Back to Top

DAF i seria Efficiency Champion

DAF i seria Efficiency Champion


DAF wprowadza na rynek modele XD, XF, XG i XG+ z serii Efficiency Champion. Pojazdy te będą dostępne z silnikami PACCAR MX-11 i MX-13 oraz różnymi wariantami kabin. Każdy pojazd z serii Efficiency Champion będzie w standardzie wyposażony w pełny zakres rozwiązań oszczędzających paliwo, w tym system DAF Digital Vision (kamery zamiast lusterek) oraz kompletny pakiet aerodynamiczny ze spoilerami, fartuchami bocznymi, osłonami bocznymi i specjalną osłona podwozia optymalizującymi przepływ powietrza. Pojazdy z tej serii będą również zaopatrzone w opony o niskim oporze toczenia, tempomat przewidujący w standardzie oraz mocny hamulec silnikowy PACCAR MX.


Czytaj więcej str. 10

Nowe oblicze logistyki miejskiej

Nowe oblicze logistyki miejskiej


Renault Trucks i Grupa Jacky Perrenot zmieniają oblicze logistyki miejskiej, wyposażając zabudowę chłodniczą w 100% elektrycznego 26-tonowego samochodu ciężarowego Renault Trucks E-Tech D Wide w system przechowywania karuzelowego opracowany przez firmę ACTEMIUM Handling Systems. Obsługuje on kontenery do transportu towarów, zastępując w ten sposób tradycyjne palety. Te mobilne kontenery, dostępne w różnych konfiguracjach, takich jak skrzynie do przewozu ładunków suchych, izotermy lub pojemniki siatkowe typu rolkowego, automatycznie pojawiają się przed kierowcą w miejscu docelowym dzięki zautomatyzowanemu systemowi przygotowania, załadunku i rozładunku.


czytaj wiecej str. 16

Regeneracja od „Kalińskich” Produktem Roku

Regeneracja od „Kalińskich” Produktem Roku


Od 20 lat swoiste podsumowanie branży automotive przeprowadza magazyn autoEXPERT, organizując konkurs Produkt Roku. Jest on podzielony na kilka kategorii: wyposażenie warsztatów i oprogramowanie, części zamienne i akcesoria motoryzacyjne oraz chemia motoryzacyjna. W tegorocznej edycji do głównego etapu konkursu nominowane zostało 39 produktów, w tym zgłoszona przez firmę „Kaliński – Układy Wydechowe” regeneracja katalizatorów SCR. W pierwszym etapie konkursu na nominowane produkty głosowali internauci, jednak ostateczny głos należał do czternastoosobowej kapituły.


czytaj więcej str 24

Nowe IVECO Daily

Nowe IVECO Daily


Najnowszy Daily pozostaje wierny swojemu DNA. Model potwierdza swoje skupienie na potrzebach kierowcy ze szczególnie zmienioną ergonomią wnętrza kabiny i technologii pokładowej, a także nowymi usługami łączności rozszerzonymi na całą gamę, które sprawią, że pojazd stanie się ponownie preferowanym wyborem pojazdem menedżerów flot i ulubieńcem kierowców oferując np. nowe tylne zawieszenie piórowe o progresywnej sztywności, dostępne w wyposażeniu opcjonalnym. Nowy Daily to również wersje elektryczne i zasilane CNG, oraz dedykowane usługi wsparcia Klientów pomagające w przechodzeniu na alternatywne źródła energii.


Czytaj więcej str. 30

Tachograf bez przeglądu i seria naruszeń

Tachograf bez przeglądu i seria naruszeń


Na krajowej „dziesiątce” w Pile, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli ciągnik siodłowy z podpiętą naczepą. W trakcie czynności kontrolnych inspektorzy stwierdzili, że tachograf zainstalowany w ciężarówce nie został poddany badaniu okresowemu w wymaganym terminie. Ostatni przegląd tachografu był ważny do 10 listopada 2023 roku. Serię poważnych naruszeń wykazała również kontrola zapisów czasu pracy kierowcy. Kierowca, po zakończeniu dozwolonego przepisami czasu prowadzenia pojazdu, wyciągnął kartę z tachografu i ruszył w dalszą drogę nie rejestrując na niej swoich aktywności.


czytaj wiecej str. 70


e-route on-line

Sprzedaż samochody ciężarowe 2023

Kto sprzedał najwięcej w roku 2023?


