Back to Top


GRUDZIEŃ 2021


Scania  DOHC, czy dozowanie AdBlueNie tylko nowy układ napędowy.


Stopień sprawności cieplnej nowych silników Scania wynosi około 50%, co jest wartością niegdyś nieosiągalną dla silników spalinowych. Za tymi parametrami kryją się pomysłowe rozwiązania inżynierskie i technologie, takie jak DOHC, czy dozowanie AdBlue przez układ Scania Twin SCR. Rozbudowane systemy zarządzania pracą silnika monitorują układ napędowy, przyczyniając się do wymiernych oszczędności dla użytkownika.


czytaj więcej str. 4


Nowe DAFy Nowy DAFNowe DAFy z tytułem „International Truck of the Year”.


Nowa generacja pojazdów ciężarowych DAF do transportu długodystansowego została nagrodzona tytułem „International Truck of the Year 2022”. „Pojazdy XF, XG i XG⁺ wyznaczają w branży nowy standard wydajności, bezpieczeństwa i komfortu kierowcy” — oświadczyło jury po przeprowadzeniu szeregu testów. Firma DAF została również uhonorowana nagrodą „2022 Truck Innovation Award”, która doceniła pojazd XF Innovation z silnikiem spalinowym na wodór.  


czytaj więcej str. 10

Nowe naczepy LangendorfNowa seria naczep Langendorf SMART-LINE.


Langendorf od wielu już lat znany jest z produkcji wysoko wyspecjalizowanych pojazdów do różnych zastosowań. Od tego roku oferuje szeroką ofertę uniwersalnych naczep niskopodwoziowych SMART-LINE. Skąd ta nazwa? Otóż ideą projektu było stworzenie serii naczep uniwersalnych, mogących pracować przy rozmaitych zadaniach drogowych. I tak w serii znajdziemy rozsuwane i nierozsuwane naczepy do przewozu pojazdów i maszyn budowlanych o 3 lub 4 osiach.


czytaj więcej str. 14Mercedes-Benz ActrosMercedes-Benz Actros ma już 25 lat.


Od 1996 r. celem każdej kolejnej generacji Actrosa jest odegranie pionierskiej roli, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa, optymalizacji zużycia paliwa, łączności sieciowej i komfortu. Actros 1 zachwycał m.in. elektronicznym układem hamulcowym EBS, w pełni zautomatyzowanym systemem przełączania biegów, magistralą CAN oraz kabiną Megaspace z płaską podłogą.Actrosa 2 posiadał już system automatycznego utrzymywania odległości, asystenta hamowania awaryjnego Active Brake Assist, czy asystenta utrzymania pasa ruchu.


czytaj więcej str. 20Renault Trucks silnikiRenault Trucks i silniki nowej generacji.


W mijającym roku 2021 Renault Trucks wprowadziło wiele ważnych zmian w gamach T, T High, C i K w zakresie komfortu jazdy i funkcjonalności wyposażenia. Producent kontynuuje dalsze prace nad rozwojem produktu wprowadzając ulepszone 11 i 13 litrowe silniki DE11 / DE13 Euro VI Step E. Jak mówi, w połączeniu z nowymi technologiami i usługami mogą dostarczyć do 10% oszczędności w porównaniu do poprzednich wariantów jednostek napędowych.


czytaj więcej str. 26


IVECO S-WAY Special EditionIVECO S-WAY Special Edition.


W 1982 r. prototypy TurboStar zaliczyły pierwsze okrążenia na torze testowym IVECO w Markbronn (Ulm, Niemcy), w Finlandii (Ivalo) a także na torze w Nardò (Lecce, Włochy). TurboStar, zaprezentowany w 1984 r. w Strasbourgu jako następca serii IVECO Turbo, był idealnym pojazdem do długodystansowego transportu, zbudowanym na całkowicie przeprojektowanym podwoziu. W kabinie skoncentrowano się na komforcie i wyposażono ją w rozwiązania pochodzące ze specjalnej edycji z początku lat 80, znanej jako „190.38 Special”. Obecnie IVECO przedstawia IVECO S‑WAY TurboStar Special Edition na Grand Prix Włoch Wyścigowych Mistrzostw Europy Samochodów Ciężarowych (ETRC) FIA 2021 — zawodach odbywających się na torze Misano Adriatico.


czytaj wiecej str. 4

AirSavKorekta ciśnienia w oponach bez udziału kierowcy.


Sposób na oszczędność paliwa, opon i niższą emisję CO2? Optymalnym rozwiązaniem jest oferowany przez BPW inteligentny system kontroli ciśnienia w ogumieniu - AirSave. Istnieje ścisła zależność między ciśnieniem opon a kosztami eksploatacji: nawet niewielkie obniżenie  ciśnienia opon powodują zwiększenie zużycia paliwa i przyspieszone zużycie opon. BPW sprawdziło w praktyce w jakim zakresie inteligentny system kontroli ciśnienia w oponach pozwala oszczędzać. Wspólnie z firmami transportowymi przeprowadzono testy drogowe, które w warunkach rzeczywistych potwierdziły zasadność stosowania systemu AirSave.czytaj więcej str. 14

 

Rynek pojazdów ciężarowych


Wyścig trwa! Kto sprzedaje najwięcej pojazdów w roku 2021?


