e-Route

SprzęgłoW NAJNOWSZYM NUMERZE online


Wielton Wielton z nowymi rozwiązaniami


Specyficzne wymagania związane z rodzajem transportowanych materiałów, intensywnością czy warunkami użytkowania wymagają odpowiednio przygotowanych naczep do zadań specjalnych – wytrzymałych, bezpiecznych i dostosowanych do warunków w jakich będą wykorzystywane. Wielton wsłuchuje się w potrzeby klientów i od lat oddaje w ich ręce rozwiązania szyte na miarę. W bieżącym roku firma wprowadza szereg ulepszeń do cenionej oferty wywrotek, a na szczególną uwagę zasługuje zastosowanie w wywrotkach samowyładowczych wkładki QuickSilver®.


czytaj więcej str. 08


Paliwa Co słychać na rynku pojazdów ciężarowych?


W lipcu 2022 r. zarejestrowano 2 637 pojazdów użytkowych pow. 3,5t, o 6,5% mniej niż przed rokiem. Samochody ciężarowe zakończyły miesiąc na minusie (-4,2%) po wzrostach w czerwcu +11,1% i w maju +2,7% i trzech wcześniejszych miesiącach spadków: w kwietniu (-15,8%), w marcu (-17,5%) i w lutym (-16,5%). Wcześniej od listopada 2020 r do stycznia 2021 utrzymywały się na plusie. Nowych samochodów ciężarowych o DMC >3,5t przybyło w lipcu 2 557 szt.


czytaj więcej str. 16


 

dominacja marki Scania Zlot Master Truck to także biznes


Tak, tak, to już osiemnasty raz sympatycy motoryzacji ciężarowej spotkali się w lipcu na zlocie Master Truck, który odbywa się cyklicznie w Nowej Wsi pod Opolem. Także i w tym roku, w dniach 15-17 lipca na lotnisko lokalnego aeroklubu przyjechało ponad tysiąc tuningowanych ciężarówek, walcząc o tytuł tej najładniejszej. Wydarzenie przyciąga także dziesiątki tysięcy gości, w większości pasjonatów motoryzacji. Nic więc dziwnego, że impreza jest wykorzystywana równocześnie przez wiele firmy z branży na prezentację swoich najnowszych ofert handlowych.


czytaj więcej str. 20 

ITD Odstępstwa od czasu pracy kierowców


W okresie od 12 sierpnia 2022 r. do 30 września 2022 r. obowiązują tymczasowe odstępstwa od stosowania przepisów dotyczących czasu prowadzenia pojazdu. Decyzja o ich wprowadzeniu została podjęta w związku z nadzwyczajną sytuacją spowodowaną wojną na Ukrainie, pakietem sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji i Białorusi oraz koniecznością zachowania płynności dostaw towarów. Aby było możliwe wprowadzenie odstępstw od norm czasu prowadzenia pojazdów i okresów odpoczynku, określonych w rozporządzeniu (WE) nr 561/2006, konieczne było uzyskanie akceptacji ze strony Komisji Europejskiej na liberalizację przepisów związanych z czasem pracy kierowców.


czytaj więcej str. 28 

Renault Trucks Co może Inspekcji Transportu Drogowego?


W 2022 roku wiele się zmieniło w przeprowadzaniu kontroli drogowych zarówno w prawie krajowym, jak i międzynarodowym. Pakiet mobilności wpłynął na funkcjonowanie Inspekcji Transportu Drogowego, co dało możliwość nakładania bardziej dotkliwych kar na kierowców i przewoźników. W niektórych sytuacjach służby kontrolne mogą wyłączyć kierowcę z wykonywania zawodu nawet na kilka miesięcy za manipulacje przy tachografach. Co jeszcze może kontrolować Inspekcja Transportu Drogowego, a w którym miejscu kończy się zakres jej uprawnień? W jaki sposób nowe przepisy wpływają na polską branżę TSL i co trzeba zrobić, żeby uniknąć wysokich kar?


czytaj więcej str. 44


 


 

MAN Truck & Bus 100 000 systemów baterii rocznie


MAN Truck & Bus od początku 2025 r. będzie produkować w Norymberdze długie serie baterii wysokowoltowych do pojazdów ciężarowych i autobusów. W tym celu w najbliższych pięciu latach firma zainwestuje ponad 100 milionów euro w posiadający najdłuższą tradycję zakład produkujący silniki spalinowe w Norymberdze. Roczne zdolności produkcyjne zakładu mają wzrosnąć do ponad 100 000 baterii. Dzięki inwestycji w budowę linii produkcyjnej baterii uda się w przyszłości zapewnić 350 miejsc pracy.


