym przy fabryce ciężkich samochodów ciężarowych i ośrodku badawczo-rozwojowym IVECO w Ulm. Z uwagi na obecną sytuację oraz konieczność zachowania środków bezpieczeństwa i higieny na prezentacji była obecna tylko niewielka grupa osób. Prezentacja samochodów ciężarowych IVECO S‑WAY R była zwieńczeniem pięciomiesięcznego procesu rozwoju i testowania pojazdów. W nowych wyścigowych samochodach ciężarowych wykorzystano wszystkie zaawansowane rozwiązania stylistyczne i techniczne gamy modeli IVECO S‑WAY wprowadzonej na rynek w 2019 r. — od funkcjonalnej i komfortowej kabiny po zoptymalizowaną aerodynamikę, dzięki której współczynnik oporu czołowego Cx zmniejszył się aż o 12%, a zużycie paliwa jest niższe nawet o 4%.
Czytaj więcej

 

 


 

Najczęstsze błędy w umowach spedycyjnych

S

 
Spedycja bez wątpienia jest ważnym elementem transportu, który jednak posiada nie najlepszą opinię w branży TSL. Może to wynikać z zazdrości przewoźników, bowiem spedytor nie musi martwić się o tabor samo-chodowy i zapewnianie pracy kierowcom. W obiegowej opinii praca spedytora sprowadza się do prostego oferowania ładunków z zagranicznych giełd ładunków na Transie i zarabianiu wysokich prowizji. Ten pogląd pokazuje, że niewielu przedsiębiorców ma świadomość, na czym rzeczywiście polega świadczenie usług spedycyjnych. Ta nieświadomość często skutkuje błędami w zawieranych z kontrahentami umowach spedycyjnych. Umowy zawierające nieprawidłowe zapisy, mogą spowodować dla spedycji dotkliwe konsekwencje finansowe.
Czytaj więcej

 

 


 

Ameryka czy Europa? Jak wygląda czas pracy kierowcy i na którym kontynencie są lepsze ciężarówki?

Cz

 
Część z nas pamięta czas ustrojowych przemian w Polsce i w sąsiadujących z nami państwach. “Moda na zachód” dotyczyła wtedy niemalże każdego aspektu życia, z jakim się spotkaliśmy na co dzień. Oczywiście, największym  natchnieniem było USA, kojarzące się z wolnością oraz innym stylem bycia, który jak najprędzej chcieliśmy wprowadzić i zastosować w naszym kraju. Kierowcy ciężarówek w centralnej części Europy znali na pamięć takie Hollywoodzkie hity jak “Konwój”, czy “Pojedynek na szosie”, a swoje pojazdy starali się jak najbardziej upodobnić do ociekających chromem ciągników zza oceanu. Dzisiaj branża transportowa przeszła wiele zmian, zarówno w Europie jak i USA. Tomasz Czyż, ekspert GBOX z Grupy INELO zapozna nas bliżej z wciąż odmienną codziennością truckerów w Stanach Zjednoczonych i przedstawi największe różnice jakie dzielą transport w Europie i USA. 
Czytaj więcej

 

 


 

Pierwszy w Polsce zestaw przestrzenny Scania na LNG

P

Pojazd Scania R410 LNG będzie wykorzystywany do transportu różnorodnych towarów na trasie Polska – Niemcy. Zestaw tworzy długie podwozie trzyosiowe w układzie 6x2 oraz lekka przyczepa. Pojazd będzie obsługiwany przez dwie podwójne obsady kierowców, a jego szacowany przebieg to ok. 230 tys. km rocznie. Zabudowę pojazdu wykonała firma WESOB. Samochód  jest zasilany metanem. Oznacza to, że zarówno biogaz, jaki i gaz ziemny (LNG lub CNG), mogą być wykorzystywane równolegle, zaś samo przejście z jednego paliwa na drugie jest proste do wykonania. Oba rodzaje gazu są również dostępne w formie sprężonej lub skroplonej. Pojazdy Scania napędzane gazem mogą być wykorzystywane zarówno podczas pracy na długodystansowych trasach, placach budów, jak i w transporcie miejskim.

Czytaj więcej

 

 


 

Ułatwia zarządzanie flotą

S

Shell wprowadza nowe rozwiązanie dedykowane zarządcom flot i ich kierowcom. Mobilna aplikacja Shell Fleet Assistant usprawnia planowanie i realizacje międzynarodowych zleceń transportowych. Codzienna praca spedytora wiąże się z wieloma wyzwaniami. Kontakt z kierowcami bywa utrudniony ze względu na słaby zasięg, a zmienne warunki drogowe utrudniają precyzyjne zaplanowanie trasy. Z myślą o ułatwieniu pracy kierowców i spedytorów powstała aplikacja Shell Fleet Assistant. Ułatwia ona na przykład nadzorowanie zleceń i kontakt z kierowcami. Dzięki widokowi Live spedytor może zobaczyć na mapie wszystkie wyznaczone trasy, stopień realizacji poszczególnych zleceń oraz aktualną pozycję kierowcy.
 
Czytaj więcej

 

 


 

wydanie maj 2020 05/2020 (086)

 

Volvo Trucks wprowadza na rynek nowe Volvo FM

F

Firma Volvo Trucks wprowadziła na rynek nową generację Volvo FM z wieloma udoskonaleniami środowiska pracy kierowcy i inno-wacjami podnoszącymi poziom komfortu, bezpieczeństwa i wydajności. Centralnym elementem wnętrza jest nowa deska rozdzielcza z nowoczesnym aktywnym wyświetlaczem i większą liczbą schowków — oferowana w nowych kolorach. Zestaw wskaźników zawiera 12-calowy wyświetlacz zestawu wskaźników o wysokiej rozdzielczości z przejrzystym interfejsem. Kierowca może bez trudu zapoznać się z ważnymi informacjami, a także wybrać jeden z czterech widoków ekranu, zależnie od sytuacji jazdy.
Czytaj więcej

 

 


 

Co może uchronić przedsiębiorstwo transportowe przed upadłością?

K

 
Kolejny tydzień epidemii za nami. Pomimo ciągłego wzrostu zarażeń koronawirusem w Polsce rząd podjął decyzję o sukcesywnym odmrażaniu gospodarki, która dotkliwie odczuła skutki wprowadzonych restrykcji. Choć państwo przygotowało kilka programów pomocowych dla przedsiębiorców to fala kryzysu jeszcze przed nami, a pomoc państwa często okaże się niewystarczająca. Wtedy remedium na upadłość może być restrukturyzacja. W wyniku przeprowadzenia postępowania restrukturyzacyjnego dłużnik może uzyskać szereg korzyści.
Czytaj więcej

 

 


 

Napęd PXP w ofercie marki DAF

M

 
Marka DAF wprowadza hydrauliczny napęd na przednią oś załączany jednym przełącznikiem. Rozwiązanie to powstało z myślą o pojazdach ciężarowych użytkowanych głównie na trasie, które czasami muszą jednak pokonać odcinki w trudnym terenie lub na śliskiej nawierzchni. Nowy napęd o nazwie „PXP" powstał we współpracy z firmą Paul Nutzfahrzeuge i będzie dostępny w ciągnikach siodłowych DAF CF i XF 4x2 napędzanych silnikiem PACCAR MX-11 lub MX-13. To rozwiązanie będzie dostępne także w podwoziach do zabudowy jeszcze w tym roku.
Czytaj więcej

 

 


 

Głębokie spadki. Raport sprzedaży pojazdów użytkowych w dobie pandemii w Polsce.

w

 
W marcu 2020r. zarejestrowano 1 620 pojazdów użytkowych pow. 3,5t, to niemal połowę mniej niż odnotowaliśmy rok wcześniej (-49% r/r). Tendencja spadkowa na rynku pojazdów użytkowych trwa nieprzerwanie od lipca ub.r. Rezultat z marca br. pogłębił zarysowujący się wcześniej regres i cofnął rozwój rynku do słabszych lat 2012-2014 (z rejestracjami wtedy odpowiednio: 1633, 1486 i 1578 szt.). Jednak, to co niepokoi jeszcze bardziej to fakt głębokiego spadku w porównaniu do poprzedniego miesiąca o 16,6%. Taka sytuacja w porównaniu marca i lutego, ostatnio zdarzyła się w czasie ostatniego globalnego kryzysu 2008 roku.
Wtedy obserwowaliśmy spadek wyników w analogicznym miesiącu o 5,4% względem poprzedniego (do poziomu 2150 szt.). Na wynik ostatniego miesiąca nałożył się teraz efekt zahamowania gospodarczego wywołanego pandemią koronawirusa zarówno w Polsce jak i na świecie. Firmy zarówno te z grupy dużych jak i małych oraz średnich przedsiębiorstw oczekują na rozwiązania które pozwolą im złagodzić zapowiadający się kryzys.
Czytaj więcej

 

 


 

Wyjątkowy ambulans Scania

90

90 sekund. W tym czasie załoga karetki pogotowia ratunkowego powinna opuścić bazę w Solnej w Szwecji i wyruszyć do zgłoszenia. W nowym pojeździe do intensywnej terapii przewożeni są najbardziej wymagający pacjenci. W każdym wieku, w całym kraju, a nawet za granicą. Często z całym zespołem służb medycznych. Nowa karetka intensywnej terapii z regionu Sztokholmu została zbudowana na podwoziu Scania i zarejestrowana jako autobus, ponieważ znajduje się w niej więcej niż dziewięć miejsc siedzących i transportowany jest pacjent. Pojazd ma 10 m długości i 3,5 m wysokości.

Czytaj więcej

 

 


 

Transport w czasie zarazy - jak przetrwać kryzys?

N

Nie jest dobrze. Nie pamiętam sytuacji, która tak mocno wpłynęłaby na rzeczywistość biznesową. Pandemia ograniczyła dostęp do ładunków. W najlepszej sytuacji znajdują się przewoźnicy posiadający stałe kontrakty w obszarach transportu produktów pierwszej potrzeby. Natomiast firmy opierające się głównie na pozyskiwaniu ładunków z giełd transportowych mają bardzo trudną sytuację. Pośrednicy, wykorzystując ograniczoną podaż ładunków, mocno zaniżają ceny frachtów. Proponowane stawki bardzo często są poniżej progu opłacalności. Z tego powodu wiele firm zdecydowało się postawić samochody "pod płotem", aby nie pogłębiać i tak już dużych strat. Stosując jednak tę metodę przewoźnicy nie wytrzymają zbyt długo - ze względu na wysokie koszty stałe. Cała rozmowa z MARIUSZEM FRĄCEM, prezesem MaWo Group, ekspertem Business Centre Club ds. rynku transportowego. 
 
Czytaj więcej

 

 


 

 

wydanie kwiecień 2020 04/2020 (085)

 

 

Co robić? Branża TSL w obliczu koronawirusa

O

Obecnie jedną z najczęściej wpisywanych w wyszukiwarce Google.pl fraz jest „siła wyższa". Nie jest to przypadek, bowiem pojęcie siły wyższej ma związek z ogłoszoną przez WHO pandemią koronawirusa. Zarówno doktryna i judykatura wskazuje, że siła wyższa to zdarzenie o charakterze przypadkowym lub naturalnym, jednakże zawsze o charakterze zewnętrznym w stosunku do człowieka, a także zdarzenie niemożliwe (lub prawie niemożliwe) do przewidzenia i - co najważniejsze - zdarzenie, którego skutkom nie można zapobiec. Jeśli przypatrzymy się tym kryteriom, to pandemia koronawirusa teoretycznie może spełniać wszystkie kryteria: jest zdarzeniem przypadkowym, niemożliwym do przewidzenia w standardowych warunkach, a jego skutkom nie można w normalny sposób zapobiec. Jest to zdarzenie, na którego przebieg, my jako jednostki, nie mamy żadnego wpływu. Ale co z tego wynika?
Czytaj więcej

 

 


 

Volvo Trucks wprowadza na rynek nowe Volvo FH16 

M

Marka Volvo Trucks wprowadziła na rynek nową generację flagowego modelu Volvo FH16, która z powodzeniem łączy nowe funkcje bezpieczeństwa, zaprojektowane pod kątem potrzeb kierowcy środowisko pracy i najnowsze technologie, aby zapewnić jego użytkownikom wyższą wydajność. Nowy model FH16 należy do nowej generacji pojazdów Volvo Trucks zaprojektowanych głównie z myślą o kierowcy. O wyglądzie zewnętrznym nowego samochodu ciężarowego decydują lśniące jak kryształy reflektory w kształcie litery V, co odzwierciedla inteligentne technologie wykorzystywane w pojazdach tego rodzaju. Mocny charakter i dziedzictwo flagowego modelu Volvo FH16 wzbogaca krata wlotu powietrza z motywem wodospadu. Panele reflektorów zaś przesunięto nieco na zewnątrz, aby poprawić aerodynamikę pojazdu i nadać mu bardziej zdecydowany wygląd.
Czytaj więcej

 

 


 

Vito w odsłonie 2020

M

Mercedes Vito od lat jest sprawdzonym specjalistą w wielu dziedzinach handlu i usług. Jego atutami są niezmiennie: wszechstronność, elastyczność i dobry stosunek ceny do jakości. Obecnie producent wprowadza szereg udoskonaleń modelu. Najważniejsze nowości to lokalnie bezemisyjny eVito Tourer z silnikiem elektrycznym o wysokim momencie obrotowym, dostępnym od razu i zasięgu do 421 kilometrów, a także nowa generacja wydajnych i mocnych czterocylindrowych silników wysokoprężnych z rodziny OM 654. W tegorocznych modelach znajdziemy także nowe narzędzia i funkcje w systemie inforozrywki i systemach wspomagających, a także odświeżony design.  
Czytaj więcej

 

 


 

Koronawirus – transport i kierowcy zawodowi w czasie pandemii

D

 
Droga przy przełęczy Brenner w północnych Włoszech, 80 kilometrów korka – aby rozładować ten gigantyczny zator policja zamknęła na jakiś czas autostradę A22. 34-kilometrowy sznur samochodów czekających w Świecku, czyli przejściu łączącym Polskę z Niemcami. Straż Graniczna szacowała czas przekroczenia granicy na około 15 godzin. Nie lepiej jest w Jędrzychowicach, gdzie na wjazd na terytorium Niemiec można było oczekiwać aż 18 godzin. To tylko szacunki. W rzeczywistości czas spędzony w korkach znaczenie się wydłuża, a kierowcy zawodowi są zdezorientowani.
Czytaj więcej

 

 


 

Ceny paliw pikują w dół

K

Koronawirus tak jak niszczycielsko wpływa na gospodarki wielu krajów, tak w znacznym stopniu przyczynia się do postępującego spadku cen paliw na stacjach benzynowych. Obserwujemy go już od jakiegoś czasu i nic nie wskazuje na to, że trend ten się zatrzyma. Spowodowane jest to słabnącym popytem na ropę naftową i jej frakcje. Sytuacja robi się jeszcze ciekawsza, jeśli weźmiemy pod uwagę, że już niedługo wydobytej ropy nie będzie gdzie magazynować. Badania IHS Markit stwierdzają, że przy obecnych wynikach popytu i podaży stanie się tak w połowie roku. W drugim kwartale na rynku znajdzie się ponad 12 mln baryłek ropy naftowej dziennie, której nikt nie będzie chciał kupić.