Od początku 2021 r. zarejestrowano 23 249 samochody ciężarowe pow. 3,5t. Wzrost wyniósł 76,5%. W całej grupie znalazło się 17 810 ciągników i ich liczebność zwiększyła się porównaniu z poziomem w 2020 r. o 8 722 szt. (+96%). Wśród samochodów najcięższych o DMC od 16t; które stanowią ponad 92% rynku samochodów ciężarowych, od początku 2021 w ogólnym rankingu – pierwszy jest DAF (5 549 szt.; 26% udz.) po wzroście o 102 %. Na drugim miejscu MERCEDES-BENZ (3 786 szt.; 18% udz.) , wzrost o 116% a trzecie VOLVO (3 470 szt.; +64% i 16% udz.). Tuż za podium SCANIA (3 321 szt.; +67%; 16% udz.). Pierwszą piątkę zamknął MAN (3 266 szt.; +66% i 15% udz.). Marki w drugiej piątce są bardzo zróżnicowane RENAULT (984), IVECO (765), a dalej FORD TRUCKS (260) ale z najwyższym wzrostem o 180%


czytaj więcej str. 11


F-MAX


Jazda na F-MAXa, czyli ciągnik siodłowy Forda w terenie.


Pokazanie się na polskim rynku ciężarowego Forda wprowadziło spore w nim ożywienie. Od kilkunastu miesięcy obecny w punktach dilerskich F-MAX zyskuje coraz to większą popularność. My dzięki jazdom testowym na drogach utwardzonych jak i piaszczystych odcinkach żwirowni, mogliśmy się przekonać dlaczego tak się dzieje. Na potrzeby prób oddano do naszej dyspozycji model z silnikiem Ecotorq 12,7 l o mocy 500 KM i momencie obrotowym na poziomie 2500 Nm, z automatyczną skrzynią biegów ZF 12 TX 2620 (16,688-1) i hamulcem siłowym o mocy 400 Kw. Zastosowanie stosunkowo mocnej jednostki napędowej i dobre zestrojenie jej z całą konstrukcją sprawia, że pojazd ten wykazuje bardzo przyzwoite właściwości trakcyjne, a przy tym wygląda w środku i na zewnątrz na wskroś nowocześnie.


czytaj więcej str. 22


Optifuel Challenge 2021


Kto został mistrzem jazdy eko Optifuel Challenge 2021?


W dniu 14 października 2021 w autoryzowanym serwisie Renault Trucks Retos w Skoczowie odbył się finał jubileuszowej 10-tej edycji konkursu Optifuel Challenge 2021 w Polsce. Do finałowej rozgrywki 15-tu finalistów lokalnych eliminacji stawiło się w komplecie. W ścisłym finale wzięli udział Tomasz Leki/ Tomasz Leki TKiM, Mateusz Skrzypek/ Sped Partner i Grzegorz Gapiński/Gapiński Transport. Ostatecznie tytuł Mistrza Jazdy Ekonomicznej wywalczył Grzegorz Gapiński, który był w finale konkursu po raz trzeci. Zmagania były podzielone na część teoretyczną i jazdy. Test teoretyczny składał się z 20 pytań dotyczących funkcjonalności pojazdu związanych z oszczędzaniem paliwa: zasada działania Optivision, inteligentnego wolnego koła Optiroll, logiką„Eco-Leveli” oraz podstawowych reguł jazdy racjonalnej.czytaj więcej str. 34


 

 


 

 

 

ciężarówka na prąd5056 km elektryczną ciężarówką w Polsce.


Czy pojazdy elektryczne mają sens? Czy gra jest warta świeczki? Przedstawiamy Wam wyniki pierwszego komercyjnego testu seryjnie produkowanej elektrycznej ciężarówki w warunkach polskich. Projekt o nazwie EKO-LOG, zrealizowało Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA).Testy trwały przez 9 tygodni w trakcie których przejechano 5056 km, z czasem pracy 595,5 godziny, przewieziono łącznie 285 ton ładunków, zużyto 7056 kWh, a w sumie zebrano ponad 150 tysięcy danych. Pojazdy testowano na odcinkach między-miastowych do 200 km, pokonywanych ze średnią prędkością 72 km/h, wożąc średnio 6 ton ładunku.


czytaj więcej str. 4

Ford TrukcsFord CARGO ładunku i wyzwań się nie boi.