czytaj więcej str. 05


Paliwa Ceny paliw spadają coraz wolniej


Od początku wakacji najbardziej spadły ceny benzyny 95 , bo o 61 groszy na litrze, podczas gdy ceny pozostałych paliw na stacjach spadły odpowiednio: bezołowiowej 98 o 0,49 zł/l, oleju napędowego o 0,36 zł/l i autogazu o 0,20 zł/l. Mimo, że obecne ceny oddaliły się od ostatnich rekordów blisko 8 zł za litr Pb95 i diesla, to w dalszym ciągu pozostają wyraźnie wyższe niż przed rokiem. Oznacza to wyższe rachunki za tankowanie w zależności od kupowanego paliwa od 22 % (LPG) do 39 % (diesel). Dla benzyny 95 to wzrost w ujęciu r/r o 28%, a dla Pb98 o 36 %.


czytaj więcej str. 32


 

dominacja marki Scania Kolorowy zawrót głowy


Wyniki tegorocznej rywalizacji na najładniejszą ciężarówkę Zlotu Master Truck, tak jak w roku ubiegłym można określić krótko – ciągła dominacja marki Scania. O ile w roku 2016 w pierwszej dziesiątce była tylko jedna, w latach 2017 i 2018 było ich aż siedem, tak w roku 2021 wypełniły one całą pierwszą dziesiątkę. Ten rok to „zaledwie” 8 pierwszych miejsc dla pojazdów z głową gryfa na masce. Honoru pozostałych producentów w pierwszej dziesiątce zestawienia broniło Volvo FH z floty Rypiński Transport ( „SUICIDE SQUAD” - miejsce 9) oraz DAF XF z floty Sołtysik (miejsce 10).


czytaj więcej str. 36 

ITD Dwunastokrotnie przekroczona dopuszczalna ładowność


W środę (13 lipca) rano, na krajowej „dziesiątce” koło Bydgoszczy, patrol ITD zatrzymał do kontroli tzw. busa o DMC do 3,5 t. Pojazdem przewożono pellet. Z uwagi na ciężką zabudowę i zamontowany podest ruchomy (windę), dopuszczalna ładowność samochodu wynosiła zaledwie 418 kg. Tymczasem busem przewożono 5 t pelletu, czyli ładunek o masie dwunastokrotnie przekraczającej przepisowe możliwości transportowe pojazdu. Auto z ładunkiem ważyło 8,2 t zamiast dopuszczalnych 3,5 t. Mandat .....?


czytaj więcej str. 52 

Renault Trucks Kto teraz sprzedaje najlepiej?


W ogólnym rankingu marek w grupie samochodów o DMC powyżej 3,5t od początku 2022r. najwięcej pojazdów wydał DAF (3 643; -4%). Drugi był MERCEDES-BENZ (3 040; +13%), który wyprzedza markę VOLVO (2 925; +27%). MAN jest czwarty (2 054 szt. -20%), a piąta SCANIA (-43%) po wydaniu 1 579 szt. Leader DAF w 2022 r. przekroczył 23% udziału w rynku tracąc o 0,3 pkt proc. z ubiegłego roku. MERCEDES-BENZ miał 19%, zyskał 2,6 pkt. proc. Marka VOLVO z niespełna 19% udziałem zyskała 4,3 pkt proc. MAN miał ponad 13% udział w rynku i stracił 2,8 pkt. proc. SCANIA straciła 7 pkt. proc. w skali roku.


czytaj więcej str. 60


 

 


 

 

 

Volo ciężarówka Volvo Trucks o zerowej emisji spalin


Wyobraź sobie samochód ciężarowy, który emituje tylko parę wodną, sam wytwarza energię elektryczną na pokładzie i ma zasięg do 1000 km. Jest to możliwe dzięki ogniwom paliwowym zasilanym wodorem, a Volvo Trucks rozpoczęło testy pojazdów wykorzystujących tę nową technologię. Elektryczne samochody ciężarowe z ogniwami paliwowymi będą miały zasięg operacyjny porównywalny z wieloma samochodami ciężarowymi z silnikami wysokoprężnymi - do 1000 km - i czas tankowania poniżej 15 minut. Masa całkowita może wynosić około 65 ton lub nawet więcej, a dwa ogniwa paliwowe będą w stanie wygenerować na pokładzie 300 kW energii elektrycznej.


czytaj więcej str. 4


elektryczna Scania Scania wprowadza elektryczne pojazdy transportu regionalnego


Zgodnie z zapowiedzianą strategią, Scania wprowadza rozwiązania oparte na pojazdach elektrycznych nowej generacji (ang. BEV – Battery Electric Vehicle). Pojazdy, dostępne z kabinami sypialnymi R lub S, stanowią część kompleksowego rozwiązania, które umożliwi elektryfikację transportu znacznej liczbie klientów, dla różnych aplikacji. Dzięki zainstalowanym w pojazdach akumulatorom o mocy 624 kWh, Scania posiada narzędzia do zasadniczej zmiany, jeśli chodzi o pojazdy elektryczne i ich dostępność w transporcie regionalnym.