Czytaj więcej

 

 


 

Zasady zwolnienia z obowiązku kwarantanny kierowców zawodowych

K

Kierowcy prowadzący pojazdy samochodowe w międzynarodowym transporcie drogowym (w tym międzynarodowym transporcie kombinowanym), po przekroczeniu granicy państwowej, są zwolnieni z odbycia obowiązkowej kwarantanny. Zwolnienie z odbycia obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy państwowej dotyczy również kierowcy niebędącego obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, zatrudnionego przez przedsiębiorcę mającego siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który legitymuje się świadectwem kierowcy. Co jednak jeśli kierowcy wracający z zagranicy innymi środkami transportu niż pojazd, którym jest wykonywany transport drogowy?

Czytaj więcej

 

 


 

wydanie marzec 2020 03/2020 (084)

 

MAN Truck & Bus prezentuje nową generację pojazdów

N

No i stało się. Po raz pierwszy od 20 lat MAN Truck & Bus prezentuje zupełnie nową generację pojazdów ciężarowych. Uwzględnia ona wyraźnie zmieniające się potrzeby branży transportowej i wytycza nowe standardy, między innymi w zakresie systemów wspomagania pracy kierowcy, jak i otwarcia na klienta. Dzięki ograniczeniu zużycia paliwa do 8%, nowa generacja MAN przyczynia się do dalszej redukcji emisji Co2, ale także do sporych oszczędności finansowych związanych z ich eksploatacją. Dodatkowo, producent swoje modele wyposaża w szereg najnowszych systemów poprawiających bezpieczeństwo jak i komfort jazdy. Nowa generacja MAN ma łączyć w sobie sprawdzone w praktyce zalety poprzednich modeli z najnowszymi trendami. W tym kontekście MAN skupia się na czterech kluczowych kwestiach: kierowcy i jego stanowisku pracy, efektywności i niezawodnej gotowości pojazdu oraz silnym i kompetentnym partnerstwie dla klienta.
Czytaj więcej

 

 


 

Najnowsze zmiany w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych i ich skutki dla branży TSL

O

Od 1 stycznia 2020 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. W założeniu, ma ona przeciwdziałać zatorom płatniczym mającym miejsce w wielu branżach, w szczególności w branży transportowej. Co uległo zmianie i jaki będzie wpływ tych zmian na transport? Zmianą, która najbardziej rzuca się w oczy, jest zwiększenie odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych w przypadku, gdy dłużnik nie jest podmiotem publicznym będącym podmiotem leczniczym (podmiotami leczniczymi są w zasadzie tylko szpitale). Odsetki po zmianach będą wynosić sumę stopy referencyjnej NBP i 10 punktów procentowych. Przy obecnej stopie referencyjnej, oznacza to wzrost odsetek z 9,5% na 11,5%, co jest zmianą znaczącą. Warto wiedzieć, że nowe odsetki będą miały zastosowanie wyłącznie dla transakcji, których termin płatności upływa po dniu 1 stycznia 2020 r.
Czytaj więcej

 

 


 

Nowy Actros może robić wrażenie

N

Najbardziej znaczącą nagrodą na rynku europejskim jest tytuł „International Truck of the Year 2020”. „Wprowadzając na rynek nowego Actrosa, marka Mercedes-Benz zaoferowała wysoce nowoczesną ciężarówkę, która otwiera drogę do zautomatyzowanej jazdy przyszłości”, stwierdził przewodniczący jury Gianenrico Griffini. Gremium, w skład którego wchodzą dziennikarze z 24 krajów, specjalizujący się w pojazdach użytkowych, podkreśliło, że oprócz systemu Active Drive Assist, o wyniku głosowania zadecydowały także inne innowacje, wśród których są rozbudowany system Predictive Powertrain Control, sterujący tempomatem i skrzynią biegów, nowy Multimedia Cockpit ‒ w pełni cyfrowy interfejs człowiek-maszyna (HMI), a także ultranowoczesne systemy bezpieczeństwa, m.in. udoskonalony asystent hamowania awaryjnego Active Brake Assist 5. W historii nagrody „Truck of the Year” Mercedes-Benz jest najczęściej nagradzaną marką – wyróżnienie w tym najważniejszym europejskim konkursie branżowym zdobyły wszystkie poprzednie wersje Actrosa. 
Czytaj więcej

 

 


 

Volvo Trucks wprowadza na rynek nowe Volvo FH

F

 
Firma Volvo Trucks wprowadziła na rynek nowe Volvo FH stanowiące miejsce pracy podporządkowane potrzebom kierowcy — z odświeżoną kabiną i innowacyjnymi funkcjami bezpieczeństwa. Głównym celem nowego modelu jest stworzenie kierowcy możliwości efektywnej pracy, bezpieczeństwa i komfortowego życia w trasie.Nowa generacja Volvo FH łączy najbardziej udane elementy z poprzedniej serii FH z inteligentnymi technologiami i funkcjonalnym, zorientowanym na człowieka designem. Dla przykładu system aktywnych świateł mijania poprawia bezpieczeństwo wszystkich użytkowników drogi, ponieważ automatycznie wyłącza wybrane segmenty świateł drogowych LED, kiedy samochód ciężarowy zbliża się do innych pojazdów.
Czytaj więcej

 

 


 

Co wiemy o tachografach inteligentnych drugiej generacji?

D

Do tej pory inteligentnym tachografom przypisywano głównie rolę poprawy bezpieczeństwa na drodze i walki z plagą manipulacji. Jednak wraz z zatwierdzeniem pakietu mobilności, co najprawdopodobniej nastąpi jeszcze w pierwszej połowie 2020 roku, to rozliczanie płacy minimalnej oraz śledzenie operacji kabotażowych staną się ważnymi funkcjonalnościami tak zwanych smart tacho. Oznacza to, że ponad 36 tysięcy polskich firm, odpowiedzialnych za transport międzynarodowy rzeczy na zasadach komercyjnych, stanie przed koniecznością zmierzenia się z nowymi wytycznymi Unii Europejskiej. Jak to będzie wyglądać w praktyce oraz dlaczego tachografy inteligentne nieustannie są ulepszane do coraz to nowych wersji? Na te pytania odpowiada Mateusz Włoch z Inelo.

Czytaj więcej

 

 


 

Drive Care – szkoda czasu na szkodę  

N

Nowa usługa Grupy DBK ma pozwolić na skrócenie czasu likwidacji szkody o 20 proc. oraz kosztów jej obsługi o nawet 40 proc.! Czym jest i jak działa Drive Care? 650 EURO – tyle średnio firmę z branży transportowej kosztuje jeden dzień nieplanowanego przestoju. Obok problemów natury kadrowej, jednym z najczęstszych powodów przestojów są awarie i kolizje. Szkoda z definicji pojawia się w sposób nagły i nieplanowany. Nie oznacza to jednak, że nie możemy zmniejszyć jej efektów. W tym ma pomóc usługa Drive Care Grupy DBK – lidera branży transportowej w Polsce. To pierwsze tak kompleksowe rozwiązanie do zarządzania szkodami w polskim sektorze TSL.

Czytaj więcej

 

 


 

wydanie luty 2020 02/2020 (083)

 

 
Kto sprzedał najwięcej w zeszłym roku?

W

W grudniu 2019 r. zarejestrowano 1 775 pojazdów użytkowych pow. 3,5t, to mniej o 19,4% niż rok wcześniej. Tendencja spadkowa na rynku pojazdów użytkowych trwa. To był szósty miesiąc kiedy w obu grupach składowych liczba rejestracji zmniejsza się - zarówno wśród samochodów ciężarowych, jak i wśród autobusów. Cały rynek od początku roku pogłębił spadek skumulowanych rezultatów, który po listopadzie wynosił -4,4% a teraz wyniósł -5,4%. Wprowadzenie od połowy czerwca br. tachografów cyfrowych, spowodowało - po wyprzedzająco wyższych rejestracjach w maju i czerwcu br. przyhamowanie na rynku pojazdów użytkowych. Jednak wyraźnie zaznacza się również obniżenie koniunktury na rynku w tym segmencie. Ostatni grudniowy rezultat był najniższy w ciągu ostatnich sześciu lat.
Czytaj więcej

 

 


 

Renault Trucks T na rok 2020

R

Renault Trucks wprowadza modele 2020 T i T High do transportu dalekobieżnego. W kabinie "tetki" zastosowano wiele rozwiązań podwyższających prestiż pojazdu i komfort samej jazdy. We wnętrzu znajdziemy wentylowane fotele z nową tapicerką, dwa podłokietniki oraz skórzaną kierownicę (regulowaną w 3 płaszczyznach w standardzie). Pojazdy Renault Trucks T/ T High 2020 zostały wyposażone w tablicę rozdzielczą wykończoną stylizacją włókna węglowego, a także aluminiowe uchwyty oraz metalowy próg. Modele wyróżniają się także dużą pojemnością schowków wynoszącą łącznie 221 litrów.
Czytaj więcej
 

 


 

Nowy alarm Scania chroni przed kradzieżą paliwa

S

Scania wprowadziła właśnie system alarmowy mający na celu ochronę przed kradzieżą paliwa, ze specjalnie skonstruowanym czujnikiem monitorującym jego poziom. Rozwiązanie to jest dostępne zarówno dla zbiorników pojedynczych, jak i dla bardziej popularnych zbiorników podwójnych.   – Utrata paliwa już sama w sobie jest dużym problemem. Dużo gorsze jest jednak to, że uniemożliwia realizację dostaw zaplanowanych na dany dzień, co dla przewoźnika może wiązać się z nałożeniem kar – komentuje Eric Ljunggren, menedżer produktu w Scania. 
Czytaj więcej

 

 


 

Ile zarabia kierowca ciężarówki w Polsce?

N

 
Na początku tego roku wzrost płacy minimalnej w Polsce jest najwyższy od 10 lat. Pensja minimum wynosi teraz 2600 złotych brutto, czyli 49,7 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Wraz z tą zmianą rośnie także wartość za pracę w nocy oraz za nadgodziny i dyżury kierowców. Ile więc może zarobić kierujący ciężarówką i na co przedsiębiorcy powinni zwrócić szczególną uwagę? Eksperci Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK) wyjaśniają, o czym będzie się mówić w kwestii zarobków w 2020 roku. Wynagrodzenie minimalne – jego wzrost i prawidłowe rozliczanie - to jedno. Sprawa płacy minimalnej i znaczne zwiększenie kosztów pracowniczych skomplikuje się, kiedy w życie wejdzie unijna dyrektywa o delegowaniu pracowników.
Czytaj więcej

 

 


 

Funkcja Remote Tacho Download w DAF Connect

D

DAF Trucks wprowadza w swojej platformie do zarządzania flotą DAF Connect nową funkcję: Remote Tacho Download. Umożliwia ona przedsiębiorcom transportowym sczytywanie, przechowywanie i analizę pamięci kart kierowców oraz tachografów online w czasie rzeczywistym. Remote Tacho Download pomaga operatorowi w prowadzeniu dokładnego systemu administracji danych tachografów oraz pozwala zaoszczędzić czas. Funkcja Remote Tacho Download zostaje dodana do pulpitu DAF Connect — internetowej platformy do zarządzania flotą, która monitoruje pracę pojazdów, flot i kierowców w czasie rzeczywistym.

Czytaj więcej

 

 


 

Sprawozdanie roczne ADR. Co warto wiedzieć? 

N

Nawet pięć tysięcy złotych kary może zapłacić przedsiębiorca, transportujący materiały niebezpieczne, jeśli nie złoży sprawozdania rocznego ADR. Bilanse przewozów towarów uznanych jako niebezpieczne m.in. paliwa, gazy czy nawozy powinny określać ilość towaru, zakres oraz rodzaj wykonywanej operacji. Takie zestawienie za 2019 rok należy przekazać Wojewódzkiemu Inspektorowi Transportu Drogowego do 28 lutego. Ekspert OCRK podpowiada, na co warto zwrócić szczególną uwagę oraz jakie błędy są najczęściej popełniane przez właścicieli firm transportowych.  

Czytaj więcej

 

 


 

wydanie styczeń 2020 01/2020 (082)

 

 

Czego przewoźnicy mogą się spodziewać w 2020 roku?

C

Czy polskie ciężarówki nadal będą podróżowały do Wielkiej Brytanii? Jakie nowe kierunki obiorą rodzime TIRy i kto będzie je prowadził? O szansach i zagrożeniach dla polskiego transportu drogowego w nadchodzącym 2020 r. oraz o wyzwaniach transportowych z minionego roku mówi Kamil Wolański, ekspert Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców. Ponad 10 mln wyników wyszukiwania z 2019 r. wskazuje Google po wpisaniu frazy „pakiet mobilności”, natomiast informacje o brexicie z ostatniego roku pojawiają się na 184 mln stron www. Te liczby pokazują skalę zainteresowania tematami, które będą miały ogromny wpływ między innymi na branżę transportową.
Czytaj więcej

 

 


 

Volvo pod napięciem

J

Jak można zmniejszyć wpływ transportu ciężkich towarów na klimat i środowisko, skoro zapotrzebowanie na przewozy stale rośnie? Firma Volvo Trucks, która ostatnio rozpoczęła sprzedaż elektrycznych samochodów ciężarowych do transportu miejskiego, jest przekonana, że elektryfikacja może stanowić konkurencyjną alternatywę także dla ciężkich pojazdów. Aby zbadać i zademonstrować możliwości w tym obszarze, firma Volvo Trucks opracowała dwa europejskie koncepcyjne elektryczne samochody ciężarowe przeznaczone do transportu budowlanego i dystrybucji regionalnej.
Czytaj więcej

 

 


 

Elektryczna gwiazda, czyli bezemisyjny eSprinter wchodzi na rynek

N

Nowy Mercedes-Benz eSprinter ma mieć jak najszerszy zakres zastosowań w logistyce miejskiej. W związku z tym od początku jest oferowany jako furgon z dopuszczalną masą całkowitą 3500 kilogramów. Jego przestrzeń ładunkowa wynosi 10,5 m3, tak samo jak w przypadku Sprintera z silnikiem spalinowym. Podobnie jak podstawowy silnik wysokoprężny, napęd eSprintera oferuje moc 85 kW i moment obrotowy do 295 Nm. Elastyczna oferta ładowności i akumulatorów umożliwia dostosowanie do indywidualnych potrzeb: klient może wybrać wersję bardziej praktyczną dla jego firmy. Wariant z baterią o pojemności użytkowej 47 kWh (całkowita: 55 kWh) oferuje szacunkowy zasięg do 150 kilometrów, przy maksymalnym załadunku 891 kilogramów. 
Czytaj więcej

 

 


 

IVECO, FPT Industrial i Nikola Corporation rozpoczynają współpracę projektem NIKOLA

I

 
IVECO, FPT Industrial i Nikola Corporation przedstawiły 3 grudnia 2019 roku zakres i plany umowy joint venture i współpracy zawartej w celu przyspieszenia transformacji przemysłu w kierunku neutralności emisji ciężkich samochodów ciężarowych klasy 8 w Ameryce Północnej i Europie poprzez zastosowanie technologii ogniw paliwowych.Dzieje się to zaledwie trzy miesiące po ogłoszeniu przez CNH Industrial, strategicznego partnerstwa z Nikolą, przy zaangażowaniu IVECO, marki pojazdów użytkowych oraz FPT Industrial, odpowiedzialnej za układy napędowe.Głównym celem umowy jest wykorzystanie odpowiedniej wiedzy partnerów, w celu wdrożenia na rynek ciężkich pojazdów ciężarowych o zerowej emisji spalin i wprowadzenie zmian w  funkcjonowaniu branży, dzięki nowemu modelowi biznesowemu.
Czytaj więcej

 

 


 

Unikalne rozwiązanie w transporcie dalekobieżnym zastępuje lusterko

S

System MirrorCam seryjnie montowany w nowym Actrosie, składa się z dwóch kamer, zamontowanych na ramie dachowej po lewej i po prawej stronie, dwóch pionowych monitorów zamontowanych w kabinie na słupkach A oraz elementów sterujących w module drzwi i na ekranie dodatkowym (Secondary Display). Ponadto po stronie kierowcy i przy łóżku umieszczono po jednym przycisku uruchamiającym MirrorCam przy wyłączonym silniku. Obrazy z kamer są przesyłane w rozdzielczości 720 x 1920 pikseli na dwa monitory o wielkości 15,2 cala. Analogicznie do konwencjonalnego układu lusterek, obraz na monitorze jest podzielony na główny i szerokokątny.