Stosunkowo niedawno do grupy wydawałoby się mocno hermetycznej na polskim rynku pojazdów ciężarowych, dołączył nowy gracz. I chociaż początkowo traktowany był z przymrużeniem oka, tak teraz silnie rozpycha się łokciami i to nie tylko w segmencie pojazdów dalekobieżnych, ale także pojazdów budowlanych i specjalnych. Tą marką jest Ford Trukcs. Jego polski importer – Q-Service Truck Sp. z o.o. , należący do Grupy Inter Cars na bazie dwóch modeli F-MAX i Cargo konsekwentnie buduje struktury sprzedażowe i serwisowe w naszym kraju, notując przy tym bardzo zadowalające wyniki handlowe.
czytaj więcej str.14

 

DAF kabina


Nowe kabiny DAFa. Tu liczy się komfort kierowcy


Po wejściu do kabiny nowego DAFa kierowcę zaskakuje jej wysokość, która wynosi od 1900 do 2075 mm w modelu XF i do 2145–2200 mm w modelu XG+. Pojemność kabiny flagowego modelu klasy wyższej XG+ wynosi 12,5 m3. Zakresy regulacji foteli i kolumny kierownicy zapewniają najlepszą możliwą pozycję kierowcy, bardzo zbliżoną do tej, którą zajmuje się w samochodzie osobowym. W modelach XG i XG+ opcjonalnie dostępne są obrotowe fotele kierowcy i pasażera, które po długim dniu jazdy można z łatwością ustawić w relaksujące położenie. Składany fotel pasażera jest wyposażeniem standardowym.


czytaj więcej str. 33


Sprinter 4x4


Mercedes-Benz - nowy

Sprinter 4x4


Nowy silnik, nowa skrzynia biegów, nowy napęd na cztery koła – to wszystko sprawi, że jeszcze w tym roku Sprinter zaoferuje większy komfort jazdy niż kiedykolwiek i to w niemal każdym terenie. Sercem zmian jest bardzo mocny i wydajny silnik wysokoprężny OM 654 o pojemności 2,0 l, znany z portfolio samochodów osobowych Mercedes-Benz. Czterocylindrową jednostkę będzie można wkrótce zamawiać w czterech kategoriach mocy. Wszystkie warianty Sprintera będą również wyposażone w komfortową automatyczną skrzynię biegów 9G-TRONIC.


czytaj więcej str.60


ITD


Bez badań technicznych

i z innymi tablicami


Pod koniec września, na krajowej „trójce” w Radomierzu koło Jeleniej Góry, patrol ITD zatrzymał do rutynowej kontroli ciężarówkę należącą do polskiej firmy transportowej. Zestaw przewoził kostkę brukową ze Świdnicy do Jeleniej Góry. W trakcie kontroli stwierdzono, że ciągnik siodłowy ma zamontowane tablice rejestracyjne od innego pojazdu i nie ma ważnych badań technicznych. Stan techniczny zespołu pojazdów wzbudził wiele zastrzeżeń. Zbiornik paliwa w ciągniku siodłowym był prowizorycznie przymocowany pasem transportowym.czytaj więcej str. 68


POPRZEDNIE NUMERY online


Co kwartał na twoim biurku lub w samochodzie

Najnowszy numer kwartalnika drukowanego


Jesień 2021

Lato 2021

Wiosna 2021

Zima 2020

Aktualności


Na łamach  e-Route Expert nasi czytelnicy znajdują najciekawsze teksty redakcyjne na co dzień publikowane na łamach elektronicznego magazynu e-Route Pojazdy Użytkowe. Dzięki nim poszerzają swoją wiedzę na temat pojazdów ciężarowych oraz wszystkiego co związane jest  z ich użytkowaniem i finansowaniem.

Analizy rynku


e-Route Expert to wnikliwe analizy i najnowsze zestawienia sprzedaży,    pojazdów użytkowych. Udziały rynkowe czołowych importerów, także z podziałem na segmenty pojazdów ciężarowych, ciągników siodłowych samochodów  dostawczych i naczep.

Tabele importerów


Co wydanie podajemy najnowszą listę autoryzowanych stacji serwisowych i dilerskich, którą opracowujemy wspólnie

z centralami importerów krajowych DAF, Ford, IVECO, MAN, Dimler, Renault, Scania

i Volvo.


Co jeszcze dostaniesz w bezpłatnej prenumeracie?

DODATKI SPECJALNE


e-Route Expert

e-Route ExpertZestawienie ogumienia


Każdy numer e-Route Service to najnowsze zestawienia opon po pojazdów ciężarowych pokazane z podziałem na oś prowadzącą, napędową i osie naczepy. Zestawienie aktualizowane z udziałem importerów każdej z marek.

e-Route ExpertZestawienie olei silnikowych


Nie trzeba przekonywać, że niezwykle istotnym w długiej i bezawaryjnej eksploatacji pojazdu ciężarowego jest olej silnikowy. W dodatku specjalnym e-Route Service znajdą Państwo zestawienie tych najbardziej popularnych na Polskim

rynku.

e-Route Expert

Jednostki napędowe


Jednostka napędowa jednostce nie równa. My w dodatku e-Route Service wspólnie z producentami pojazdów użytkowych, prezentujemy wszystkie wykorzystywane w najnowszych pojazdach danej marki. Typy, moce, momenty obrotowe.e-Route Expert