W całym 2023 roku przybyło 37 323 szt. nowych pojazdów użytkowych o DMC pow. 3,5 t., co oznacza wzrost (+3,5%) w skali roku. Jest to najwyższy wynik w historii od co najmniej 2008 roku, od kiedy monitorowana jest ta część rynku. W całej grupie nowych samochodów ciężarowych pow. 3,5 t w grudniu 2023 r. zarejestrowano 2 982 sztuk. To rezultat mniejszy niż przed rokiem (-12,8 %; -439 szt.) i jednocześnie nieznacznie mniejszy niż w listopadzie ub.r. o 3,2% (-99 szt.). W ogólnym rankingu przyczep i naczep, według podrodzaju w całym roku 2023, największą grupę stanowiły niezmiennie platformy i zabudowy skrzyniowe.


Czytaj więcej str. 04

Premiera pojazdów Volvo FH AERO

Premiera pojazdów Volvo FH AERO


29 stycznia tego roku Volvo Truck zaprezentowało najnowsze pojazdy dalekobieżne z serii Aero. Kompleksowe modernizacje objęły prawie wszystko, od wyglądu zewnętrznego i aerodynamiki, po innowacje technologiczne mające na celu zwiększenie sprawności energetycznej i bezpieczeństwa. Wśród premierowych rozwiązań znajduje się także nowy, paliwooszczędny silnik D17 dedykowany modelowi Volvo FH16 i Volvo FH16 Aero, o dużej mocy i momencie obrotowym. Najważniejszą jednak innowacją w premierowych pojazdach z rodziny FH Aero jest ich nowa aerodynamiczna kabina i wszystko co z nią związane.


czytaj wiecej str. 10

Jakość paliwa

Czy wiesz co tankujesz?


Jakość paliwa jest ważna o każdej porze roku, ale zimą staje się kluczowa. Między innymi właśnie dlatego stacje zmieniają paliwo z letniego na zimowe. Niestety firmy transportowe i tak muszą uważać, gdzie tankują. Jak wynika z ostatniego raportu UOKiK, jakość oleju napędowego na europejskich stacjach może nie być najlepsza, biorąc pod uwagę fakt, że zwiększyła się liczba próbek tego paliwa, która nie spełniła wymaganych norm. Jakie są konsekwencje dla przewoźników tankowania paliwa o niskiej jakości? W jaki sposób zabezpieczyć się przed nim i o co jeszcze firmy transportowe muszą zadbać, żeby zyskać pewności realizacji przejazdów w tym gorącym dla nich okresie zimowym?


czytaj więcej str 32

eActros 600

eActros 600 z bliska


Mercedes-Benz Trucks pod koniec zeszłego roku odsłonił seryjną wersję akumulatorowo-elektrycznej ciężarówki dalekobieżnej eActros 600. Duża pojemność akumulatora, przekraczająca 600 kilowatogodzin (stąd oznaczenie typu „600”), wraz z nową, niezwykle ekonomiczną, zaprojektowana we własnym zakresie elektryczną osią napędową umożliwia tej ciężarówce zasięg 500 kilometrów bez konieczności dodatkowego doładowywania. Oznacza to, że samochód może pokonać w ciągu jednego dnia dystans znacznie przekraczający 1000 kilometrów. Taki przebieg dzienny umożliwia ładowanie pojazdu w wymaganych przepisami przerwach w pracy kierowców – nawet bez ładowania megawatowego.


Czytaj więcej str. 50

samochody całkowicie elektryczne

Kolejny rok niewykorzystanych szans


Na podstawie „Polish EV Outlook Index”, publikowanego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, IBRM Samar oraz OTOMOTO, pod koniec grudnia 2023 r. w Polsce były zarejestrowane łącznie 56 934 osobowe i użytkowe samochody całkowicie elektryczne. Tym samym w ubiegłym roku park BEV w Polsce powiększył się o 70%, a od końca 2021 r. – ponad 3-krotnie. Dodatkowo jak wynika z danych PSPA, rok 2023 zamknięto wynikiem 5933 ogólnodostępnych punktów ładowania (3282 stacji) łącznie funkcjonujących w Polsce. To oznacza, że polska sieć infrastruktury jest obecnie o 37% większa niż pod koniec 2022 r. i o 106% większa niż pod koniec roku 2021.


czytaj wiecej str. 63


e-route on-line