Czytaj więcej

 

 


 

DAF City Turn Assist zwiększa bezpieczeństwo na drodze 

D

DAF City Turn Assist to system bezpieczeństwa mający za zadanie alarmowanie kierowców za pomocą wizualnych i dźwiękowych ostrzeżeń, gdy inni użytkownicy drogi - od pieszych i rowerzystów po samochody i motocykle - znajdują się w martwym polu z boku pojazdu. System monitorujący nie tylko informuje o ograniczeniach prędkości podczas jazdy w mieście, ale też wykrywa innych użytkowników drogi poruszających się po sąsiednim pasie ruchu, gdy kierowca zmienia pas lub włącza się do ruchu przy wyższych prędkościach. System DAF City Turn Assist wykorzystuje technologię radarową umożliwiającą optymalne wykrywanie obiektów, nawet w warunkach słabej widoczności. 

Czytaj więcej

 

 


 

Wydania z 2019 roku.

 


 

wydanie grudzień 2019 012/2019 (081)

 

 
 
Nowy Actros z tytułem International Truck of the Year 2020

P

Prestiżową nagrodę Międzynarodowej Ciężarówki Roku 2020 odebrał w imieniu producenta prof. dr Uwe Baake, szef działu rozwoju Mercedes-Benz Trucks, podczas dni prasowych na Międzynarodowych Targach Pojazdów Użytkowych do Transportu Drogowego i Miejskiego (Solutrans) w Lyonie. Zgodnie z regulaminem  tytuł ten przyznawany jest corocznie ciężarówce, która wniosła największy wkład w innowacje dla transportu drogowego pod względem ekonomiczności, emisji zanieczyszczeń, bezpieczeństwa, właściwości jezdnych i komfortu. Flagowy pojazd Mercedes-Benz Trucks wyróżnia się przede wszystkim swymi walorami wewnętrznymi: znaczną część innowacji opracowano z myślą o tym, aby zapewnić dostrzegalny postęp kierowcom, klientom i społeczeństwu. 
Czytaj więcej

 

 


 

Volvo Trucks rozpoczyna sprzedaż elektrycznych samochodów ciężarowych

V

Volvo Trucks ogłasza rozpoczęcie sprzedaży elektrycznych samochodów ciężarowych Volvo FL i Volvo FE na wybranych rynkach w Europie, wychodząc tym samym naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na zrównoważone rozwiązania transportowe dla miast. Elektryczne samochody ciężarowe, cechujące się zerową emisją spalin i znacząco mniejszą emisją hałasu, oferują ogromne możliwości na obszarach miejskich. Po pierwsze, niski poziom emisji hałasu pozwala na realizację dostaw i wywozu opadów wczesnym rankiem, późnym wieczorem, a nawet w nocy, co pozytywnie wpływa na efektywność logistyki transportu i ograniczenie zatłoczenia ulic w godzinach szczytu. Po drugie, jako pojazdy nie zanieczyszczające powietrza i bardziej cichobieżne, elektryczne samochody ciężarowe otwierają nowe możliwości w zakresie urbanistyki i rozwoju infrastruktury drogowej. 
Czytaj więcej

 

 


 

Ciężarówka Świętego Mikołaja na Antypodach

D

Daimler Truck AG wprowadza swoją najbardziej udaną ciężarówkę z rynku północnoamerykańskiego na Antypody. Po raz pierwszy klienci w Australii i Nowej Zelandii będą mogli wkrótce prowadzić nowego Freightliner’a Cascadia (klasa 8,> 15 t dopuszcz. DMC). Niedawno Martin Daum, prezes zarządu Daimler Truck AG, oraz Roger Nielsen, członek zarządu i odpowiedzialny za Amerykę Północną po raz pierwszy zaprezentowali ciężarówkę klientom i przedstawicielom mediów w Sydnej. Modyfikacje wymagane przez dostosowanie pojazdu do kierownicy z prawej strony obejmują: optymalizację układu napędowego do zadań transportowych, które zwykle przekraczają dopuszczalną masę całkowitą 100 ton, specjalne zderzaki z osłoną przeciwnajazdową, a także kabinę opracowaną specjalnie dla rynku Australijskiego.
Czytaj więcej

 

 


 

Kiedy kontroler przerywa odpoczynek kierowcy

Z

 
Zdarza się, że zatrzymanie pojazdu do kontroli przez funkcjonariuszy policji czy inspektorów ITD zbiega się z przerwą w pracy lub w jeździe kierowcy zawodowego. Co dzieje się wówczas, gdy kierujący pojazdem po zatrzymaniu się na parkingu informuje kontrolującego, że przed nim blisko godzina przerwy? Czy szofer może zostać zmuszony do kontroli? Za niezatrzymanie się do kontroli drogowej można otrzymać karę pieniężną, trafić do aresztu, dostać sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Takie konsekwencje grożą kierowcy, który nie dopełni obowiązku, wynikającego z przepisów prawa o ruchu drogowym oraz ustawy o transporcie drogowym.
Czytaj więcej

 

 


 

Tachograf cyfrowy kłopotliwy dla przewoźników

P

Ponad 230 tys. ciężarówek poruszających się po drogach Europy pochodzi z Polski. Eksperci Inelo szacują, że miesięcznie przybywa 1-2 proc. nowych pojazdów, których czas jazdy rejestrują inteligentne tachografy, a te montowane są w fabrycznie nowych tirach wyprodukowanych po 15 czerwca tego roku. Jak smart tacho sprawdza się w praktyce? Czy wszystkie funkcje cyfrowego rejestratora mają obecnie swoje zastosowanie? Co się sprawdza, a co sprawia przewoźnikom problemy? Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego wskazuje, że licząc od lipca 2019 r. w Polsce odnotowywany jest spadek rejestracji nowych aut ciężarowych. Od początku roku polskie firmy transportowe zasiliło 26 908 pojazdów o DMC pow. 3,5 t. To mniej o ponad 3 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. Czy powodem obniżenia zainteresowania przewoźników może być zmiana przepisów, która wprowadziła do obiegu inteligentne tachografy?

Czytaj więcej

 

 


 

Czy firmy ze Wschodu przejmują polskie kontrakty?

L

Liczba nowych firm z kapitałem zagranicznym rejestrowanych w Polsce jest w tym roku rekordowa. Główne PKD tych działalności to transport drogowy towarów. Według Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej na polskim rynku pojawiło się do czerwca 2019 roku 296 zagranicznych przedsiębiorstw z branży transportowej. Kilkadziesiąt z nich to biznesy z Ukrainy, a przynajmniej kilkanaście z Białorusi. Warto zwrócić uwagę, że łokciami w europejskim transporcie drogowym rozpychają się także Litwini, którzy w minionym roku przewieźli aż o siedem milionów ton ładunków więcej niż w latach poprzednich. Polscy przewoźnicy nadal są numerem jeden. Jednak wschodni sąsiedzi coraz śmielej wkraczają do gry.1,175 mld ton taka jest wartość wolumenu transportu międzynarodowego za poprzedni rok. Polacy od 2012 r. nieprzerwanie zajmują pierwsze miejsce pod względem liczby ton przewiezionych ładunków w operacjach typu cross trade. 

Czytaj więcej

 

 

 


 

wydanie listopad 2019 011/2019 (080)

 

 

 

Ford Trucks oficjalnie rozpoczyna sprzedaż na polskim rynku!

 

Z

Zaledwie cztery miesiące od rozpoczęcia współpracy pomiędzy Ford Trucks a Q-Service Truck pierwsze pojazdy F-MAX znalazły swoich nabywców. Oficjalne przekazanie kluczyków nastąpiło podczas uroczystego otwarcia sieci dealerskiej i serwisowej Ford Trucks na polskim rynku. Wydarzenie to miało miejsce 17 października w Cząstkowie Polskim i odbyło się w formie spotkania, które swoją obecnością uświetnił m.in. Dave Johnston, Deputy General Manager Ford Otosan.
Czytaj więcej

 

 


 

Rodzina naczep kurtynowych Wieltonu

 

I

Inżynierowie Wieltonu, projektując modele nowych naczep Curtain Master, szczególny nacisk położyli na wytrzymałość, szczelność i funkcjonalność użytkowania. Nowoczesna konstrukcja ramy i zabudowy zapewniają wysoką wytrzymałość potwierdzoną licznymi testami przeprowadzonymi w Centrum Badawczo-Rozwojowym Wieltonu. Jednocześnie zachowano niską masę własną naczepy, co istotnie wpłynęło na obniżenie kosztów jej eksploatacji na długich trasach. Przy produkcji zastosowano nowoczesną technologię spawania hybrydowego, która umożliwia uzyskanie solidnych i precyzyjnych spojeń, minimalizujących ryzyko odkształceń, a tym samym przedłużających cykl życia naczepy bez konieczności napraw. 
Czytaj więcej

 

 


 

Zestaw XXII wieku

N

Na zakończonym właśnie salonie North American Commercial Vehicle w Atlancie Hyundai zaprezentował zestaw, który zmienić może świat drogowego transportu ciężkiego. Składa się on z dwóch prototypowych pojazdów: ciągnika - koncepcyjnego modelu HDC-6 Neptun oraz koncepcyjnej naczepy-chłodni. Chociaż sam ciągnik ma napęd elektryczny, nie chodzi tu o pojazd bateryjny. Koreańczycy postanowili zaadaptować do świata wielkich ciężarówek, rozwijaną przez siebie od dłuższego czasu, technologię wodorową. W ten sposób powstał ciągnik siodłowy wyposażony w zasilane wodorem ogniwa paliwowe.
Czytaj więcej

 

 


 

Kolejne zmiany w transporcie lekkim

P

 
Ponad 111 tysięcy ciężarówek i samochodów dostawczych zostało zarejestrowanych w 2018 roku, z czego 82 tysiące 104 pojazdy to sektor transportu lekkiego. Zatem według Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców więcej niż 73 proc. wpisanych do rejestru samochodów służących do przewożenia towarów to busy. Co więcej, jest to o 12,82 proc. więcej niż rok wcześniej. Czy popyt na firmy przewozowe z flotą o dopuszczalnej masie ciężkości do 3,5 tony rośnie, czy to odpowiedź rynku na brak kierowców zawodowych z kwalifikacjami do prowadzenia ciężarówek? Przyjrzeliśmy się z bliska trendom, które będą kształtować ten sektor w najbliższych latach.
Czytaj więcej

 

 


 

Wzrośnie niewypłacalność branży motoryzacyjnej w Polsce

W

Wyzwania związane z ograniczeniem emisji spalin, rozwój sektora nowych technologii oraz zmiana przyzwyczajeń konsumenckich wpływają na negatywne prognozy dla sektora motoryzacyjnego na świecie – wynika z najnowszego Market Monitor przygotowanego przez ubezpieczyciela wierzytelności Atradius. Globalna sytuacja odbije się również na branży w Polsce – według analityków liczba niewypłacalności w przemyśle motoryzacyjnym wzrośnie o 3 proc. w ciągu najbliższego rok
Czytaj więcej

 

 


 

Czy to tylko obietnica Daimlera?

D

Daimler Trucks & Buses, jeden z największych na świecie producentów pojazdów użytkowych, wdraża strategię opartą na zrównoważonym rozwoju. Najpóźniej w roku 2039 zamierza na rynkach tzw. „triady”, czyli w Europie, Japonii i krajach członkowskich NAFTA, sprzedawać już tylko takie samochody fabrycznie nowe, których eksploatacja („tank to wheel”) będzie miała neutralny bilans CO2. Ponadto już w roku 2022 oferta motoryzacyjna Daimler Trucks & Buses na głównych rynkach zbytu (w Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii) ma zawierać seryjne pojazdy elektryczne z napędem akumulatorowym. Wiadomo też, że od roku 2022 wszystkie fabryki Daimler Trucks & Buses w Europie będą neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Następnie w ich ślady pójdą fabryki we wszystkich innych regionach.
Czytaj więcej

 

 


 

wydanie październik 2019 010/2019 (079)

 

 

 

Nowy koncepcyjny bezzałogowy pojazd ciężarowy Scania AXL

S

Scania AXL to najmłodszy członek rodziny pojazdów autonomicznych Scania. Jest to koncepcyjny pojazd ciężarowy bez kabiny. W ramach rozwoju bezzałogowych pojazdów ciężarowych grupa ekspertów Scania z różnych dziedzin połączyła siły i opracowała koncepcyjny pojazd, który nawet bez kabiny, posiada system modułowy firmy.Ponieważ różne gałęzie przemysłu dążą do usprawnienia realizacji zleceń transportowych i starają się, aby były one bardziej zrównoważone, coraz częściej brane są pod uwagę pojazdy bezzałogowe.Wytrzymałość, wydajność i konstrukcja Scania AXL to cechy, które doskonale sprawdzają się w wymagających warunkach panujących w kopalniach i na dużych budowach. Tradycyjną kabinę zastępuje nowy inteli-gentny moduł przedni, ale nawet bez kabiny nie ma wątpliwości, że to Scania.
Czytaj więcej

 

 


 

3 w jednym, czyli Volvo Experience Day, II Targi Rozwiązań Transportowych 4Poland oraz 25 lat na polskim rynku

 

25

25 wystawców i blisko 750 odwiedzających – Volvo Experience Day i II Targi Rozwiązań Transportowych 4Poland spotkały się z ogromnym zainteresowaniem. Na Autodromie Jastrząb Volvo Trucks świętowało też 25 lat działalności w Polsce. Zaproszeni goście zapoznali się z aktualną ofertą Volvo Trucks Poland, w tym z przeszło 30 specjalistycznymi pojazdami dla takich branż, jak m.in. budownictwo, przemysł chemiczny, chłodniczy i drzewny, służby komunalne czy straż pożarna.Volvo Truck Poland świętowało przy tej okazji swoje 25 urodziny. Polski oddział szwedzkiej marki powstał w 1994 roku, rok później ruszył montaż ciężarówek w fabryce we Wrocławiu. Do końca 2001 roku, zakład wyprodukował ponad 8 500 pojazdów. Sześć lat później powstało wielofunkcyjne Centrum Volvo w podwarszawskim Młochowie. 
Czytaj więcej

 

 


 

Budowa sieci dealerskiej to priorytet

W

W połowie czerwca przedstawiciele Q-Service Truck podpisali umowę z Ford Trucks, stając się tym samym jedynym importerem pojazdów tej marki w Polsce. O tym, co oznacza to porozumienie i jak będzie wyglądała sprzedaż Ford Trucks w Polsce mówią, Prezes Zarządu Q-Service Truck, Sławomir Rybarczyk oraz Dyrektor Zarządzający, Wojciech Kopiel.
Sławomir Rybarczyk: - Podpisanie tej umowy kreuje bardzo wiele korzyści. Przede wszystkim jest to element rozwoju naszej strategii działania w segmencie ciężarowym, w którym chcemy tworzyć środowisko rozwoju dla członków sieci Q-Service Truck. Dzięki współpracy z Ford Trucks podpiszemy umowy dealerskie z wybranymi serwisami zrzeszonymi w sieci. Część z nich uzyska autoryzację do napraw pojazdów Ford Trucks. Sądzę, że poza kwestiami handlowymi, jest to duża wartość wizerunkowa, przedstawiająca kompetencje serwisów, ale i całej sieci, mogącej spełnić wymagania stawiane przez producentów pojazdów.
Czytaj więcej

 

 


 

Dlaczego powinieneś przechowywać dane z tachografu?