czytaj więcej str. 8


Tacho jak zhakować Zamiast jazdy mógł rejestrować odpoczynek


W poniedziałek (27 czerwca), na krajowej „dwójce” koło Międzyrzeca Podlaskiego, funkcjonariusze ITD kontrola zatrzymali do rutynowej kontroli drogowej zestaw należący do mołdawskiej firmy. Ciężarówką przewożono mrożonki z Mołdawii na Białoruś. W trakcie kontroli tachografu, inspektorzy stwierdzili zabronioną ingerencję w jego instalację. Wystarczyło, że kierowca przyłożył mały magnes w okolice fabrycznej ramki radioodbiornika, a tachograf zaczynał rejestrować rzekomy okres jego odpoczynku. Kontrola czasu pracy kierowcy wykazała, że w trakcie ostatniej podróży z Mołdawii na Białoruś nie korzystał z wyłącznika tachografu i właściwie rejestrował swoje aktywności.


czytaj więcej str. 21


Nowe ciągniki Jak wyglądały rejestracje pojazdów użytkowych w maju


O lekkim wzroście w maju zadecydowały większe niż rok wcześniej wydania do klientów ciągników samochodowych, których zarejestrowano 2 311, było to więcej o 4,8% niż przed rokiem. W roku bieżącym rynek samochodów ciężarowych jest jednak niestabilny, mimo iż dotychczas radził sobie nieco lepiej z zakłóceniami dostaw półprzewodników niż inne kategorie pojazdów, to po wybuchu wojny za wschodnią granicą sytuacja została zakłócona dodatkowo brakami komponentów z Ukrainy. Wysoki rezultat ostatniego miesiąca ma związek z większą dostępnością pojazdów. W maju br. (według GUS) ogólny klimat koniunktury w większości badanych obszarów gospodarki był na poziomie wyższym lub porównywalnym z kwietniem jednak w większości nadal ujemnym.


czytaj więcej str. 26DAF XD DAF zapowiada wprowadzenie serii DAF XD


DAF zapowiada wprowadzeniem na rynek nowej generacji pojazdów DAF XD. Ta całkowicie nowa seria pojazdów ciężarowych wyznacza nowe standardy w zakresie jakości, bezpieczeństwa, wydajności oraz komfortu kierowcy i jest w pełni przygotowana do bezemisyjnych układów napędowych. Pojazdy nowej generacji DAF serii XD zostaną zaprezentowane we wrześniu na targach IAA, które odbędą się w Hanowerze w Niemczech. Pojazdy nowej generacji pojazdy DAF XD będą dostępne równolegle z najpopularniejszymi, najbardziej wszechstronnymi pojazdami ciężarowymi z serii DAF CF do dystrybucji i zastosowań specjalnych. Rozpoczęcie produkcji jest planowane na jesień 2022 r.


czytaj więcej str. 38POPRZEDNIE NUMERY onlineCo kwartał na twoim biurku lub w samochodzie

Najnowszy numer kwartalnika drukowanego


e-Route Expert

e-Route Expert Zima 2022

e-Route Expert Jesień 2021

e-Route Expert Lato 2021

e-Route Expert Wiosna 2021

 
 

e-Route Expert


Aktualności


Na łamach  e-Route Expert nasi czytelnicy znajdują najciekawsze teksty redakcyjne na co dzień publikowane na łamach elektronicznego magazynu e-Route Pojazdy Użytkowe. Dzięki nim poszerzają swoją wiedzę na temat pojazdów ciężarowych oraz wszystkiego co związane jest  z ich użytkowaniem i finansowaniem.

e-Route Expert


Analizy rynku


e-Route Expert to wnikliwe analizy i najnowsze zestawienia sprzedaży,    pojazdów użytkowych. Udziały rynkowe czołowych importerów, także z podziałem na segmenty pojazdów ciężarowych, ciągników siodłowych samochodów  dostawczych i naczep.

e-Route Expert


Tabele importerów


Co wydanie podajemy najnowszą listę autoryzowanych stacji serwisowych i dilerskich, którą opracowujemy wspólnie

z centralami importerów krajowych DAF, Ford, IVECO, MAN, Dimler, Renault, Scania

i Volvo.Co jeszcze dostaniesz w bezpłatnej prenumeracie?

DODATKI SPECJALNE


 

e-Route Expert

e-Route Expert

e-Route Expert

Zestawienie ogumienia


Każdy numer e-Route Service to najnowsze zestawienia opon po pojazdów ciężarowych pokazane z podziałem na oś prowadzącą, napędową i osie naczepy. Zestawienie aktualizowane z udziałem importerów każdej z marek.

e-Route Expert Zestawienie olei silnikowych


Nie trzeba przekonywać, że niezwykle istotnym w długiej i bezawaryjnej eksploatacji pojazdu ciężarowego jest olej silnikowy. W dodatku specjalnym e-Route Service znajdą Państwo zestawienie tych najbardziej popularnych na Polskim

rynku.

e-Route Expert

Jednostki napędowe


Jednostka napędowa jednostce nie równa. My w dodatku e-Route Service wspólnie z producentami pojazdów użytkowych, prezentujemy wszystkie wykorzystywane w najnowszych pojazdach danej marki. Typy, moce, momenty obrotowe.e-Route Expert