P

 

Pół tysiąca złotych za dzień w przeliczeniu na jeden pojazd. Tyle może zapłacić przedsiębiorca za brak danych z tachografu. Odczyty czasu pracy kierowców zawodowych są podstawowymi informacjami, które przewoźnik powinien przechowywać. Inspekcja Transportu Drogowego może je sprawdzić nawet rok wstecz. Michał Senger, ekspert Inelo, radzi, jak bezpiecznie gromadzić dane w firmie transportowej.Tachograf odczytujemy maksymalnie co 90 dni kalendarzowych, używając do tego karty przedsiębiorstwa, na którą tacho zostało zablokowane. Dobrą praktyką jest odczyt częściej niż przewidziane trzy miesiące. Gdy spóźnimy się z odczytem, narażamy się na kolejną karę w wysokości 500 zł (na pojazd za każdy dzień).

Czytaj więcej

 

 


 

Ile na pakiecie mobilności straci Polska?

J

Jeśli pakiet mobilności zostanie przyjęty, to koszty prowadzenia działalności przewozowej w Niemczech mogą wzrosnąć nawet o 250 mln euro rocznie. Jak informuje profesor Peter Klaus, ekspert z dziedziny zwanej statystyką logistyki, dojdą do tego jeszcze koszty pośrednie z opłat parkingowych czy wyższego ubezpieczenia. Z kolei Belgowie wyliczyli, że każdy dzień  na przykład "zamrożenia" kabotażu, będzie kosztować belgijskiego przewoźnika około 679 euro. Unia Europejska wraca do pracy nad nowym prawem dla sektora międzynarodowego transportu drogowego. Ile straci na tym polski przedsiębiorca? Nie ma wiążących obliczeń, jak bardzo regulacje zawarte w pakiecie mobilności odczuje przewoźnik z Polski i wydaje się, że nie są one niezbędne, aby przewidzieć możliwe skutki. 
Czytaj więcej

 

 


 

Wybrano „Pomorską Miss Scania 2019”

F

Fani ciężarówek odwiedzający tegoroczną edycję konkursu „Pomorska Miss Scania” mogli obejrzeć aż 70 wyjątkowych pojazdów. Nagrodę główną imprezy przyznano przedstawicielom firmy Repiński Transport i Spedycja za pojazd Scania „Le Mans”. Zwycięski pojazd to Scania R450 z motywem kultowego, 24-godzinnego wyścigu „Le Mans” oraz filmu pod tym samym tytułem. Jury zachwycił nie tylko oryginalny projekt malowania, ale także kunsztowne wykończenie wnętrza kabiny. Głosami gości odwiedzających imprezę nagroda „Pomorska Miss Scania Publiczności” trafiła do Kacpi Logistic za pojazd Scania S500 z malowaniem „Isle of Man”, nawiązującym do prestiżowych wyścigów motocyklowych rozgrywanych od 1907 r. na wyspie Man. Przyznany po raz pierwszy w tym roku tytuł „ Pomorska Miss V8” zdobył właściciel firmy Navigator Transport, za Scania S730 przeznaczony do transportu ponadgabarytowego. 
Czytaj więcej

 

 


 

 

 

eActros sprawdza się w praktyce

Z

Zasilany wyłącznie z akumulatorów Mercedes-Benz eActros jest użytkowany przez dostawcę usług logistycznych ‒ firmę Logistik Schmitt ‒ pod niemieckim Rastatt. W ramach wieloletniego testu praktycznego ciężkiej ciężarówki elektrycznej w tym regionie zaplanowano również testy porównawcze z projektem napowietrznych linii trakcyjnych eWayBW przeprowadzanym w dolinie rzeki Murg i okolicach. Oficjalne przekazanie eActrosa firmie Logistik Schmitt odbyło się na początku roku podczas dorocznej konferencji prasowej Daimler Trucks w Gaggenau. Ta 25-tonowa ciężarówka kursuje pomiędzy magazynem firmy Logistik Schmitt w Ötigheim, a oddalonym o około siedem kilometrów zakładem w Rastatt, należącym do fabryki Mercedes-Benz w Gaggenau. 
Czytaj więcej

 

 


 

Przewoźnicy drogowi w Europie skazani na rosnące koszty

O

O ile jednym z podstawowych wyzwań dla sektora transportowego jest niedobór pracowników, o tyle wydaje się, że wszystkie kraje (nawet patrząc w skali świata) jadą w tym względzie na jednym wózku. Przykładowo w Niemczech brakuje ponad 40 tysięcy kierowców ciężarówek, podobnie we Francji, a zmiany demograficzne będą ten deficyt pogłębiać. W odpowiednio mniejszej Holandii pod koniec 2017 roku brakowało aż 7 tys. kierowców. W Austrii natomiast 77 proc. przewoźników z powodu braku siły roboczej musi rezygnować z przyjmowania części zleceń. W Polsce dane z 2016 r. mówią o 100 tys. dodatkowych osób, które potrzebne są do pracy za kierownicą ciężarówki. 
Czytaj więcej

 

 


 

Wyłącznik „po turecku”

P

Pod koniec sierpnia, w trakcie działań na drodze ekspresowej S8, inspektorzy z piotrkowskiego oddziału ITD zatrzymali do kontroli pojazd tureckiego przewoźnika. W trakcie sprawdzania zapisów tachografu cyfrowego inspektorzy doszli do wniosku, że należy zweryfikować pracę samego tachografu przy pomocy specjalistycznych narzędzi diagnostycznych służących wykrywaniu fałszerstw w urządzeniach rejestrujących czas jazdy i odpoczynku kierowcy. Podejrzenia inspektorów okazały się uzasadnione, co potwierdził zarówno sprzęt diagnostyczny, jak i dokładne oględziny impulsatora tachografu. Impulsator tachografu został przerobiony w sposób, który umożliwiał wyłączenie rejestrowania aktywności kierowcy i przebytej drogi.
Czytaj więcej

 

 


 

Co oprócz tuningowych ciężarówek pokazano na Master Truck Show 2019

K

Kolejna edycja zlotu Master Truck już za nami. W poprzednim numerze magazynu pisaliśmy o najładniejszych ciężarówkach imprezy. Jednak od wielu już lat w Nowej Wsi pod Opolem zwiedzający nie tylko oglądają tuningowe dzieła sztuki, ale także mogą zapoznać się z najnowszą ofertą producentów i importerów pojazdów użytkowych, części zamiennych i akcesorii. Swoje oferty pokazali między innymi: Grupa Wróbel - diler Mercedes-Benz, Albor - diler MAN, Scania Polska, producenci i importerzy naczep: Feber. MEGA, PTM, czy Wielton, a także Waś - producent oświetlenia, Alcoa - producent felg aluminiowych, czy Nummi - producent siłowników hydraulicznych.
Czytaj więcej

 

 


 

Czuć powiew historii. Renowacja zabytkowej wywrotki

O

Ostatnio pokazano szerokiej widowni prawdziwy rarytas kolekcjonerski. Odrestaurowany pojazd to zabytkowa Scania L85 Super z 1971 r. o mocy 202 KM. Prace nad przywróceniem jej drugiego życia trwały w sumie 18 miesięcy. Właścicielem pojazdu, który podjął się jego odbudowy jest Paweł Filipczyk, mechanik Scania z 10-letnim stażem pracy w gliwickim oddziale firmy. Według jego szacunków na restaurację wywrotki poświęcił ok.1500 godzin. – Najbardziej stresującym momentem podczas prac nad tym pojazdem było dla mnie pierwsze uruchomienie silnika po jego zamontowaniu – wspomina Paweł Filipczyk.
Czytaj więcej

 

 


 

Proekologiczna rewolucja w dziedzinie agregatów chłodniczych

W

W obecnej chwili na polski rynek jest wprowadzany Vector High Efficiency - nowa generacja agregatów naczepowych umożliwiających precyzyjną kontrolę temperatury, produkowanych przez Carrier Transicold. Agregat Vector HE 19 łączy w sobie sprawdzone technologie, takie jak w całości elektryczny system E-Drive, oraz dodatki zaprojektowane pod kątem znacznej poprawy wydajności i efektywności. Dla operatorów oznacza to większą oszczędność paliwa, sięgającą nawet 30 procent, zmniejszenie masy agregatu o 10 procent oraz obniżenie emisji hałasu o 3 dB(A). Całkowicie elektryczna technologia E-Drive eliminuje mechaniczne przekładnie stosowane w agregatach chłodniczych napędzanych paskami i przekształca moc silnika na prąd elektryczny przy użyciu generatora.
Czytaj więcej

 

 


 

 
IVECO wprowadza na rynek nowy model S-WAY 

W

Właśnie pokazano nowe IVECO S-WAY, które niesie ze sobą wszystkie zalety wprowadzone w poprzednich generacjach IVECO dodając nową kabinę, całkowicie przeprojektowaną z myślą o potrzebach kierowcy i właściciela, ale nie tylko. W obliczu ostrej konkurencji operatorzy logistyczni potrzebują najwyższego poziomu dyspozycyjności, wydajności i produktywności swoich flot. Nowy IVECO S-WAY doskonale spełnia to wymaganie, oferując dodatkowo kompletny pakiet funkcji i usług. Konstrukcja nowej kabiny łączy w sobie funkcjonalność, ciekawy design oraz duży komfort. Uwzględnia ona także bezpieczeństwo kierowcy dzięki wzmocnionej konstrukcji (zgodność z normą ECE R29.03 dotyczącą zderzeń z udziałem kabiny) i znacznie lepszej widoczności we wszystkich kierunkach. 
Czytaj więcej

 

 


 

Wyścig trwa! Rynek samochodów ciężarowych, pojazdów dostawczych i naczep w pierwszej połowie roku 2019. Raport. 

W

W pierwszych rejestracjach całej grupy pojazdów użytkowych pow. 3,5t tempo wzrostu zwiększyło się w czerwcu br. aż o 29,9%. Łącznie przybyło 3 706 szt. To drugi miesiąc z rzędu kiedy tempo zmiany było dwucyfrowe, po czterech, stabilnych miesiącach z umiarkowanym wzrostem i dwóch zniżkowych w końcu ub.r. W maju br. pojazdów użytkowych przybyło ponad jedną piątą więcej niż rok wcześniej (+22%) a w ostatnim miesiącu o blisko jedną trzecią . Liczba nowych pojazdów użytkowych wyjeżdżających na polskie drogi w jednym miesiącu, po raz czwarty w br. przekroczyła wysoki poziom 3 tys. (w ub.r. miało to miejsce trzy razy - w marcu, wrześniu i październiku). Przypomnijmy w doskonałych dla tej części rynku latach 2007- 2008 w analogicznym miesiącu przybyło odpowiednio 2,4 i 2,1 tys. szt. Teraz osiągnięto poziom 3,7 tys. szt. Rynek pojazdów użytkowych rozwija się w warunkach utrzymującej się ogólnie dobrej koniunktury gospodarczej. Dodatkowo rezultaty rejestracji napędziła zmiana przepisów dotycząca tachografów. 
Czytaj więcej

 

 


 

Jak radzić sobie z wyhamowaniem wzrostów

B

Branża transportowa odczuwa skutki spowolnienia gospodarczego. Wyhamowanie wzrostów na poszczególnych zachodnio-europejskich rynkach, niedobór pracowników i gorsze wyniki eksportu nie pozostają bez wpływu na całą branżę. Aby utrzymać się na wysokiej pozycji, konieczne jest ciągłe inwestowanie, poszerzanie portfolio i dywersyfikacja geograficzna. Wiadomo, że gospodarka, a w szczególności jej kluczowy element jakim jest transport, ma swoje cykle i zawsze po okresach wzrostów przychodzą spadki. My budując Strategię Wzrostu 2020 staraliśmy się do tego spadkowego trendu przygotować - mówi Mariusz Golec Prezes Grupy Wielton. Liczony przez GUS wskaźnik rentowności obrotu netto spadł w sektorze transportu i magazynowania z 3,9 proc. w 2017 r. do 2,9 proc. w 2018 r. Z drugiej strony NBP alarmuje o rosnących problemach z zadłużeniem firm transportowych. 
Czytaj więcej

 

 


 

Wielkie Show za nami! relacja ze zlotu Master Truck Show 2019
 

T

Tyle wyjątkowych ciężarówek w jednym miejscu nie widzimy często, a jak już, to na pewno podczas corocznego zlotu Master Truck w Polskiej Nowej Wsi nieopodal Opola. Jak zawsze w lipcu goszczą tam najładniejsze pojazdy ciężarowe, które na co dzień spotkać można na drogach prawie całej Europy. Ich właściciele w większości wypadków podchodzą do różnego rodzaju przeróbek i modyfikacji niesłychanie profesjonalnie, a efekt niejednokrotnie zapiera dech w piersiach. Dlatego nic dziwnego, że co roku zlot Master Truck odwiedzają tysiące sympatyków motoryzacji i to nie tylko tej najcięższej. Łącznie w głównej kategorii „Najładniejsza ciężarówka zlotu” tak jak w latach poprzednich wyróżniono 30 samochodów, a dodatkowo przyznano oddzielne nagrody w ramach najpopularniejszych marek ciężarówek oferowanych na rynku. Decyzją jurorów, pierwsze miejsce w kategorii najładniejszej ciężarówki zlotu otrzymała Scania „Lucifer” Kraemer Transport Nr 443. 
Czytaj więcej

 

 


 

Co zrobić, jeśli kierowca miał wypadek przy pracy?

W

W pierwszym kwartale 2019 roku w wyników wypadków przy pracy poszkodowanych zostało łącznie 15 800 osób. Niestety dużą część stanowią kierowcy ciężarówek. Jakie sytuacje mogą się wydarzyć w codziennej pracy truckera oraz jakie obowiązki z nimi związane spoczywają na przewoźniku? Niełatwy temat wyjaśnia Mariusz Skurzyński, ekspert Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców w zakresie PIP. Zgodnie z definicją wskazaną w art. 3 ust. 1 ustawy z dn. 30.10.2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, wypadkiem jest zdarzenie mające charakter nagły, wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą.
Czytaj więcej

 

 


 

Siedzenie bywa niezdrowe

S

Siedzący tryb pracy, brak aktywności fizycznej, zła dieta i długotrwały stres to główne przyczyny kłopotów ze zdrowiem zawodowych kierowców. Dzisiaj powiemy o bólach kręgosłupa będącym konsekwencją życia na siedząco oraz sposobach radzenia sobie z tym problemem. Siedzenie bardziej szkodzi kręgosłupowi i jest niebezpieczniejsze dla zdrowia niż chodzenie lub leżenie. Obliczono, że siedząc obciążamy kręgosłup niemal dwukrotnie bardziej niż stojąc. Zwłaszcza jeśli siedzimy niedbale, garbimy się i pochylamy do przodu - kręgosłup jest wtedy  przeciążony, co prowadzi do uszkodzeń przestrzeni międzykręgowych (dysków), a to może oznaczać dotkliwy ból. Zawodowy kierowca nie ma wyjścia – musi swoją pracę wykonywać na siedząco, ale nikt nie powiedział, że obowiązkowe przerwy w jeździe i czas wolny powinien spędzać w tej samej pozycji, np. przed ekranem komputera czy z pilotem telewizora w ręku. 
Czytaj więcej

 

 


 

wydanie lipiec 2019 007/2019 (076)

 
 
Tylko 125 pojazdów z edycji specjalnej Renault Truck T High. 

R

Renault Trucks świętuje w tym roku 125 lat historii wprowadzając nową limitowaną edycją T High 1894, która łączy historię marki z nowoczesnym stylem. Zaledwie 125 takich pojazdów trafi do sprzedaży w całej Europie. Chcąc uczcić 125 lat wiedzy i innowacji  Renault Trucks przedstawia nową limitowaną serię, T High 1894 Edition. Francuski producent składa w ten sposób hołd swoim korzeniom wprowadzając pojazd z nawiązanymi kolorystycznymi do logo Berliet. Kabina oraz osłony aerodynamiczne  pomalowane są na kolor  „midnight blue". Niektóre elementy pojazdu takie jak grill są dodatkowo podkreślone na złoto lub tak jak obręcze kół na czerwono.  
Czytaj więcej

 

 


 

Naczepomania 2019 już za nami. Oto nasza relacja. 

K

Kolejna edycja największej wystawy naczep i przyczep w naszym kraju już za nami. Naczepomania, bo o niej mowa, miała miejsce 8 czerwca na błoniach łódzkiej hali Arena. Jak zawsze zwiedzający ekspozycje mogli zapoznać się z szeroką ofertą pojazdów, a także produktów i usług ściśle związanych z transportem drogowym. W otwarciu wystawy wzięła udział Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, a na zgromadzonych gości czekały liczne atrakcje przygotowane przez organizatora. Miłośnicy tuningu ciężarowego mogli oglądać  całe zestawy drogowe, które gościły na poprzednich zlotach Master Truck, a fani mocnych wrażeń mogli przejechać się prawdziwym Monster Truckiem. Wśród wystawców dominowały pojazdy głównie marek wchodzących na krajowy rynek lub goszczących na nim od niedawna.
Czytaj więcej

 

 


 

Co musisz wiedzieć o tachografach nowej generacji?

U

Uwaga, brak inteligentnego tachografu w fabrycznie nowych pojazdach ciężarowych to najpoważniejsze z naruszeń i wiąże się ze wszczęciem postępowania przeciw dobrej reputacji przewoźnika drogowego. Na terenie Unii Europejskiej tacho drugiej generacji obowiązuje od 15 czerwca. W państwach członkowskich dokumentacja i warsztaty są przystosowane do nowych wymogów. Poza Wspólnotą – nie. Warto o tym pamiętać, bo w przypadku awarii urządzenia w krajach trzecich kierowca ma tylko siedem dni na naprawę. Po drugie jeśli data pierwszej rejestracji pojazdu jest po 15.06.2019 r., a wyposażony jest on w cyfrowy tachograf I generacji i taki wykorzystywany jest do rejestrowania czasu pracy kierowcy, to należy pamiętać, że zgodnie z obowiązującym taryfikatorem jest to najpoważniejsze z naruszeń. .
Czytaj więcej

 

 


 

Kolejna edycja zlotu Master Truck przed nami. 

K

Kolejna, piętnasta już edycja zlotu Master Truck przed nami. Przedostatni weekend lipca (19-21), to od wielu już lat, termin największego w naszym kraju, ale także w tej części Europy, zlotu użytkowych pojazdów tuningowych. Do Polskiej Nowej Wsi pod Opolem i tym razem przyjadą najładniejsze ciężarówki z wielu krajów Europy, by walczyć o miano tej najładniejszej. W ubiegłym roku decyzją jurorów pierwsze miejsce w kategorii najładniejszej ciężarówki zlotu otrzymał imponujący zestaw DAF X-MEN, GOSPED. Drugie miejsce należało także do DAFa, a zdobył je równie rewelacyjny zestaw ALIEN, firmy TOM TECH. Pierwszą trójkę zamknęła doskonale znana publiczności Scania Legend firmy HEIDE-LOGISTIC.   Bardzo prestiżową nagrodę publiczności dostał także pojazd Scania Czterej Pancernii, firmy MATRAS.
Czytaj więcej

 

 


 

Niszczyli drogi trafili na wagę ITD

W

W połowie czerwca inspektorzy z Radomia weryfikowali wagę pojazdów poruszających się ekspresową „siódemką” pomiędzy Białobrzegami, a Grójcem. Załoga nieoznakowanego patrolu ITD, dojeżdżając już do punktu kontrolnego w Widowie, zauważyła ciężarówkę przewożącą trzy betonowe bloki. Samochód został zatrzymany i skierowany na wagę. Zespół pojazdów z ładunkiem ważył 48,2 tony zamiast dopuszczalnych 40 ton. Transport wstrzymano do momentu przeładowania części  betonowych bloków na inny pojazd. Kierowcę ukarano mandatem, a wobec przewoźnika z okolic Radomia toczy się teraz postępowanie administracyjne. Przedsiębiorcy grozi 15 tysięcy złotych kary za popełnione naruszenie w transporcie.
Czytaj więcej

 

 


 

Autonomiczny transport w wykonaniu Volvo Trucks to już fakt. 

E

Elektryczny, połączony z siecią i autonomiczny pojazd Volvo Trucks Vera wejdzie w skład zintegrowanego rozwiązania do transportu towarów z centrum logistycznego do terminalu portowego w Göteborgu, w Szwecji. Zadanie to jest wynikiem nowo nawiązanej współpracy pomiędzy Volvo Trucks i DFDS, przedsiębiorstwem działającym w branży transportu morskiego i logistyki. Jego celem jest wdrożenie połączonego z siecią systemu składającego się z kilku pojazdów Vera monitorowanych przez wieżę kontrolną. Chodzi o umożliwienie płynnego i ciągłego przepływu towarów, stanowiącego odpowiedź na potrzeby większej efektywności, elastyczności i zrównoważonego rozwoju. Współpraca z DFDS jest pierwszym krokiem na drodze do zastosowania Very w rzeczywistych zadaniach transportowych wykonywanych na wcześniej wyznaczonych drogach publicznych w obszarze przemysłowym.  
Czytaj więcej

 

 


 

wydanie czerwiec 2019 006/2019 (075)

 
 
Distance Alert w ciężarówkach Volvo 

M

Marka Volvo Trucks wprowadziła funkcję Distance Alert – funkcję bezpieczeństwa, ułatwiającą kierowcy samochodu ciężarowego zachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu i unikanie groźnych sytuacji. Wypadki wynikające z najechania pojazdu na tył innego stanowią obecnie około 20 procent wszystkich poważnych kolizji z udziałem samochodów ciężarowych. Distance Alert wchodzi już w skład najnowszej wersji systemu wspomagającego Volvo Trucks, Układu Ostrzegającego o Niebezpieczeństwie Kolizji z funkcją Hamowanie Awaryjne, pomagającego kierowcy zapobiegać wypadkom w wielu sytuacjach. 
Czytaj więcej

 

 


 

Na co stawia Wielton?

P

Przychody Grupy Wielton w pierwszym kwartale 2019  roku były wyższe o ponad 33 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym i wyniosły 639,9 mln zł. Zysk netto osiągnął poziom 20,9 mln zł. przy 3,5 proc. wzroście do analogicznego okresu 2018 r.  Skonsolidowany wynik EBITDA na koniec kwartału był aż o 8,8 mln zł wyższy niż przed rokiem i osiągnął wartość 42,1 mln zł przy rentowności 6,6 proc. Znaczący wzrost był widoczny również na poziomie sprzedaży – łączna ilość sprzedanych produktów wyniosła w omawianym okresie 5 767 sztuk naczep i przyczep, co dało wzrost o ponad 30%. W I kwartale 2019 roku Grupa Wielton sprzedała w Polsce 1 285 szt. produktów, a przychody ze sprzedaży na rynku krajowym osiągnęły poziom 124,6 mln zł. Tym samym spółka wypracowała 14,6 proc. udział w rynku krajowym., którego wielkość po pierwszym kwartale wzrosła o 7,8 %, wynosząc 7 414 szt. zarejestrowanych w tym czasie pojazdów.
Czytaj więcej

 

 


 

5 x Natural Power

I

IVECO Poland przekazało zamówione przez firmę HUBER 5 sztuk ciągników siodłowych Stralis Natural Power o mocy 460 KM wyposażone w najnowocześniejszy układ napędowy wykorzy-stujący jako paliwo skroplony gaz ziemny (Liquid Natural Gas – LNG). Dostarczone pojazdy  w wersji Low Tractor zostały wyposażone w zbiorniki LNG o pojemności 290 kg (800 litrów). Moc 460 KM i zasięg do 1150 km zapewni nie tylko doskonałe osiągi, ale również oszczędność paliwa. Ponadto ciągniki posiadają nowoczesną skrzynię biegów HI-TRONIX, systemy wspomagające HI-CRUISE oraz retarder. Doposażone zostały w duże lodówki o pojemności 50l, komfortowe fotele oraz klimatyzację postojową i reflektory xenonowe. Na życzenie klienta zostało także wykonane specjalne malowanie kabin pojazdów.
Czytaj więcej

 

 


 

Są obawy o przyszłość transportu 

P

Przedstawiciele polskiej branży transportowej nie mają wątpliwości, że czeka ich trudny czas. Dla wielu z nich to być albo nie być funkcjonowania ich biznesu. Jakie widzą wyzwania? W najnowszym badaniu Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK) aż połowa firm wskazała na brak wykwalifikowanej kadry pracowników. Na drugim miejscu znalazły się skomplikowane regulacje i przepisy w ustawodawstwie - rodzimym i zagranicznym. Na podium jest też pakiet mobilności, czyli temat, który od wielu miesięcy podgrzewa europejską scenę polityczną, a także polski rynek transportu drogowego. Brak wykwalifikowanej kadry to z perspektywy ostatnich lat największe wyzwanie, z którym mierzy się polska branża transportowa. Jednym z głównych powodów deficytu kadrowego może być fakt, że to jedna z najbardziej starzejących się grup zawodowych w Europie. Kierowcy w polskich przedsiębiorstwach przewozowych w większości są w średnim wieku, a tylko 15 proc. z nich stanowią osoby mające 21-30 lat.
Czytaj więcej

 

 


 

Niewłaściwy transport ciężkiej koparki

O

O ponad 21 ton za dużo ważyła ciężarówka przewożąca koparkę gąsienicową z Rzeszowa do Piaseczna. Zespół pojazdów był również za długi, za szeroki i za wysoki, a kierowca posiadał niewłaściwe zezwolenie do wykonywania takiego transportu. W trakcie dokonanego pomiaru stwierdzono przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów o 21,1 t. Ciągnik siodłowy z naczepą i ładunkiem ważył aż 61,1 t zamiast dopuszczalnych 40 t. Ciężarówka z koparką była za wysoka o 17 centymetrów, o 61 centymetrów za szeroka, a normy dotyczące długości zostały przekroczone o 1,8 metra. Kierowca tego pojazdu powinien posiadać zezwolenie kategorii VII. Prowadzący tymczasem posiadał zezwolenie kategorii V, zatem nie powinien poruszać się po drogach publicznych. 
Czytaj więcej

 

 


 

25 ciągników Scania dla Megatransław

M

Megatransław to jedno z kluczowych przedsiębiorstw transportowych w województwie kujawsko-pomorskim. Pojazdy firmy wyróżniają się charakterystycznym, żółtym kolorem oraz błękitnym oklejeniem. Dlatego wszystkie elementy kabiny nowo wydanych ciągników Scania R450 posiadają pełne malowanie. Ze względu na przeznaczenie pojazdów, które będą wykorzystywane głównie trasach do Hiszpanii i Portugalii, zamontowano w nich klimatyzację postojową. Dodatkowo, ciągniki zostały wyposażone m.in. w zbiorniki paliwa o pojemności 1500l, rozbudowany system audio, oświetlenie LED oraz fabryczny Scania Night Lock.
Czytaj więcej

 

 


 

wydanie maj 2019 005/2019 (074)

 

w numerze:

 

Ten rok wcale nie gorszy. Podsumowanie sprzedaży pojazdów w pierwszym kwartale 2019.

 

O

Od początku roku zarejestrowano 7 453 samochody ciężarowe pow. 3,5t i skumulowany wzrost wyniósł 4,2% w skali roku. W całej grupie znalazło się 5 829 ciągników i ich liczebność wzmocniła się w porównaniu do analogicznego okresu ub.r. o 248 szt. (+4,4%). Na czele jest DAF (1513; +9%) za nim SCANIA (1317; +14%) i VOLVO (956;+22%), który wyprzedza teraz markę MAN (926; -19%) pierwszą ze spadkiem wśród ciągników. Pierwszą piątkę zamknął MERCEDES-BENZ (816; +33%) z najwyższym wzrostem w skali roku. W tym samym czasie przybyły 1624 kompletne lub skompletowane podwozia (+3%; +51 szt.). Wśród nich przoduje MAN (373) za nim MERCEDES-BENZ (275) i DAF (251).
Czytaj więcej

 

 


 

Tachograf cyfrowy 4.0 budzi postrach

P

Powstał, by usprawnić walkę inspektorów transportu drogowego z manipulacjami czasem pracy kierowców zawodowych. Ma za zadanie poprawić bezpieczeństwo na drodze. Nie ma wątpliwości, że jest potrzebny. Jednak, czy tak częste ulepszanie go ma sens? Tachograf cyfrowy, bo o nim mowa, nazywany teraz inteligentnym, od 15 czerwca ma być montowany we wszystkich nowych pojazdach o DMC powyżej 3,5 tony. To już czwarta modyfikacja cyfrowego urządzenia. Czy teraz dzięki smart tacho skończy się wreszcie era jazdy na wyłączniku?
Czytaj więcej

 

 


 

Systemy naczepowe Knorr-Bremse z bliska

F

Firma Knorr-Bremse od wielu już lat dostarcza nowatorskie rozwiązania dla branży ciężarowej. Oprócz układów dedykowanych samochodom ciężarowym producent konsekwentnie poszerza paletę podzespołów dedykowanych także naczepom jak i całym zestawom. Dobrym tego przykładem może być elektroniczny system sterowania zawieszeniem pneumatycznym iLvL (od ang. Intelligent Levelling Control System). System ten działa w pełni autonomicznie, jednak co ważne, kierowca może częściowo przejąć kontrolę nad pracą zawieszenia poprzez wybór zaprogramowanych funkcji zawieszenia. Nawet jeśli nie jest dostępne zasilanie elektryczne, kierowca może podnieść lub obniżyć przyczepę za pomocą pneumatycznych przycisków sterujących. Kolejną zaletą zawieszenia elektronicznego są rozbudowane możliwości programowania, co w przypadku zawieszeń pneumatycznych byłoby skomplikowane, kosztowne, a często wręcz niemożliwe.
Czytaj więcej

 

 


 

Już jest. Nowe Daily.

P

Podczas dwudniowej konferencji w parku przemysłowym CNH w Turynie we Włoszech IVECO zaprezentowało prasie międzynarodowej nowego Daily. Konferencja obejmowała prezentacje, interaktywne warsztaty oraz jazdę próbną. Model jest produkowany w zakładach IVECO w Suzzara we Włoszech oraz w Hiszpanii, w całości dedykowanych tej gamie pojazdów. Nowy Daily jest pierwszym autem w swojej klasie, który spełnia normy emisji Euro 6D/Temp. Jest wyposażony w nowy, układ elektrycznego wspomagania kierownicy, który precyzyjnie reaguje na sygnały wejściowe, tłumi wibracje,kompensuje znoszenie pojazdu i zaburzenia równowagi kół.
Czytaj więcej

 

 


 

Ciężarówki będą coraz bezpieczniejsze

S

Systemy bezpieczeństwa, takie jak „inteligentne dostosowanie prędkości" lub zaawansowany system hamowania awaryjnego, będą seryjnie montowane w nowych pojazdach od maja 2022 roku.To prawo toruje drogę do dalszej poprawy bezpieczeństwa w nadchodzących latach. "Zawsze koncentrowaliśmy się na bezpieczeństwie użytkowników dróg, szczególnie tych najsłabszych. Dodatkowe obowiązkowe wyposażenie samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów pomoże w ratowaniu ludzkiego życia" - powiedziała Róża Thun (PPE, PL), która kierowała pracami legislacyjnymi w Parlamencie. Nieoficjalne porozumienie z ministrami UE osiągnięto 26 marca tego roku. Nowe przepisy poprawiają wymogi w zakresie bezpieczeństwa biernego, w tym testy zderzeniowe (z przodu i z boku), a także zmodyfikowane szyby przednie w celu złagodzenia skutków obrażeń odniesionych przez pieszych i rowerzystów.
Czytaj więcej

 

 


 

Liczba napadów na przewoźników rośnie w drastycznym tempie

M

Międzynarodowe stowarzyszenie TAPA (Transported Asset Protection Association), zajmujące się bezpieczeństwem dostaw, przewiduje, że rok 2019 będzie rekordowy, jeśli chodzi o liczbę napadów na przewoźników w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie.Wnioski te oparte są głównie na rosnącej liczbie incydentów zgłaszanych do TAPA w styczniu i lutym tego roku. Z początkiem 2018 roku liczba kradzieży i napadów w branży TSL spadła (względem roku poprzedniego), jednak w drugiej połowie z powrotem zaczęła intensywnie rosnąć – i ten bardzo niebezpieczny trend utrzymuje się do dziś. Dane, które TAPA ujawniło za pierwsze dwa miesiące nowego roku, są druzgocące: w styczniu liczba napadów wzrosła o 68,7% (względem tego samego okresu rok wcześniej), a w lutym – aż o 77% (względem lutego 2018). Straty z tego tytułu w samym tylko lutym wyniosły w sumie 9,088,350 euro.
Czytaj więcej

 

 


 

wydanie kwiecień 2019 004/2019 (073)

 

w numerze:

 

Volvo FH z technologią I-See sprzyja oszczędności paliwa

V

Volvo Trucks wprowadza na rynek Volvo FH z technologią I-Save. Połączenie nowego silnika D13TC ze zmodernizowanymi funkcjami oszczędzania paliwa może obniżyć jego spalanie nawet o 7% w przewozach długodystansowych – co ważne bez uszczerbku dla właściwości jezdnych. Najważniejszym elementem nowego Volvo FH I-Save jest najnowocześniejszy silnik D13TC – najbardziej ekonomiczny z dotychczasowych silników Volvo Trucks do przewozów długodystansowych. Silnik D13TC wytwarza do 300 Nm dodatkowego momentu obrotowego, co oznacza, że do utrzymania stałej prędkości podczas jazdy autostradowej potrzeba mniejszej liczby przyspieszeń i mniej paliwa. To idealne rozwiązanie dla firm oferujących przewozy długodystansowe.
Czytaj więcej

 

 


 

Nagrody iF Gold Award dla pojazdu koncepcyjnego  MAN CitE

 

P

Producent pojazdów użytkowych MAN Truck & Bus otrzymał dwie prestiżowe nagrody iF Design Award. Nagroda „iF Design Award 2019" w kategorii Automobiles/Vehicle/Bikes" przypadła nowemu autobusowi miejskiemu MAN Lion's City, zaś pojazd koncepcyjny MAN CitE została nagrodzona „iF Gold Award" w kategorii „Professional Concept Mobility", pokonując najbardziej renomowane studia designerskie branży samochodów osobowych i motocykli. MAN CitE jest zaawansowaną pod kątem produkcji seryjnej koncepcją dostawczego pojazdu ciężarowego napędzanego wyłącznie energią elektryczną, który w przyszłości będzie stosowany między innymi do przyjaznej dla środowiska realizacji usług kurierskich i innych dostaw w aglomeracjach miejskich. Pojazd ten spotkał się z dużym zainteresowaniem zwiedzających  na ubiegłorocznych targach pojazdów użytkowych IAA w Hanowerze.
Czytaj więcej

 

 


 

Relacja z Międzynarodowych Targów TSL Ptak Expo 2019. 

K

Kolejna, trzecia już edycja Międzynarodowych Targów Transportu, Spedycji i Logistyki odbywająca się w podwarszawskim Ptak Warsaw Expo już za nami. To wydarzenie z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę wystawców jak i zwiedzających. Jednym z największych stoisk na tegorocznych targach mogły pochwalić się firma EWT Automotive, przedstawiciel Schmitz Cargobull w Polsce i autoryzowany diler Mercedes-Benz Polska. Pokazał on zwiedzającym między innymi demonstracyjną wersję Actrosa Space Truck oraz najnowszego dostawczego Sprintera, a także naczepę kurtynową Schmitz Cargobull. Swoje pojazdy użytkowe prezentował także MAN Truck&Bus Polska. Mogliśmy obejrzeć na jego stoisku flagowy ciągnik siodłowy MAN TGX, który już w tym roku doczeka się swojego następcy, a także dwie zabudowy zrealizowane na bazie dostawczej wersji TGE. 
Czytaj więcej

 

 


 

Przewoźnik a załadunek

Sz

Szereg uregulowań prawnych chroni interesy przewoźnika. Wyraźnie widać to na przykładzie odpowiedzialności związanej z opóźnieniem w wykonywanym przewozie. Zarówno przepisy krajowe jak i międzynarodowe w istotny sposób ograniczają odpowiedzialność finansową przewoźnika z tego tytułu (do wysokości podwójnego przewoźnego w przewozach krajowych – art. 83 ust. 1 Prawa przewozowego, do wysokości przewoźnego w przewozie międzynarodowym –art. 23 ust. 5 Konwencji CMR). Dodatkowo w przewozie międzynarodowym nie jest możliwe skuteczne zastrzeżenie kary umownej tytułem opóźnień w przewozie.
Czytaj więcej

 

 


 

Sfałszowane zapisy na wykresówkach

U

Umiejętnościami kreślarskimi próbował wykazać się kierowca ukraińskiej ciężarówki. Część zapisów na wykresówkach wyrysował ręcznie, aby ukryć naruszenia czasu pracy. Tarczki z tachografu szybko wzbudziły podejrzenia inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego.przejęli policjanci. Zespół pojazdów przewożący ponad 17 ton ładunku z Niemiec na Ukrainę został zatrzymany do kontroli na dolnośląskim odcinku autostrady A4. W ciężarówce był zainstalowany tachograf analogowy.
Czytaj więcej

 

 


 

Kluczowe pytania i tylko jeden dostawca tachografów z Europy 

J

Jak Bruksela rozwiąże problem w sytuacji, gdy na niespełna trzy miesiące przed datą wejścia w życie nowej ustawy tylko jeden europejski producent jest gotowy, by wprowadzić na rynek nowe urządzenie? Co z przewoźnikami spoza Wspólnoty, którzy wykonując przewozy w ramach AETR, nie będą musieli spełniać wymogów regulacji dotyczących tachografów smart? Czy warsztaty, kalibrujące te urządzenia, będą gotowe na czas, by przeprowadzić niezbędne prace i dlaczego Holandia domaga się półrocznego przesunięcia terminu wdrożenia inteligentnych systemów rejestrujących czas pracy kierowców zawodowych? O tym przeczytacie w tym materiale. 
Czytaj więcej

 

 


 

wydanie marzec 2019 003/2019 (072)

 

w numerze:

 

Elektryczne Volvo u pierwszych klientów

N

Niedawno Volvo Trucks dostarczyło klientom w Szwecji swoje pierwsze w pełni elektryczne samochody ciężarowe – śmieciarkę oraz pojazd dystrybucyjny. Odbiorcą pierwszego z nich jest przedsiębiorstwo komunalne Renova, zaś drugiego – firma logistyczna DB Schenker i jej lokalny podwykonawca TGM. Samochody ciężarowe Volvo FL Electric należą do pilotażowej partii pojazdów opracowanych we współpracy z wybranymi klientami. Ograniczona ilościowo seryjna produkcja Volvo FL Electric oraz siostrzanego modelu Volvo FE Electric, przeznaczonych na rynki europejskie, rozpocznie się w drugiej połowie 2019 r. 
Czytaj więcej

 

 


 

Scania dba o wydajność swoich silników

S

Scania przeprowadziła niedawno kilka modyfikacji swoich jednostek napędowych. Skutkują one ograniczenie zużycia paliwa, dochodzącym do 2 proc. Było to możliwe dzięki istotnym udoskonaleniom w 5-cylindrowym DC09 oraz spokrewnionym z nim 6-cylindrowym DC13. Obydwa silniki są teraz wyposażone w pompy cieczy chłodzącej o zmiennym wydatku, które przyczyniają się do niższego spalania przede wszystkim przy małym obciążeniu jednostki napędowej. Konstruktorzy Scania zwrócili również uwagę na opory wewnętrzne. Zastosowano tłoki i pierścienie zapewniające redukcję tarcia, a nowe, stalowe tłoki silnika DC09 wraz z nową powłoką cylindra gwarantują dalsze zmniejszenie tarcia. Wszystkie silniki DC09 i DC13 mają teraz wyższy stopień sprężania, zwiększyło się również maksymalne ciśnienie w cylindrach. Najmocniejszy, 500-konny silnik DC13 ma nową turbosprężarkę z łożyskami kulkowymi zamiast ślizgowych, co zwiększa szybkość jej reakcji.
Czytaj więcej

 

 


 

DAF podsumował udany rok 2018

W

W minionym 2018 roku firma DAF Trucks pobiła wszystkie rekordy. Dzięki historycznie wysokiemu udziałowi w rynku wynoszącemu 16,6% firma DAF stała się drugą największą w Europie marką w segmencie ciężkich samochodów ciężarowych (o DMC powyżej 16 t). Przy udziale w rynku wynoszącym aż 19,8% firma DAF jest również liderem europejskiego rynku w ważnym segmencie ciągników siodłowych. W 2018 roku europejski rynek pojazdów ciężarowych o DMC ponad 16 t obejmował niemal 319 000 pojazdów, podczas gdy w 2017 roku liczba ta wynosiła 306 000 jednostek.
Czytaj więcej

 

 


 

Na chłodno, czyli co nowego w ofercie Thermo King i Frigoblock

F

Firmy Thermo King i Frigoblock, należące do Ingersoll Rand – światowego lidera w dziedzinie tworzenia i utrzymywania bezpiecznych, wygodnych i energooszczędnych środowisk – przedstawiły niedawno serię ciekawych innowacji. Wszystkie wprowadzone na rynek rozwiązania to sprawdzone technologie, począwszy od agregatów hybrydowych, CryoTech, zasilanych prądem elektrycznym agregatów Frigoblock, pracujących również z silnikami zasilanymi paliwem CNG lub LNG, aż po w pełni elektryczne niezależne agregaty dla małych i dużych samochodów dostawczych będących ostatnim ogniwem łańcucha dostaw. Technologie pod nazwą „przede wszystkim rynek", obejmują także kilka ciekawych gałęzi produktowych.
Czytaj więcej

 

 


 

Kamperem Iveco 4x4 dookoła Świata

I

Ile razy myśleliście o tym, aby rzucić wszystko, spakować plecak i wyruszyć w świat? Poznajcie śmiałków, którzy zbudowali niezwykły pojazd na podwoziu IVECO Daily i właśnie realizują przygodę życia.Ta wyjątkowa 3-osobowa rodzina z Warszawy (Paweł, Magdalena i ich 5-cio letnia córka Julka), zdecydowała się spełnić marzenie o podróży w nieznane. Blisko trzy lata zajęło im przygotowanie do wyjazdu, którego jednym z kluczowych elementów był wybór pojazdu i jego zabudowa. Finalnie wyprawa odbywa się na pokładzie IVECO Daily 4x4 55S17W. Jeszcze jesienią 2018, przed planowanym wyjazdem, IVECO Poland doposażyło pojazd w komputer diagnostyczny EASY. Zostało również przeprowadzone szkolenie z zakresu obsługi komputera diagnostycznego i odczytu parametrów pracy silnika, układu oczyszczania spalin oraz weryfikacji stanu technicznego.
Czytaj więcej

 

 


 

Światowa premiera modelu serii T – Multivana 6.1 

M

Marka Volkswagen Samochody Użytkowe sprzedała na świecie już blisko dwanaście milionów sztuk sześciu generacji modelu serii T, oznaczonych od T1 do T6. Najnowsza wersja – T6.1 – jest najbardziej cyfrową z dotychczasowych i wyposażoną w szereg najnowocześniejszych systemów asystujących oraz w urządzenia i systemy multimedialne najnowszej generacji z cyfrowymi wskaźnikami i 9,2-calowym ekranem dotykowym. Z zewnątrz zmieniła się konstrukcja przedniej części nadwozia, wewnątrz – tablica rozdzielcza i seryjne wyposażenie, którego teraz jest jeszcze więcej niż w poprzednim modelu. Gama najnowszych silników TDI obejmuje jednostki napędowe o mocy od 90 do 199 KM. Nowością w ofercie jest wersja elektryczna, która – w zależności od pojemności akumulatora – umożliwia zasięg do ponad 400 km. Model T6.1 będzie oferowany od jesieni tego roku.
Czytaj więcej

 

 


 

wydanie luty 2019 002/2019 (071)

 

w numerze:

 


Jak się to robi w Polsce?

W

W styczniu br. miała miejsce w Warszawie konferencja prasowa na której MAN Truck & Bus Polska podsumował rok 2018. Producent dostarczył w nim rekordową ilość 5862 ciężarówek, co dało mu udział w rynku na poziomie 19,9%. Sukces tym większy, że dynamika z jaką MAN zdobywał klientów była ponad trzykrotnie wyższa niż dynamika całego rynku  (26% do 8%), natomiast sama sprzedaż wzrosła aż o 24% w stosunku do roku 2017. Tym samym MAN jest drugą pod względem popularności marką w Polsce, a polski rynek zaraz po Niemcach i Francji najlepszym rynkiem zbytu dla koncernu. 
Czytaj więcej

 

 


 

Kto sprzedał najwięcej w minionym roku?

W

W ciągu całego 2018 r. rynek nowych samochodów ciężarowych zwiększył się o 8,0% w skali roku i sprzyjała mu nie tylko ogólnie dobra koniunktura w gospodarce, ale też dobre wyniki w transporcie i gospodarce magazynowej. Według informacji GUS przewieziono do listopada 2018r. zarobkowym transportem samochodowym 265,6 mln ton ładunków tj. 17,7% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej (ostatnie dane). Po listopadzie (ub.r.) tempo wzrostu przewozów przekroczyło osiągnięte przeciętnie w całym 2017 r. (kiedy przewieziono 245,3 mln t ładunków , tj. o 11,9% więcej niż w 2016r.). Potencjał przewozowy do końca listopada 2018r. zwiększył się o 15,6% podczas, gdy w całym 2017 r. o 11,9%.
Czytaj więcej

 

 


 

DAKAR równa się KAMAZ

T

Tegoroczna edycja rajdu Dakar już za nami. Choć była prawie o połowę krótsza niż zwykle i rozgrywana tylko na terytorium jednego państwa (Peru) to przyniosła szereg emocjonujących momentów, także i tych dotyczących rywalizacji pojazdów ciężarowych. Faworytem już od pierwszego odcinka zmagań był Team Kamaz Master. Ekipa wielokrotnie sięgała już po tytuł mistrza imprezy i broniła trofeum sprzed roku. Jej liderem był Eduard Nikolaev jadący Kamazem o numerze bocznym 500, wygrywający w Dakarze już czterokrotnie. Pierwszy raz w roku 2010 potem 2013, 2017 i wreszcie 2018. Miał on stoczyć zacięty bój zarówno ze swoimi zespołowymi kolegami, ale także z powracającą na trasy Dakaru bardzo utytułowaną ekipą PETRONAS TEAM DE ROOY IVECO numer boczny 503. W jej składzie jechał oczywiście polski mechanik Dariusz Rodewald. 
.
Czytaj więcej

 

 


 

Najnowsze Renault Trucks T

R

Renault Trucks wprowadziło właśnie na rynek model T 2019. Pojazd został wyposażony w nowy napęd Euro 6 Faza D. Jak zapewnia producent wersja T 2019 zapewnia niższe zużycie paliwa o 3% w stosunku do poprzedniej generacji. Model T 2019 to także nowe wyposażenie i jeszcze więcej komfortu kierowcy w kabinie. Samochód posiada system Optivision nowej generacji. Ten inteligentny tempomat wykorzystujący informacje o topografii terenu w celu optymalizacji strategii zmiany biegów, przechowuje dane bezpośrednio w pojeździe. Oznacza to, że system będzie funkcjonował nawet jeśli chwilowo połączenie z GPS zostanie  utracone, np. w tunelu. 
Czytaj więcej

 

 


 

Volkswagen oraz Ford razem!

V

Volkswagen AG i Ford Motor Company poinformowały o pierwszych oficjalnych uzgodnieniach będących elementem szerokiego porozumienia o współpracy. Jego celem jest zwiększenie konkurencyjności obydwu przedsiębiorstw i stworzenie jeszcze atrakcyjniejszej oferty dla klientów w czasach gwałtownych przemian w przemyśle samochodowym. Przedsiębiorstwa liczą, że dzięki współpracy w zakresie produkcji aut dostawczych i pick-upów będą uzyskiwać od 2023 roku wyższe roczne wyniki operacyjne liczone przed opodatkowaniem. 
Czytaj więcej

 

 


 

Chlapacze czyli zło konieczne.

O

Osłony przeciwbłotne, popularnie zwane chlapaczami to przydatny element wyposażenia pojazdu, zwłaszcza  w okresie jesienno-zimowym. Obowiązek jego stosowania w niektórych pojazdach reguluje skomplikowany przepis, jednak to zdrowy rozsądek, a nie przymus prawny powinien skłonić do zamontowania fartuchów. W okresie zimowym opady deszczu i śniegu są na porządku dziennym (i nocnym), a drogi posypywane są solą i piaskiem. Spod kół pojazdów wydostają się brudna woda, błoto, sól, piasek i kamienie, czasem dość duże. Ta mieszanka ma niszczący wpływ na podwozia i nadwozia.
Czytaj więcej

 

 


 

wydanie styczeń 2019 001/2019 (070)

 

 


Elektryczny MAN TGM w zakładach Porsche

J

Już niebawem, jak informuje MAN Truck & Bus, realizację dostaw do zakładu produkcyjnego Porsche w Stuttgarcie przejmuje testowy MAN TGM 18.360 E 4x2 LL z napędem elektrycznym. Ten wolny od emisji spalin i niemal bezgłośny pojazd o DMC 32 ton, uzupełni  flotę pojazdów stosowanych w logistyce procesów produkcji w Stuttgarcie. Umieszczona w symbolu liczba 360 oznacza liczbę koni mechanicznych eTrucka z silnikiem o mocy 265 kW. Do gromadzenia energii zastosowano baterie litowo-jonowe o pojemności 149 kWh. Dzięki temu pojazd ma zasięg 130 km. Przekazując e-ciężarówkę firmie Porsche, MAN robi kolejny duży krok w kierunku realizacji swojej strategii elektromobilności, zgodnie z którą od 2019 przewidziana jest produkcja krótkiej serii MAN eTGM.
Czytaj więcej

 

 


 

Kolejna porcja modyfikacji w ciężarówkach Volvo 

V

Volvo Trucks wkrasza w nowy rok z kilkoma modernizacjami, które objęły silniki wysokoprężne D11 i D13, przeznaczone do pojazdów Volvo FH, FM i FMX. Spełniają one teraz nową normę emisji spalin Euro 6 Step D i zawierają w sobie szereg udoskonaleń, pozwalające na redukcję zużycia paliwa. Tym razem wprowadzenie kilku drobnych zmian przełożyło się na znaczne oszczędności  bez kompromisu pod względem wydajności i osiągów - tak zapewnia producent. Nowa norma Euro 6 Step D koncentruje się na zagwarantowaniu zgodności z wymaganiami w zakresie emisji spalin w trakcie regularnego użytkowania pojazdów. Volvo Trucks spełniło tę bardziej rygorystyczną normę m.in. poprzez zastosowanie nowego oprogramowania oraz nowych powłok w układzie oczyszczana spalin, ale nie tylko. 
Czytaj więcej

 

 


 

Polski wojownik we French Truck Racing Championship - Grzegorz Ostaszewski

M

Ma 26 lat i ciężarówkami interesuje się od dziecka, a to dzięki rodzicom, którzy prowadzą firmę transportową. Dodatkowo ojciec, który sam jest kierowcą rajdowym, wpoił mu pasję do sportów motorowych. Grzegorz Ostaszewski, bo o nim mowa, kontynuując rodzinną tradycję sportową, już drugi rok ściga się we francuskiej serii wyścigów ciężarówek French Truck Racing Championship. Polak rywalizuje wyścigowym 5,5-tonowym Renault Premium Racing, którego sercem jest podrasowany 13-litrowy silnik Renault DXi13 Racing, o mocy podniesionej do 1200-1300 KM, przy momencie obrotowym 5500 Nm. Pojazd rozpędza się do 100 km/h w 6 sekund, a po 11 sekundach od startu, osiąga ograniczone regulaminem 160 km/h. Ten wyczynowy model do ciężarówki różni się znacznie od pojazdów drogowych. „Różnice są przede wszystkim w zawieszeniu, które w cywilnym pojeździe jest pneumatyczne, w wyścigowym natomiast znajdziemy tylko resory i amortyzator."
Czytaj więcej

 

 


 

Przyjazna kabina L w pojazdach Scania

P

Po ostatniej premierze kabiny L, obecnie pełna gama kabin Scania składa się z 24 typów. Od dziennej P14 do przestronnej S, przeznaczonej do pojazdów długodystansowych. Niezwykle bogata gama kabin szwedzkiego producenta  pozwala na oferowanie skrojonych na miarę rozwiązań, odpowiadających potrzebom każdego, niezależnie od prowadzonej przez niego działalności. Kabina L jest ceniona przez klientów dzięki ładnemu wyglądowi i fotelach znajdujących się bliżej poziomu jezdni. Kierowcy zyskują na lepszej ergonomii, a ponadto są usytuowani na podobnym poziomie, co inni uczestnicy ruchu. To pozwala na łatwe nawiązanie kontaktu wzrokowego. Dodatkowo w ramach konstrukcji opartych na tej kabinie producent może oferować nie tylko śmieciarki, ale także wywrotki, czy pojazdy do przewozu ładunków gabarytowych.
Czytaj więcej

 

 


 

RIO czyli inteligentne rozwiązania logistyczne

N

Na ostatnich targach IAA w Hanowerze marka RIO pokazała wiele udoskonaleń swojej platformy elektronicznej, która miał swoją premierę dwa lata temu. Jedną z nowości .jest np. usługa RIO TMS Plug. Produkt ten łączy zewnętrzne systemy zarządzania transportem (TMS) z RIO Connectivity Environment – w ten sposób RIO TMS Plug zbiera informacje o trasach i umożliwia połączenie z kierowcą w czasie rzeczywistym. Dzięki inteligentnemu tworzeniu sieci danych możliwe są cenne analizy i wgląd w codzienną działalność klientów RIO. Na targach pokazano także pierwszą wersję Pocketfleet. Aplikacja ta udostępnia najważniejsze funkcje RIO do użytku mobilnego. Dyspozytorzy i menedżerowie flot mogą z niej korzystać, aby w każdej chwili odpowiadać na pytania dotyczące statusu zlecenia i zarządzać nieprawidłowościami na wczesnym etapie ich wystąpienia. 
Czytaj więcej

 

 


 

Tegoroczny DAKAR prawie o połowę krótszy. Ale czy łatwiejszy?  

J

Jak mówi wielu obserwatorów Rajd DAKAR powoli traci swoje znaczenie jako mordercza przeprawa wymagająca dużej wytrzymałości i hartu ducha, a powoli staje się imprezą sprinterską. W tym roku jedenasta edycja Rajdu w Ameryce Południowej i czterdziesta pierwsza w ogóle, odbędzie się na terenie jednego państwa - Peru. Organizatorzy pozycjonują ją zatem jako w 100% peruwiańskie przedsięwzięcie, w którym odcinki pustynne – wydmowe będą stanowić około 70% całości trasy przewidywanej do przebycia. Rozpoczęcie rajdu odbędzie się w dniu 6 stycznia w mieście Lima. Następnie rozegranych powinno być 10 etapów, z przerwą na odpoczynek w Ariekipa w dniu 12 stycznia. Całkowita długość trasy wynosi 5000 kilometrów, z czego 3000 km stanowią odcinki specjalne. Zakończenie zaplanowano na dzień 17 stycznia, ponownie w stolicy Peru – Limie.
Czytaj więcej

 


 

Wydania z 2018 roku.

 


 

wydanie grudzień 2018 012/2018 (069)

 

w numerze:


VI edycja targów TransLogistica Poland - relacja

V

VI edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w Warszawie – największego spotkania branży TSL w tej części Europy – odbyła się pod znakiem rekordów. W targach udział wzięło aż 242 wystawców oraz 7 030 uczestników z 58 państw z czego aż 24% stanowili tzw. „załadowcy" (właściciele ładunków) z przedsiębiorstw produkcyjnych, dystrybucyjnych i handlowych. Liczba wystawców i odwiedzających targi wzrosła odpowiednio o 27% i 16% w stosunku do ubiegłorocznej edycji, co jest najlepszym dowodem na dynamiczny rozwój wydarzenia.
Czytaj więcej

 

 


 

Testujemy Mercedesa Klasy X

J

Jak połączyć prestiż i walory użytkowe? To coś na kształt pogodzenia ognia i wody. Z reguły ten kto szuka dobrego pojazdu użytkowego, nie zwraca uwagi na efektowne detale. Z drugiej zaś strony, bardzo często ciekawy i atrakcyjny design odbija się z reguły niekorzystnie na funkcjonalności i walorach użytkowych samochodu. Tak było jednak do czasu. Kategorią pojazdów, która najlepiej chyba nadaje się do połączenia ciężarówki z osobówką są pick-upy. Już od dłuższego czasu widzimy, że ta grupa samochodów coraz częściej porusza emocje pasjonatów motoryzacji swoją stylistyką i  wyposażeniem, a do tego oferuje dobre właściwości terenowe, a także funkcjonalność mini ciężarówki. Było więc tylko kwestią czasu kiedy to do stawki producentów, posiadających w swojej ofercie pick-upy, dołączą także producenci pojazdów premium. I stało się. 

 

 


 

Energetyczny Crafter 

P

Podczas tegorocznych targów Fleet Market w Warszawie Volkswagen Samochody Użytkowe zaprezentował nowego e-Craftera – bezemisyjny samochód z napędem elektrycznym, przeznaczony do przewozu ładunków o masie do 1,72 tony. VW e-Crafter wyposażony w silnik elektryczny o mocy 100 kW (136 KM) jest pierwszym elektrycznym samochodem użytkowym marki, który wzbogaca rodzinę Craftera. Volkswagen Samochody Użytkowe będzie konsekwentnie uzupełniał ofertę o kolejne modele częściowo lub całkowicie elektryczne.  
Czytaj więcej

 

 


 

Bum na rynku części zamiennych

P

Producenci i dystrybutorzy części motoryzacyjnych spodziewają się wzrostu przychodów w 2019 roku, a większość uważa, że elektromobilność najbardziej zmieni branżę  - o tych i innych istotnych tematach dla sektora motoryzacyjnego rozmawiali uczestnicy XIII Kongresu Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego, największego wydarzenia branży w Polsce. 89 proc. dystrybutorów oraz 84 proc. producentów oczekuje wzrostu swoich przychodów w przyszłym roku. Co warto podkreślić, to iż połowa z tych dystrybutorów planuje wzrosty większe niż 10 proc.
czytaj więcej

 

 


 

Samochody razem ze stacją tankowania

I

IVECO Poland przekazało zamówione przez firmę Don Trucking 20 sztuk ciągników siodłowych Stralis Natural Power o mocy 460 KM wyposażone w najnowocześniejszy układ napędowy wykorzystujący jako paliwo skroplony gaz ziemny (Liquid Natural Gas – LNG). Uroczyste przekazanie odbyło się w dniu 06 października 2018 roku w siedzibie dealera IVECO GIBAS SERVICE CENTER w Pile. W ramach umowy pakietowej z IVECO Poland, zostanie także wybudowana stacja tankowania gazu LNG w siedzibie firmy Don Trucking w Bydgoszczy. Stacja tankowania zostanie użyczona odbiorcy na okres 5-ciu lat .
czytaj więcej

 

 


 

Goodyear OMNITRAC - premiera

G

Goodyear wprowadza zupełnie nową linię opon ciężarowych do zastosowań mieszanych, oferującą wysoką odporność na uszkodzenia i dłuższy okres eksploatacji w porównaniu do poprzednich produktów tego typu w ofercie koncernu. Dodatkową zaletą ogumienia jest także podwójna gwarancja – na uszkodzenia w następstwie wypadku oraz bieżnikowanie. Nową linię opon OMNITRAC wyposażono w technologię DuraShield, która zapewnia dużą wytrzymałość, lepsze osiągi i podatność na bieżnikowanie.
czytaj więcej

 

 


 

wydanie listopad 2018 011/2018 (068)

 

w numerze:


Cel: zmniejszenie zużycia paliwa o 13%

F

Firma Renault Trucks konsekwentnie kontynuuje badania nad poprawą efektywności energetycznej samochodów ciężarowych z silnikiem diesla. Celem projektu jest między innymi znaczna poprawa aerodynamiki całego zestawu, poprzez wprowadzenie naczepy o zmiennej geometrii. Opracowana przez FRUEHAUF we współpracy ze Styl'Monde, "adaptacyjna" naczepa ma za zadanie automatycznie przybrać optymalny kształt poprzez wykorzystanie pustej przestrzeni ładunkowej, dzięki wbudowanemu systemowi sterowania i kontroli oraz czujnikom.
Czytaj więcej

 

 


 

Walka o klient trwa na dobre

O

Od początku 2018 r. zarejestrowano 22 056 samochodów ciężarowych pow. 3,5 t i skumulowany wzrost wyniósł 11,7% w skali roku. W  całej grupie znalazło się 16 517 ciągników, a ich liczebność wzmocniła się w porównaniu do analogicznego okresu ub.r. aż o 1 331 szt. (+8,8%). Najwięcej ciągników od początku roku wydał DAF (4 310; +28%). Za nim jest MAN (3 185; +34%), a dalej SCANIA (2 999; +5%). W tym samym czasie przybyło 5 539 kompletnych lub skompletowanych podwozi (+21,6%; +983 szt.). Wśród nich przoduje MAN (1220; +43%), który przed rokiem był trzeci.
Czytaj więcej

 

 


 

O jeden wypadek za dużo

B

Bezpieczeństwo ruchu samochodów ciężarowych jest aktualnie tematem gorącej debaty politycznej. Jedni żądają zaostrzenia przepisów, inni zakazów wyłączania systemów asystujących. Także media w ubiegłych miesiącach intensywnej informowały o ciężkich wypadkach na końcach zatorów drogowych oraz kolizjach samochodów ciężarowych z rowerzystami lub pieszymi. Dla Mercedes-Benz Trucks każdy z tych wypadków to o jeden wypadek za dużo. Dlatego działy badań nad wypadkami i rozwoju nieustannie pracują nad systemami zapobiegania wypadkom i ich systematycznym udoskonalaniem.  
Czytaj więcej

 

 


 

Kompaktowe łożysko naprawcze FAG RIU

Z

Zestaw FAG RIU to wstępnie zmontowane i wypełnione smarem komponenty łożysk piasty dla samochodów użytkowych, które umożliwiają przebieg do jednego miliona kilometrów. Wstępnie zmontowane i wypełnione wysokiej jakości smarem FAG RIU dostarczane jest razem z narzędziem specjalnym, które zarówno skraca czas naprawy, jak i ogranicza jej koszt. 
Czytaj więcej

 

 


 

IVECO triumfuje

P

Po ostatnim zwycięstwie na torze „De La Sarthe” w Le Mans (Francja) IVECO może już uważać się za zwycięzcę Wyścigowych Mistrzostw Europy Samochodów Ciężarowych FIA 2018. Marka zdominowała cały sezon, wygrywając w sumie 14 wyścigów. Triumf firma IVECO zawdzięcza zespołowi Die Bullen von IVECO Magirus oraz wyczynom Jochena Hahna, który w klasyfikacji kierowców również zajął pierwsze miejsce. 
Czytaj więcej

 

 


 

DAF aternatywnie

F

Firma DAF pokazała pełną gamę innowacyjnych samochodów na Wystawie Pojazdów Użytkowych IAA w Hanowerze. Producent pochwalił się pojazdami serii CF Electric i LF Electric – auta do ciężkiego i średnio ciężkiego miejskiego transportu dystrybucyjnego. Przedstawił również swój pojazd hybrydowy CF Hybrid z silnikiem PACCAR MX-11, który w obszarach miejskich wydziela zero emisji. 
Czytaj więcej

 

 


 

wydanie październik 2018 010/2018 (067)

 

w numerze:


Już jest! Nowy Actros

W

Wrzesień tego roku, to miesiąc premiery nowego Actrosa. Na pierwszy rzut oka niby nic spektakularnego się nie stało, a jednak. Pojazd bezsprzecznie zaskakuje swoimi innowacjami. To co zaskakuje, to brak konwencjonalnych lusterek wstecznych. Kamery MirrorCam zastępujące lusterka zewnętrzne były dotąd znane z reguły z pojazdów koncepcyjnych. Od teraz Mercedes-Benz Trucks w pełni korzysta z zalet tego rozwiązania. 
Czytaj więcej

 

 


 

Ford F-MAX Międzynarodową Ciężarówką Roku 2019 

L

Laureatem prestiżowej nagrody International Trucks of the Year 2019 został Ford F-MAX. Tytuł wręczał na targach IAA w Hanowerze Gianenrico Griffini, prezes jury International Trucks of the Year na ręce Haydara Yenigüna, dyrektora generalnego Ford Otosan. Po przeprowadzeniu testów drogowych w różnych warunkach i ocenach statycznych, samochód zdobył największą liczbę punktów, wyprzedzając swoich konkurentów. 
Czytaj więcej

 

 


 

Elektryczny ciągnik bez kierowcy

V

Volvo Trucks przedstawia nowy rodzaj rozwiązania transportowego, opartego na autonomicznych samochodach ciężarowych z napędem elektrycznym, dzięki którym transport może stać się bardziej efektywny, bezpieczniejszy i bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego. Celem jest możliwość oferowania firmom, potrzebującym ciągłego transportu między stałymi punktami, rozwiązania, które stanowiłoby dopełnienie aktualnej oferty. Jak widać kierowca staje się zbyteczny.  
Czytaj więcej

 

 


 

Rośnie liczba upadłości w branży transportowej

J

Jak wyliczają eksperci Euler Hermes, aż o 29 proc. wzrasta liczba upadłości firm sektora transportowego w 2018 roku w stosunku do roku ubiegłego. Tymczasem już dwie duże europejskie firmy transportowe nawołują do podniesienia cen usług średnio o 6 proc. Ma to być odpowiedź na rosnące koszty paliw, korki, zatory płatnicze oraz problemy ze znalezieniem chętnych do pracy. Branża transportowa w Polsce przeżywa poważny kryzys, jak wynika z danych dostępnych w Monitorach Gospodarczych i Sądowych.
Czytaj więcej

 

 


 

Scania w Hanowerze

O

Odwiedzający targi IAA w Hanowerze mogli zobaczyć siedem pojazdów ciężarowych Scania na ekspozycji w hali oraz trzy na terenie zewnętrznym. Dodatkowo zaprezentowane zostały autobusy Scania, a wśród nich jeden z napędem LNG. Wszystkie pojazdy były wyposażone w układy napędowe przystosowane do zasilania paliwami ze źródeł odnawialnych oraz inne rozwiązania sprzyjające ochronie środowiska.
Czytaj więcej

 

 


 

Zabudowy Craftera

W

W Hanowerze producenci zabudów i nadwozi pokazali konstrukcje opracowane na bazie modeli marki Volkswagen Samochody Użytkowe, zaś sama marka pokazał po raz pierwszy, stały układ napędowy na cztery koła skonstruowany we współpracy z firmą Oberaigner. Zamontowano go w Crafterze 50. Układ ten został przeznaczony do aut o masie 5,0 ton. Jego zaletą jest to, że w pojeździe bez przeszkód mogą działać fabryczne systemy asystujące. 
Czytaj więcej

 

 


 

wydanie wrzesień 2018 09/2018 (066)

 

w numerze:


Kolosy z z alternatywnymi układami napędowymi

F

Firma PACCAR prowadzi właśnie w Ameryce Północnej i w Europie testy drogower pojazdów o napędzie elektrycznym, na ogniwa paliwowe i hybrydowe. DAF na przykład opracował ciężarówkę o napędzie elektrycznym DAF CF Electric w kategorii do 40 ton do zastosowań w dystrybucji na obszarach miejskich. Ten całkowicie elektryczny pojazd ma silnik elektryczny o mocy 285 KM zasilany akumulatorami litowo-jonowymi o mocy 170 kWh. 
Czytaj więcej

 

 


 

Relacja ze Zlotu Master Truck cz.2

J

Jak co roku Zlot Ciężarowych Pojazdów Tuningowych Master Truck, którego kolejna edycja miała miejsce w lipcu tego roku, był okazją nie tylko do podziwiania okazałych ciągników siodłowych, ale także do zapoznania się z najnowszymi propozycjami sprzedażowymi firm z różnych segmentów rynku transportu kołowego. W materiale przedstawiamy oferty wybranych producentów z branży. 
Czytaj więcej

 

 


 

40-lecie IVECO Daily

M

Mija właśnie 40 lat odkąd IVECO Daily wyjechał na europejskie drogi. Od rynkowej premiery w 1978 roku w samochodzie wprowadzano liczne przełomowe rozwiązania: od konstrukcji opartej na podwoziu samochodu ciężarowego z tylnym napędem i niezależnym przednim zawieszeniem do pionierskiej w skali światowej technologii common rail w 1999 roku, czy elektronicznego programu stabilizacji (ESP) poprawiającego właściwości jezdne na zakrętach i w czasie hamowania.
Czytaj więcej

 

 


 

Użyteczny luksus 

N

Nowy flagowy model Mercedesa X 350 d 4MATIC rozwija 190 kW (258 KM) przy maksymalnym momencie obrotowym 550 Nm.  Pickup przyspiesza od 0 do 100 km w 7,9 sekundy. Stały napęd na wszystkie koła zapewnia wysoki poziom stabilności jazdy i dynamikę zarówno na drodze, jak i poza nią – nawet na mokrym i zimowym asfalcie. Wybór trybu reakcji silnika i skrzyni biegów, od komfortowego po sportowy, jest na wyciągnięcie ręki. Dzięki temu model X 350 d 4MATIC stanowi idealne połączenie sportowego charakteru i praktyczności.
Czytaj więcej

 

 


 

Feber 2018

F

Firma Feber od kilku lat konsekwentnie wdrażana strategię ciągłego ulepszania swoich produktów. Wprowadza nowe rozwiązania techniczne, jak i nowe, lepsze podzespoły i komponenty. Rok 2018 to w większości ekologiczne rozwiązania mające na celu ułatwienie rozładunku przewożonych towarów, jak i usprawnienie czynności obsługowych. My przyjrzeliśmy się bliżej kilu ciekawym rozwiązaniom z oferty sieradzkiego producenta. Oto one.
Czytaj więcej

 

 


 

e-Crafter już na rynku

V

Volkswagen Samochody Użytkowe zaprezentował w Hamburgu nowego e-Craftera1 – bezemisyjny samochód z napędem elektrycznym, przeznaczony do przewozu ładunków o masie do 1,72 tony. e-Crafter osiągający moc 100 kW (136 KM) będzie pierwszym dużym elektrycznym samochodem użytkowym marki. W ofercie auto pojawi się we wrześniu, a jego debiut oznacza początek ofensywy w dziedzinie samochodów elektrycznych. Marka Volkswagen Samochody Użytkowe będzie uzupełniała swoją ofertę o kolejne modele częściowo lub całkowicie elektryczne. 
Czytaj więcej

 

 


 

wydanie sierpień 2018 08/2018 (065)

 

w numerze:


Nowa limitowana seria Renault Trucks

R

Renault Trucks i Renault Sport Racing połączyły swoją specjalistyczną wiedzę, by stworzyć limitowaną serię pojazdów dalekobieżnych T High Renault Sport Racing. Seria specjalna, w odcieniu żółtym Sirius, legendarnym kolorze bolidów F1 Renault Sport Racing będzie dostępna tylko w 99 egzemplarzach. Każdy z pojazdów serii limitowanej otrzyma czarną tabliczkę z numerem identyfikacyjnym.
Czytaj więcej

 

 


 

Co kryje w sobie nowy Stralis NP?

R

Rodzina Stralis NP to ciągniki siodłowe i podwozia ciężarowe skonstruowane jako pojazdy zasilane wyłącznie gazem ziemnym. Są zaprojektowane do eksploatacji szosowej głównie w ruchu długodystansowym oraz w lekkim terenie. Dysponując mocą 460 KM i zasięgiem do 1600 km, oferują one  bardzo dobre osiągi w transporcie dalekobieżnym, najniższe zużycie paliwa w historii modelu oraz najdłuższe okresy międzyprzeglądowe.
Czytaj więcej

 

 


 

Relacja ze zlotu Master Truck 2018. Kto wygrał?

K

Kolejna, czternasta już edycja zlotu Master Truck już za nami. Łącznie w głównej kategorii „Najładniejsza ciężarówka zlotu” tak jak w latach poprzednich, wyróżniono 30 samochodów, a dodatkowo przyznano oddzielne nagrody w ramach. najpopularniejszych marek ciągników siodłowych oferowanych na rynku. Drugie miejsce należało do DAFa,  zdobył je zestaw ALIEN, firmy TOM TECH. Pierwszą trójkę zamknęła, wykonana z dużym rozmachem Scania Legend firmy HEIDE-LOGISTIC. A kto był najlepszy?
Czytaj więcej

 

 


 

Kto sprzedał najwięcej w pierwszym półroczu?

R

Rozwojowi rynku w grupie samochodów ciężarowych w tym roku sprzyja nie tylko ogólnie dobra koniunktura w gospodarce, ale też dobre wyniki w transporcie. Według informacji GUS przewieziono w pięciu pierwszych miesiącach br. zarobkowym transportem samochodowym 112,3 mln ton ładunków tj. 17,3% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem . Od początku roku zarejestrowano 15 079 samochodów ciężarowych pow. 3,5t i skumulowany wzrost wyniósł 13,7% w skali roku. W całej grupie znalazło się 11 405 ciągników, a ich liczebność wzmocniła się w porównaniu do analogicznego okresu ub.r. o 1035 szt. (+10,0%). Najwięcej ciągników od początku roku wydał ...
Czytaj więcej

 

 


 

Elektryczne Mercedesy

D

Dzięki najnowszemu pojazdowi o napędzie elektrycznym czyli eVito, który pojawi się na rynku jesienią tego roku, Mercedes-Benz Vans udowadnia, że napędy elektryczne są konkurencyjne i w zależności od zastosowania, tańsze w utrzymaniu pod względem kosztów w stosunku do klasycznych silników spalinowych. W praktyce napęd elektryczny lub klasyczny silnik spalinowy mają być wybierane w zależności od tego, który z nich oferuje optymalne warunki wstępne dla określonego zastosowania. 
Czytaj więcej

 

 


 

Jak prawidłowo zamocować ładunek?

P

Podczas jazdy ładunek dąży do przemieszczania się i błędne jest założenie, że jego duża masa wystarczy do utrzymania go w miejscu. Zabezpieczenie ładunku jest konieczne i wcale nie takie proste. Potrzebna jest wiedza teoretyczna i praktyczna. Podstawą jest zwiększenie tarcia i umiejętne zamocowanie pasów. Gdyby przyjąć hipotetyczne założenie, że pojazd przemieszcza ze stałą prędkością po linii prostej, wtedy transportowany ładunek nie działa z żadną siłą na swoje otoczenie, nie licząc ciążenia wywołanego przez grawitację. Ale to tylko teoria.
Czytaj więcej